Audyt WCAG 2.1 - czym jest i po co go zlecać?

audyt-wcag2.1-co-to-jest(1).jpg

Internet jest potężnym medium, które już na dobre zagościło w naszym życiu. Dzięki niemu istnieje między innymi łatwiejszy dostęp do wielu informacji. Jednak czy dla wszystkich? Co z osobami z niepełnosprawnościami albo z tymi wykluczonymi cyfrowo, które z jakiegoś powodu mają ograniczoną możliwość poruszania się w internecie? By ułatwić im dostęp, wykonuje się audyt WCAG 2.1 i na jego podstawie wdraża się proponowane zmiany, dzięki którym dana strona internetowa staje się łatwo dostępna dla wszystkich.

Audyt WCAG 2.1 - czym jest?

Audyt WCAG 2.1 pozwala określić czy dana strona jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które są narażone na wykluczenie cyfrowe (np. osoby starsze). Ze względu na złożoność i mnogość wytycznych w standardzie WCAG, takim audytem zdecydowanie powinien zajmować ekspert.

audyt-wcag2.1-po-co-go-zlecac.jpg

Audyt WCAG 2.1 pozwoli Ci dowiedzieć się, jakie zmiany powinieneś wprowadzić na swojej stronie internetowej, by ta była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami

Celem audytu WCAG na poziomie 2.1 jest sprawdzenie, w jakim stopniu Twoja strona jest dostępna. Taki audyt wskazuje błędy oraz zawiera także szczegółowe zalecenia, co należałoby zrobić, by poprawić jej dostępność. 

Audyt WCAG 2.1 - dla kogo jest?

Audyt WCAG 2.1 zaleca się wtedy, gdy chcesz sprawdzić, czy Twoja strona jest dostępna cyfrowo, a więc czy poszczególni użytkownicy mogą z niej bezproblemowo korzystać, a więc np. za pomocą skrótów klawiszowych dostosować wygląd strony do swoich potrzeb. 

Wykonując audyt WCAG dowiesz się, co ewentualnie należałoby poprawić, aby była ona zgodna z wymogami określonymi w ustawie. Przypomnijmy, że obowiązek wdrożenia standardu WCAG obejmuje podmioty publiczne. Są to m.in.: urzędy, samorządy, szkoły państwowe. Jeśli dany podmiot nie zapewni dostępności, będzie to skutkowało nałożeniem kary finansowej. 

A co jeśli chcesz wykonać audyt WCAG 2.1, a następnie wdrożyć zmiany, które poprawią dostępność treści, a nie prowadzisz strony, która zalicza się do podmiotu publicznego? 

Świetny pomysł! Zawsze warto zainteresować się tym tematem, by nie wykluczać potencjalnych klientów i zapewnić im komfortowe korzystanie z Twojej strony internetowej. Właśnie taka idea wiąże się z WCAG - by zapewnić bezproblemowy dostęp do portali każdemu użytkownikowi. 

Audyt WCAG 2.1 - czy warto korzystać walidatorów?

W internecie możesz znaleźć walidatory, które w ciągu kilku sekund rzekomo przeprowadzają audyt. Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł? Nie.

Walidatory po pierwsze nie sprawdzają w pełni kryteriów w standardzie 2.1. Nie wskazują one także wszystkich błędów ani tego, w jaki sposób należałoby poszczególne kryteria wdrożyć w obrębie danej strony. Po trzecie - takie walidatory często wskazują niezgodności tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. 

Stąd audyt WCAG 2.1 należy zlecić specjaliście, czyli komuś, kto może poświadczyć swoje umiejętności odpowiednim certyfikatem i ma doświadczenie, dzięki któremu doskonale wie, na co zwracać uwagę i w jaki sposób zapewnić dostępność cyfrową na danej stronie. Warto wiedzieć, że audyt to nie jest proces, który zajmuje kilka chwil, a dostępne narzędzia online nie są w stanie sprawdzić standardu.