Bezpieczna bankowość internetowa – czy to możliwe?

foto2.jpeg

Założenie i obsługa bankowości internetowej są bardzo proste. Ale gdy wiesz już, jak założyć bankowość internetową, możesz zacząć się zastanawiać, czy to w ogóle bezpieczne? Czy zarządzanie domowymi finansami i oszczędnościami za pośrednictwem komputera lub telefonu nie niesie ryzyka utraty środków? Sprawdźmy, czy bankowość internetowa może być bezpieczna.

Czemu bezpieczeństwo bankowości internetowej jest tak często podejmowanym problemem?

Banki od dawna dbają o bezpieczeństwo. Zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa pojawiły się w bankowości na długo przed bankowością internetową. Dlaczego? Ponieważ nieuczciwi ludzie od samego początku chcieli zdobyć gromadzone przez banki pieniądze. Czy były to napady na bank znane dziś głównie z westernów, czy różnego rodzaju oszustwa i przekręty – chodziło zawsze o przywłaszczenie sobie cudzych środków. I dziś jest tak samo. Bezpieczeństwo bankowości internetowej jest dlatego tak często podejmowane, że to dominujący dziś sposób zarządzania domowymi finansami. Złodzieje szukają więc pieniędzy tam, gdzie jest ich najwięcej.

Profesjonalne zabezpieczenia bankowości internetowej sprawiają jednak, że włamanie się na cudze konto jest niemal niemożliwe. Istnieje wszakże pewna słabość, z którą banki walczą, lecz nie jest to łatwe. Słabością tą są bowiem zachowania klientów. Spójrzmy na taką analogię: karty płatnicze były dość bezpieczną technologią, zabezpieczał je w końcu 4-cyfrowy PIN, więc nawet jeśli w posiadanie karty weszła nieupoważniona osoba, nie mogła zrealizować żadnej transakcji za jej pośrednictwem, nie znając kodu. Problem w tym, że niektórzy użytkownicy, nie mogąc zapamiętać swojego PIN-u, zapisywali go... na karcie! To nie system był zły i niebezpieczny, ale zachowania jego użytkowników. Tak samo jest przy bankowości internetowej.

Jak bezpiecznie obsługiwać internetowe konto bankowe?

Bezpieczna w używaniu bankowość internetowa jest zatem możliwa, o ile będziemy zachowywać się racjonalnie, nieco ostrożnie i przestrzegać będziemy prostych zasad. Po pierwsze: należy zawsze korzystać ze sprawdzonych źródeł. I dotyczy to niemal wszystkiego, z czym wiąże się bankowość internetowa.

Do swojego konta możemy zalogować się albo przez przeglądarkę internetową, albo przez aplikację telefoniczną. Jeśli robimy to przez przeglądarkę, sprawdźmy źródło – to znaczy upewnijmy się, że logujemy się przez stronę naszego banku, a nie podobnie wyglądający adres internetowy, który znaleźliśmy w wiadomości e-mail lub na jakiejś stronie internetowej. Jeśli używamy aplikacji, niech będzie to oficjalna aplikacja naszego banku pobrana ze sprawdzonych, zaufanych serwerów, takich jak Google Play.

Powinniśmy także dbać o aktualność systemów operacyjnych i oprogramowania – w przypadku telefonu: najnowszej wersji aplikacji, w przypadku komputerów: najnowszej wersji przeglądarki internetowej, systemu oraz programu antywirusowego. W aktualizacjach często znajdują się bowiem pakiety bezpieczeństwa uniemożliwiające rozmaite wrogie działania ze strony hakerów.

System bankowości internetowej czasem wysyła wiadomości do klientów, w których opisuje nowe strategie oszustów próbujących na różne sposoby wyłudzić od nas dane osobowe oraz dane logowania. Warto czytać te wiadomości, by mieć pojęcie, jakiego rodzaju podstępy szykują na nas przestępcy. Natomiast trzeba pamiętać, że pracownicy banku nigdy nie dzwonią do klientów z prośbą o podanie swoich danych osobowych czy dostępowych – robią tak tylko oszuści. Konsultant może zadzwonić do nas z ofertą, ale do jej przedstawienia nie potrzebuje naszych danych i nigdy o nie, nie poprosi – próba wyłudzenia danych jest najczęstszą formą zagrożenia bezpieczeństwa w bankowości internetowej.