Biuro rachunkowe dla małej firmy

biuro-10-1.jpeg

Prowadzenie własnej firmy i samodzielne zajmowanie się księgowością może być trudne do połączenia. Z pomocą przychodzą biura rachunkowe, które specjalizują się w obsłudze małych firm. Wsparcie z ich strony obejmuje wszechstronne zadania - od prowadzenia ksiąg rachunkowych, aż do rozliczeń podatkowych. Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej obsługi księgowej? Jakie biuro rachunkowe dla małej firmy wybrać?

Zakres usług biura rachunkowego

Współpraca z biurem rachunkowym rozpoczyna się od przydzielenia dedykowanej osoby do obsługi księgowej. Sprawami firmy na co dzień zajmuje się jeden specjalista, który przy wsparciu całego zespołu obsługuje przedsiębiorstwo. Sam outsourcing księgowości ma szeroki zakres, a korzystająca z niego firma zdejmuje z siebie obowiązek związany z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, czy dokonywania rozliczeń podatkowych. Co wchodzi zatem w zakres usług biura?

Księgowi mogą zająć się ewidencjonowaniem środków trwałych i wyposażenia, a także opracowywaniem okresowych zestawień obrotów i sald. Oprócz rozliczeń podatku dochodowego biuro zajmie się także podatkiem od towarów i usług. Przedsiębiorcy mogą skorzystać również z pomocy przy opracowaniu rocznego sprawozdania finansowego, czy deklaracji podatkowej. Poza bieżącym prowadzeniem spraw firmy księgowi oferują także wsparcie w przypadku kontroli skarbowej. Szczegółowy zakres usług zależy od wybranego biura rachunkowego, dlatego przed nawiązaniem współpracy dobrze zwrócić na to uwagę.

Obsługa księgowa dla firmy - dlaczego warto?

Z pomocy biura rachunkowego mogą skorzystać zarówno firmy z krótkim stażem na rynku, jak i przedsiębiorstwa działające na nim od lat. Podczas wyboru outsourcingu księgowości dobrze zwracać uwagę na specjalizację danego biura rachunkowego. W ten sposób łatwiej będzie można dopasować kompetencje księgowych do specyfiki działalności firmy. Dlaczego warto podjąć taki krok?

  1. Powierzenie spraw księgowych specjalistom. Korzystanie z pomocy doświadczonych księgowych pozwala uniknąć błędów w rozliczeniach, dopilnować terminów składania deklaracji podatkowych i prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z obowiązującym prawem.
  2. Zmniejszenie zakresu obowiązków, którymi dotąd zajmowali się pracownicy firmy. Outsourcing księgowości zmniejsza ilość zadań zespołu i daje szansę na skoncentrowanie się na innych obszarach działalności firmy.
  3. Szeroki zakres usług - nie tylko opracowywanie dokumentów, ale także wsparcie merytoryczne. Księgowi prowadzą bieżące sprawy firmy, ewidencjonują operacje gospodarcze i pomagają we współpracy z urzędami. Dobrze zatem traktować biuro rachunkowe jako sztab specjalistów wspierający działalność przedsiębiorstwa.

Wybierając biuro rachunkowe dla małej firmy należy wziąć pod uwagę kompetencje księgowych. Świadczyć będą o nich odbyte szkolenia oraz posiadane certyfikaty, z którymi zapoznać się można w siedzibie biura lub na stronie internetowej. Ważne, żeby biuro rachunkowe posiadało także ubezpieczenie OC. Polisa zabezpiecza firmę na wypadek błędu księgowego i pokrywa koszty związane z jego popełnieniem. Kierując się powyższymi wskazówkami oraz mają na względzie korzyści z outsourcingu obsługi księgowej, warto wziąć pod uwagę nawiązanie współpracy między własną firmą a biurem rachunkowym.