Co kupić w prezencie na Pierwszą Komunię?

Sezon komunijny zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie wiesz, co kupić w prezencie? Nie jesteś sam. To samo pytanie zadają sobie wszyscy chrzestni, dziadkowie i pozostali członkowie rodziny zaproszeni na uroczystości w całym kraju. Sprawa nie jest prosta, bo każdego roku pojawią się kolejne "hity komunijne". Nie daj się jednak zwariować i podejdź do tego zdroworozsądkowo...

Skup się na dziecku

To do niego należy ten dzień. Pomimo tego, że może się wydawać, że nie stresuje się komunią, w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Nie dość, że będzie ubrane zupełnie inaczej niż na co dzień, uwaga wszystkich w kościele będzie skupiona na nim, musi również pamiętać o ustalonym przebiegu uroczystości itd. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, porozmawiaj z nim przed komunią, może być nawet telefonicznie. Upewnij się, czy wszystko w porządku, czy nie potrzebuje wsparcia... Rodzice często są pochłonięci przygotowaniami, dopinaniem wszystkiego na ostatni guzik i umyka im, że ich dziecko jest zestresowane i potrzebuje kilku słów otuchy. Twoja uwaga może okazać się najlepszym prezentem komunijnym, jaki możesz dać swojemu chrześniakowi.

To nie zawody

Nieważne jest kto, co i za ile kupił. Ważne, żeby prezent na komunię był kupiony lub przygotowany z myślą o dziecku, które ma go otrzymać. Nieważne są trendy, ważne są pasje i zainteresowania dziecka, to czego ono tak naprawdę by chciało. Jeżeli jesteś chrzestnym - skontaktuj się z drugim rodzicem chrzestnym i wspólnie ustalcie ile maksymalnie może kosztować prezent na komunię. Dzięki temu unikniecie niekomfortowej sytuacji, kiedy jedno z Was kupi książkę, a drugie nowoczesny laptop...

W zależności od tego jakie macie relacje rodzinne i jak blisko z sobą jesteście, możecie również pomyśleć o wspólnym prezencie komunijnym. Dysponując większą kwotą, możecie kupić coś naprawdę wyjątkowego. Może chrześniak marzy o wyjeździe zagranicznym, wycieczce szkolnej albo obozie sportowym, na który rodzice nie mogą sobie pozwolić? Warto zapytać, ponieważ wiedząc więcej, zwiększasz szansę na to, że Twój prezent komunijny będzie naprawdę trafiony.

Prezenty komunijne - inspiracje

Jeżeli, pomimo szczerych chęci, nie byłeś w stanie poznać pasji lub marzeń dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów, może któryś z nich okaże się tym właściwym.

Prezenty sportowe

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają bardzo dużo czasu siedząc: w szkolnych ławkach przez pół dnia, przy biurku odrabiając lekcje, przed komputerem grając w gry i scrollując serwisy społecznościowe. Warto wyciągnąć je z tych czterech ścian i zmotywować do większej aktywności. Skutecznym motywatorem mogą się okazać prezent komunijny w postaci:

  • roweru
  • rolek (warto od razu zatroszczyć się o kask i ochraniacze)
  • hulajnogi (nie elektrycznej ;))
  • trampoliny ogrodowej (dzieci je uwielbiają, dorośli również)

Prezenty elektroniczne

Jeżeli wydaje Ci się, że Twój chrześniak lub chrześnica nie jest typem dziecka, które będzie czerpać przyjemność z aktywności fizycznej, zastanów się nad sprzętem elektronicznym, którego jest teraz na rynku mnóstwo. Nastaw się, że będzie to jednak już niemały wydatek. Popularne prezenty komunijne to:

  • laptopy
  • smartfony
  • tablety
  • konsole do gier
  • aparaty fotograficzne
  • zegarki elektroniczne i smartwatche

Prezenty sentymentalne

Elektronika ma jednak tę kluczową wadę, że bardzo szybko się starzeje i może się okazać, że coś, co kupisz dziś, za 2-3 lata będzie bezużyteczne. Jeżeli chcesz, żeby dziecko zapamiętało Twój prezent komunijny, zadbaj o to, by był wyjątkowy i niósł ze sobą dawkę pozytywnych emocji. Jeżeli masz zdolności manualne - stwórz niepowtarzalną foto-książkę z zabawnymi historiami z życia dziecka (z każdym kolejnym rokiem będzie ją doceniać jeszcze bardziej i sięgać do niej w kolejne urodziny).

Jeśli nie - zaplanuj np. wspólny weekendowy wyjazd (rodzice również będą Ci wdzięczni), lub wyjdźcie razem w jego ulubione miejsce. A może Twój chrześniak jest zagorzałym fanem któregoś z piłkarzy? Zabierz go na mecz z prawdziwego zdarzenia - na pewno zapamięta to na lata. Dobrym prezentem będzie również oryginalny strój sportowy lub koszulka z autografem - spróbuj, a nuż uda Ci się upolować coś wyjątkowego. Nie idź utartymi szlakami.