Czeka cię remont dachu? Zobacz, ile może cię to kosztować

pexels-sami-aksu-9899096.jpeg

Każdy dom narażony jest na działanie wielu różnorodnych czynników i zjawisk atmosferycznych, które w ostatnich latach są coraz bardziej gwałtowne. Największych uszkodzeń, np. w trakcie wichur, doznają najczęściej dachy. Oczywiście pokrycia dachowe mogą niszczyć się także naturalnie, wraz z upływem czasu. Takie sytuacje prowadzą do tego, że konieczne staje się przeprowadzenie remontu dachu. Są to prace, które niejednokrotnie dość dużą kosztują.

W jakich przypadkach remont dachu może okazać się niezbędny?

Sytuacją zupełnie normalną jest to, że dachy domów narażone (każdego dnia użytkowania) na wiele niekorzystnych czynników, stopniowo niszczeją. Niekiedy dzieje się to na skutek standardowej eksploatacji. Czasami zniszczenia związane są z działaniem różnych zjawisk atmosferycznych. Wtedy niezbędne staje się wykonanie napraw albo generalnego remontu. Bez niego dojść może np. do problemów z przeciekaniem czy grzybem. Remont dachu będzie niezbędny wtedy, gdy zauważy się uszkodzenia więźby dachowej albo pokrycia objawiające się jako:

- przeciekanie dachu,

- ubytki albo pęknięcia w poszyciu,

- wyraźne uszkodzenia spowodowane przez owady,

- postępująca korozja,

- zagrzybienie drewnianej więźby dachowej,

- wyraźnie obniżone parametry termoizolacyjne.

Sprawą oczywistą jest to, że remont dachu trzeba będzie wykonać także, gdy wystąpią uszkodzenia spowodowane przez wichurę czy gradobicie.

Ile może kosztować remont dachu?

Na całkowity koszt wpływ ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest na pewno zakres prac (przykładowo: "zwykły" remont dachu vs. przebudowa poddasza). Kolejnymi znaczącymi czynnikami są: kształt połaci dachowej (wymiana dachu wielospadowego będzie droższa niż dachu dwuspadowego), a także obecność okien dachowych i lukarn (które wymagają obróbki, co podwyższa koszty). O wydatkach decydować będą również wybrane materiały pokrycia dachowego. Tutaj nie warto jednak stawiać jedynie na te najtańsze, bo mogą być one słabej jakości. W cenie remontu należy uwzględnić koszt demontażu starego pokrycia dachowego, co może kosztować łącznie od 2 do nawet 4 tysięcy złotych. Za impregnację dawnej więźby dachowej zapłaci się 3 tysiące złotych. Jeśli zajdzie potrzeba wykonania nowej więźby, to będzie to kosztować około 10 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o nowe poszycie dachowe (oddzielające więźbę od właściwego pokrycia), to za membranę (polecaną na dachy o skomplikowanych kształtach), wraz z jej montażem, zapłaci się ok.15-35 zł/m2. Natomiast za papę na deskowaniu zapłaci się 30-50 zł/m2; cena robocizny wyniesie tutaj 20-30 zł/m2. Kolejnym znacznym wydatkiem będzie zakup pokrycia dachowego. Na rynku można znaleźć różne materiały. Najtańsza będzie dachówka trapezowa czy fałdowana, później blacha płaska, najdroższa zaś blacha z posypką mineralną. Przykładowo dla dachu o 150m2 zapłaci się za nie odpowiednio około 2, 3 i 7 tysięcy złotych. Dla takiego samego dachu, za dachówki cementowe zapłaci się około 4 tysiące, a za dachówki ceramiczne ponad 9 tysięcy złotych. Za ułożenie pokrycia dachowego zapłaci się od 2 do 9 tysięcy złotych.

Wszystko to pokazuje, że za remont dachu, oczywiście w zależności od zakresu wykonywanych prac, można zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdy ma takie pieniądze w swoich oszczędnościach. Na szczęście obecnie na remont dachu, szczególnie ten niespodziewany, można łatwo wziąć kredyt online. Później spłaca się go w wygodnych ratach.