Czy warto korzystać z transakcji bezgotówkowych?

W nowoczesnym świecie technologia, która jest na bardzo wysokim poziomie rozwoju pozwala człowiekowi na wykonywanie czynności, które kiedyś były zupełnie niemożliwe. Do sieci przeniosło się bardzo wiele dziedzin naszego życia jak praca, edukacja czy finanse. Aktualnie mało kto nie ma konta w banku, które umożliwia wykonywanie transakcji internetowych, branie chwilówek online i wiele innych. Płatność kartą to bardzo powszechne zjawisko, które można zaobserwować w praktycznie każdym sklepie.

  1. W jaki sposób rozpocząć korzystanie z transakcji bezgotówkowych
  2. Zalety korzystania z transakcji bezgotówkowych
  3. Rodzaje terminali do płatności kartą - jaki terminal płatniczy wybrać?
  4. Bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych

Poniżej zagłębimy się bardziej w temat transakcji bezgotówkowych poznamy zasadę ich działania.

W jaki sposób rozpocząć korzystanie z transakcji bezgotówkowych?

Aby móc płacić w sklepie kartą, telefonem, zegarkiem najważniejsze jest posiadanie konta w banku lub na platformie, która umożliwia wykonywanie płatności bezgotówkowych. Obecnie już praktycznie każdy sklep posiada terminal płatniczy, który podczas wykonywania transakcji jest niezbędny. Warto wiedzieć, że wiodącym operatorem w Polsce, który obsługuje wykonywanie takich transakcji są Polskie ePłatności, w skrócie PeP. Jest to najszybciej rozwijająca się marka na rynku płatności cyfrowych, która odnotowała bazę ponad 160 tysięcy terminali. Płatności zbliżeniowe stały się na tyle popularne, że wypierają tradycyjne płacenie gotówką, ponieważ są o wiele wygodniejsze i jak się okazuje bezpieczniejsze.

Zalety korzystania z transakcji bezgotówkowych

Najważniejszą zaletą jaką reprezentują transakcje bezgotówkowe jest duży komfort i możliwość płatności kartami płatniczymi. Nie trzeba nosić przy sobie pieniędzy, które łatwo bezpowrotnie zgubić. Nawet, gdy karta płatnicza ulegnie zniszczeniu lub gdzieś się zapodzieje istnieje szybka możliwość zablokowania jej, także nasze pieniądze pozostaną bezpieczne. Aktualnie wiele sklepów umożliwia korzystanie klientom płatności bezgotówkowych, dlatego nawet jeśli na zakupy nie weźmiemy portfela, zawsze można zapłacić kartą. Taki rodzaj płatności również jest bezpieczny i zastrzeżony tylko dla właściciela karty, ponieważ liczne zabezpieczenia (jak kod PIN), uniemożliwiają wypłacenia pieniędzy osobie nie upoważnionej do wykonywania transakcji.

Rodzaje terminali do płatności kartą - jaki terminal płatniczy wybrać?

W zależności od podziału wyróżniamy różne rodzaje reprezentowane przez terminale płatnicze.

Wyróżniamy dwa podstawowe terminale płatnicze:

  • Terminal stacjonarny - są to najbardziej podstawowe terminale, które widzimy w sklepach. Jak sama nazwa wskazuje są stacjonarne, czyli posiadają kabel umożliwiający dostęp do zasilania.Wykorzystuje się je w kasach, gdzie nie trzeba się przemieszczać. Potrzebują stałego dostępu do zasilania.
  • Mobilny terminal płatniczy - przenośna odmiana terminala płatniczego, zasilana jest akumulatorem, dlatego ważne jest, aby przenośny terminal płatniczy był naładowany - w przeciwnym wypadku do transakcji nie dojdzie.

Zdecydowanie bardziej nowoczesne są mobilne terminale płatnicze, ponieważ można je wykorzystywać przemieszczając się. Terminal mobilny to nowoczesny terminal płatniczy, rozwiązanie dedykowane do parkingów, w trasie i na wielkich halach, pozwalające na szybką i wygodną obsługę płatności spełniając oczekiwania klientów .

Bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych

Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo korzystania z transakcji bezgotówkowych. Jednakże warto wiedzieć, że ten rodzaj płatności jest odpowiednio zabezpieczony, dlatego nie trzeba martwić się o ewentualne oszustwa czy kwestię ukrytych kosztów. Wiele osób na świecie korzysta z transakcji bezgotówkowych, ponieważ jest to właśnie bezpieczniejsza opcja niż trzymanie przy sobie dużej gotówki.