Czym się kierować przy zakupie pierwszego auta?

Każdy, kto rozważa nabycie samochodu wie, z iloma wątpliwościami wiąże się ta decyzja. To nic dziwnego, ponieważ pojazd jest rzeczą, która z zasady ma służyć nam przez wiele lat. Warto też wiedzieć, że zazwyczaj nie kosztuje on mało, a jego cena kształtuje się na poziomie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W związku z tym, przed wydaniem takiej kwoty dobrze jest przemyśleć ów krok. Szczególnie trudne zadanie stoi przed kierowcami z krótkim stażem (albo jego brakiem), którzy planują zakup pierwszego auta. O czym powinni pamiętać?

Po pierwsze – cena auta

Najistotniejszą sprawą dla świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy, wydaje się kwestia sumy, jaką będą musieli przeznaczyć na zakup pierwszego auta. Wejście w posiadanie pierwszego auta to zazwyczaj domena młodych osób. Zwykle nie zarabiają one zbyt dużo, a często pozostają na utrzymaniu rodziców. Dlatego też, nie mogą sobie pozwolić na wydanie dużej ilości gotówki na zakup pierwszego auta. Tacy ludzie powinni więc starać się znaleźć pojazd, jaki można nabyć za niewielką kwotę. Należy pamiętać, że ilość pieniędzy, którą przekazuje się sprzedawcy to dopiero początek listy rozchodów czekających na przyszłego „szofera”. Uzupełniają ją m.in. obowiązkowe ubezpieczenia (młodym kierowcom rzadko przysługują jakiekolwiek zniżki) czy koszty napraw. Z uwagi na to, warto szukać prostego w obsłudze samochodu, którego serwisowanie nie jest drogie, części łatwo dostępne, a pewne remonty możemy wykonać sami. Wszak nie istnieje marka, która cechowałaby się całkowitą bezawaryjnością.

Prostota i komfort jazdy

Wiele młodych osób kupując pierwsze auto, kieruje się prestiżem i chęcią pokazania się na drogach z drogą maszyną. To błąd. Przez takie postępowanie wielokrotnie przepłacają – szybkie samochody o wysokiej pojemności silnika są zazwyczaj droższe, więcej spalają i trudniej je ubezpieczyć nie tracąc fortuny. Ponadto, im większy pojazd, tym ciężej się go prowadzi. Najodpowiedniejsze dla niedoświadczonych kierowców wydają się krótkie i wąskie samochody, którymi łatwo manewrować.

Na co uważać przy zakupie samochodu?

Kupno nowego auta wprost z salonu wydaje się stosunkowo bezpiecznym procesem. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy kupić używany samochód. Sprzedawcy takich modeli znają wiele sztuczek, a „nieopierzonego” amatora motoryzacji dużo prościej nabrać. Kupując pierwsze auto, trzeba upewnić się, że wraz z nim zostanie nam przekazany komplet dokumentów (przede wszystkim dowód rejestracyjny i karta pojazdu), licznik wozu nie był cofany, a numery przebijane. Samochód musi też mieć aktualny przegląd – jego brak jest niekiedy tłumaczony drobną usterką, która z czasem okazuje się sporym mankamentem. Podejrzenia winna również wzbudzić nienaturalnie niska cena. Czyżby ktoś chciał szybko pozbyć się auta?

W dzisiejszych czasach pojazdy towarzyszą niemal każdemu. Nie można jednak chcieć stać się jego właścicielem szybko i za wszelką cenę. Zakup samochodu to szalenie poważna decyzja, której podjęcie musi być poprzedzone wieloma przemyśleniami.