Gap Year – jak się do niego przygotować?

Kończysz studia? A może dopiero niebawem je zaczniesz? W życiu wkrótce nastanie nowy etap, taki jak wyzwania zawodowe, pojawienie się potomstwa? Być może jeszcze nie wiesz, czego pragniesz? Czas na Gap Year, czyli przerwę pomiędzy etapami życia, która wbrew nazwie nie musi trwać rok. W jej trakcie poznasz nowe kultury, nauczysz się samodzielności, a nawet dowiesz się o sobie czegoś nowego. Młodzi arystokraci odbywali dawniej długie podróże w towarzystwie służby i doradców. Dziś często podróżujemy z jednym plecakiem. Jak przygotować się do takiej wyprawy życia?

Spełnij marzenia, czyli wybór kierunku

Gap Year może okazać się Twoją podróżą życia, dlatego warto poważnie zastanowić się nad kierunkiem podróży. Ciekawym wyczynem będzie zwiedzenie całej Europy, chociaż na podróże w obrębie kontynentu możemy pozwalać sobie weekendowo i w czasie krótkich urlopów. Na zwiedzenie czekają też Azja, Afryka, Ameryka i Australia. Zapoznaj się z historiami podróżników, przypomnij sobie ulubione filmy i książki. Jeśli dobrze zaplanujesz wyprawę, Twoje marzenia mogą okazać się osiągalne. Również te najśmielsze!

Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? 

Zwykle główną barierę stanowi budżet. Przedsięwzięcie takie jak podróż dookoła świata czy nawet kilkumiesięczne wojaże po innym kontynencie mogą być bardzo kosztowne, ale nie muszą. Dla wielu ciekawą przygodę stanowi podróż autostopem lub tanim środkiem transportu wynajętym lub kupionym na miejscu – motor czy rower. Bilet do Wietnamu, Australii czy Stanów Zjednoczonych również da się kupić w okazyjnej cenie, a jeśli nawet chwilowo nie dysponujesz nadmiarem gotówki, pomyśl o korzystnej pożyczce. Pamiętaj również o opcjach zarobkowych, których nie brakuje w różnych zakątkach świata. W wielu miejscach szczególnie cenieni są nauczyciele języka angielskiego. Z kolei wolontariaty to okazja wykonania wielu dobrych uczynków, a przy okazji zwiedzenia wspaniałych miejsc za darmo. Ostatecznie możesz również pomyśleć o pracy zdalnej, jeśli znasz się na przykład na grafice komputerowej.

Co warto zabrać ze sobą? 

Twój ekwipunek musi być ściśle związany ze stylem podróżowania. Większość niezbędnych kosmetyków, ubrań i gadżetów znajdziesz na całym świecie. Jeśli jednak planujesz bardziej szalone przygody zainwestuj w namiot, obuwie i odzież z wyższej półki. Przydatne okazują się powerbanki, bo gdy korzystasz z nawigacji, smartfon może się szybko wyładować. To samo tyczy się aparatu fotograficznego – a przecież dzięki niemu zgromadzisz doskonałe pamiątki. Jeśli jednak zamierzasz mieszkać w hotelach i odwiedzać głównie miasta, w zasadzie nie musisz martwić się o bagaż. Miasta na całym świecie wyglądają podobnie i nie brakuje w nich dobrodziejstw cywilizacji.

Jak nie dać się oszukać? 

Nawet najlepszy kamuflaż nie pomoże Ci ukryć, że jesteś turystą. Także w najserdeczniejszych krajach na turystów czyhają oszuści. Jeśli lubisz ruszać w nieznane, przed przyjazdem w konkretne miejsce zapoznaj się przynajmniej z regularnymi cenami. „Noworoczna promocja” u sympatycznego khmerskiego taksówkarza lub braterska pomoc gościnnego Marokańczyka mogą okazać się promocjami, ale z Twojej strony – zupełnie nieświadomymi. Pamiętaj, że w wielu krajach wypada się targować, a zbicie ceny wyjściowej nawet o 80% zwłaszcza w przypadku hinduskich i arabskich sprzedawców niekoniecznie oznacza, że dokonują niekorzystnego interesu. 

Bezpieczeństwo 

Bardzo ważnym aspektem Gap Year i innych podróży po świecie jest bezpieczeństwo. Pomijając fakt, że niektóre miejsca odznaczają się wysoką przestępczością, inne uchodzą za spokojne, nigdy nie wiesz co może przytrafić Ci się w trakcie dłuższej podróży. Wyprawa bez polisy ubezpieczeniowej to niepotrzebne ryzyko. W dodatku ogromne. To nie miejsce na reklamę, tym bardziej nie wskazujemy konkretnej polisy. Zdarza się, że roczne ubezpieczenie dla młodych osób obowiązujące na całym świecie za mniej niż 100 złotych i sprawdza się idealnie, zaś kosztowna polisa bywa kłopotliwa. Najlepiej zasięgnij opinii w internecie na temat konkretnych ubezpieczeń i kieruj się własnym rozsądkiem.