Jak odpowiednio dbać o parkiet w mieszkaniu?

Każda podłoga, odpowiednio zadbana i zabezpieczona stanie się wizytówką całego domu. Parkiety drewniane szczególnie dodają ciepła, szlachetności i elegancji. Drewno jest wytrzymałym materiałem, które należy odpowiednio pielęgnować, by nie straciło na atrakcyjności. Jak dbać o parkiet, by posłużył domownikom na lata?

Regularne czyszczenie

Należy pamiętać, że największym wrogiem drewnianego parkietu jest woda. Nie można pozwolić na to, by coś mokrego zalegało na podłodze, ponieważ może dojść do odkształcenia płytek. Po pozbyciu się zanieczyszczeń za pomocą odkurzacza, należy umyć parkiet mopem z odrobiną detergentu. Nie należy go myć używając zbyt dużej ilości wody, wystarczy lekko wilgotny mop. Nie używamy detergentów ściernych ani cieczy zawierających ocet. Warto zdecydować się na mop z mikrofibry. Aby zapobiec późniejszemu odkształcaniu się płytek, należy odpowiednio zabezpieczyć parkiet podczas odświeżania i malowania mieszkania. Wszelka wilgoć w powietrzu zostaje pochłaniana przez drewno, które rozszerza się pobierając parę wodną i kurczy, gdy wilgotność powietrza spada. Odpowiednie czyszczenie i mycie parkietu drewnianego sprawią, że będzie cieszył oczy przez długi czas.

Zabezpieczanie podłogi

Woda, piach i zanieczyszczenia przenoszone na podeszwach butów działają na parkiet jak papier ścierny. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie wejścia do mieszkania za pomocą wycieraczki lub maty. Szczególnie zimą powinno się uważać na zanieczyszczenia wnoszone do domu – chodniki są posypywane solą, którą następnie przenosimy na parkiet może go szybko zniszczyć. Wszelki brud naniesiony na podłogę należy szybko zmyć za pomocą szmatki z delikatnego materiału i czystej wody. Warto pamiętać, że zabrudzoną podłogę należy myć za pomocą przeznaczonych do tego detergentów. W przeciwnym razie będą szkodzić podłodze tak samo jak brud. Środki chemiczne nie mogą zawierać silikonu i parafiny. Warto zastosować detergent na bazie żywic akrylowych.

Parkiet da się odmłodzić

Lakierowanie czy cyklinowanie po pewnym czasie czeka każdą drewnianą podłogę. Metoda odnawiania parkietu zależy od tego, czym deski zostały zaimpregnowane. Powłoka z oleju wymaga innego traktowania niż lakierowana. Do drewnianych posadzek najczęściej stosowanym impregnatem jest lakier, który zazwyczaj nakłada się w kilku warstwach. Lakiery mają różny stopień ścieralności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli na podłodze wystąpiły przebarwienia, należy zastosować woski koloryzujące odpowiadające barwie drewna. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie specjalnych mazaków. Drobne uszkodzenia mechaniczne można z łatwością usunąć. Wystarczy odtłuścić fragment podłogi specjalnym detergentem, usuwając środki pielęgnacyjne, a następnie zmatowić wełną stalową. Parkiet należy dokładnie odkurzyć i polakierować.

Cyklinowanie podłogi

Jeżeli podłoga nie była odpowiednio pielęgnowana mogą pojawić się pęcherze powietrza. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest cyklinowanie podłogi. Zeszlifowania wymaga parkiet, na którym widać przebarwienia i rozległe uszkodzenia. Cyklinowanie powinno powierzyć się fachowcom. Gdy zrobimy to nieumiejętnie mogą powstać wgłębienia na podłodze.