Jak oszczędzać prąd? Skorzystaj z naszych porad i wskazówek

money-1017463_960_7201.jpeg

Ja oszczędzać prąd? To pytanie zadają sobie tysiące użytkowników energii elektrycznej na całym świecie. Bez elektryczności nie sposób dziś wyobrazić sobie naszego życia. Urządzenia działające „na prąd” otaczają nas ze wszystkich stron; bez nich niemożliwe byłoby funkcjonowanie we współczesnym społeczeństwie. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek doświadczył przerwy w dostawie prądu. Energii elektrycznej potrzebujemy, by oświetlić pomieszczenia po zmroku, by móc przygotowywać żywność, zrobić pranie, czy zrelaksować się przy ulubionym serialu. Bez niej nie działają nasze telefony komórkowe czy komputery.

Już niedługo na szeroką skalę będziemy jej potrzebować, by jeździć samochodem. Z roku na rok energii elektrycznej zużywamy coraz więcej. Sprzęty domowego użytku, takie jak odkurzacze czy roboty kuchenne wyposażane są przez producentów w silniki o coraz większej mocy. Klientom oferowane są coraz to atrakcyjniejsze gadżety wymagające zasilania prądem. Jak w takiej sytuacji ograniczyć wydatki związane z comiesięcznymi opłatami za energię elektryczną?

Energooszczędne urządzenia w domu

W obniżeniu rachunków za prąd pomogą nam przede wszystkim odpowiednie urządzenia oszczędzające energię. W ofercie wiodących producentów sprzętu RTV i AGD znajdziemy modele wyróżniające się wyższą klasą energetyczną, a co za tym idzie, mniejszym zużyciem prądu na co dzień. Gdy już zaopatrzymy się w energooszczędne sprzęty domowe, warto, byśmy wyrobili sobie odpowiednie nawyki pomagające zaoszczędzić prąd. O jakich przyzwyczajeniach mowa?

O czym warto pamiętać, użytkując domowy sprzęt RTV i AGD?

Jak eksploatować sprzęt elektryczny w naszym domu? Jednym z urządzeń zużywających najwięcej prądu w naszych mieszkaniach jest lodówka. Urządzając dom zadbajmy, by stała ona możliwie jak najdalej od źródeł ciepła, kuchenki czy kaloryferów. Nie pozostawiajmy drzwi lodówki otwartych na zbyt długi czas. Nie wkładajmy do niej gorących potraw. Użytkując pralkę i zmywarkę starajmy się korzystać z nich z pełnym załadunkiem, wówczas pranie czy mycie naczyń będziemy wykonywać rzadziej, tym samym zmniejsząc zużycie energii elektrycznej.

Sporo energii elektrycznej zużywa płyta indukcyjna. Warto podjąć wysiłki, żeby skrócić czas jej użytkowania, np. gotując potrawy w garnkach przykrytych pokrywką. Używając piekarników elektrycznych powstrzymajmy się przed zbyt częstym ich otwieraniem podczas pieczenia potraw. Po naładowaniu komputera czy telefonu komórkowego, odłączmy ładowarkę, ponieważ przez cały czas pobiera ona prąd.

Oszczędność w oświetlaniu domu

By zmniejszyć nasze wydatki na prąd, warto też pamiętać o kosztach związanych z użytkowaniem oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu. Oszczędności przyniesie nam wymiana żarówek na energooszczędne, ale powinniśmy też zadbać o to, by móc jak najdłużej korzystać ze światła dziennego przy wykonywaniu codziennych czynności. Nie pozostawiajmy też włączonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy.