Jak planować budżet domowy?

Dla większości Polaków planowanie budżetu domowego tak, by z łatwością go dopiąć i zaspokoić wszystkie ważne potrzeby, a najlepiej jeszcze zaoszczędzić jest sporym wyzwaniem. Wszystkiemu winne są niskie dochody. Tego problemu nie przeskoczymy od razu, ponieważ ich podniesienie wymaga niekiedy dużych zmian. Jednocześnie istnieje inny sposób, by poprawić swoją sytuację finansową. Dowiedz się jak planować budżet domowy, by każdy kolejny miesiąc nie był ciężką batalią o dopięcie budżetu.

budget.jpg

Analiza dochodów – niezbędny krok w planowaniu budżetu domowego

Pierwsza część optymalizacji budżetu, a więc analiza dochodów dotyczy przede wszystkim osób i rodzin, których dochody nie są regularne. Jeśli pracujesz na umowę o pracę bez dodatkowych premii, sprawa jest dość prosta – każdego miesiąca masz do dyspozycji dokładnie tę samą sumę. Inaczej do kwestii dochodów muszą podejść osoby, które na przykład mogą liczyć na kwartalne lub roczne premie, prowadzą własną działalność lub podejmują dodatkowe zajęcia. Przede wszystkim warto zastanowić się, które źródła dochodów są najbardziej opłacalne i być może zmienić ich strukturę. Ponadto warto określić minimalną sumę jako w każdym miesiącu niezależnie od czynników masz do dyspozycji. To bardzo ważne w kontekście części drugiej – planowania wydatków.

Kalendarz wydatków domowych

Coraz więcej osób odkrywających, jak planować budżet domowy, przekonuje się do prowadzenia kalendarza wydatków. W nim należy umieścić wszystkie comiesięczne pozycje, najlepiej z podziałem na kategorie. Pierwszą stanowić będą wszystkie rachunki (np. czynsz, media, ubezpieczenie). Pozostałymi kategoriami będą między innymi żywność, chemia gospodarcza, kosmetyki, odzież, edukacja, rozrywka, transport. Im dłużej będziesz prowadzić taki kalendarz, tym zbierzesz bardziej wiarygodne dane na temat swoich wydatków. Być może okaże się, że nadzwyczaj dużo wydajesz na przykład na żywność, która wcale nie jest taka droga i właśnie dlatego co miesiąc brakuje Ci na zakup wymarzonej torebki czy pójście na mecz.

Oszczędności na zakupach i wydatkach

W ten sposób dochodzimy do najważniejszej kwestii, czyli oszczędności. Przejrzyj strukturę swoich miesięcznych wydatków domowych, a następnie zastanów się, czy nie popełniasz tu ekonomicznych błędów. Jak wiele żywności ląduje w koszu na śmieci z powodu przekroczenia terminu ważności? Czasami warto dokonywać hurtowych zakupów w promocyjnych cenach, jednak tylko, gdy mamy pewność, że wykorzystamy cały zakup. A może znaczna część Twoich ubrań kupionych pod wpływem impulsu szybko ląduje na aukcji internetowej za pół ceny lub w instytucji charytatywnej? Receptą na nieprzemyślane zakupy nie musi być wbrew pozorom ich ograniczenie (chociaż to też korzystnie odbije się na budżecie), wystarczy kupować tam, gdzie możliwy jest darmowy zwrot. Ponadto warto kupować przez internet, ponieważ z wielu ofert znajdziesz tę w najniższej cenie. Skrupulatnie zapisuj swoje wydatki – zdecydowanie ułatwi Ci to planowanie budżetu domowego. Sumy wydawane na przykład na używki, kaprysy odzieżowe, jakiekolwiek produkty zakupione po zawyżonej cenie mogą przyprawić o zawrót głowy. Pamiętaj również, by w comiesięcznym budżecie domowym zostawiać pewną sumę na niespodziewane wydatki. W praktyce może być to wstęp do odkładania większych sum.