Jak wybrać bezpieczne biuro podróży?

Gdy nadchodzą ciepłe dni chyba każdy z nas marzy o urlopie i wyjeździe zagranicę lub do ulubionego miasta w Polsce. Wiele osób przy takich wypadach, szczególnie zagranicznych, korzysta z usług biur podróży. Jednak jak wybrać to najbezpieczniejsze? Choć nieustanie podnosi się poziom zabezpieczenia, to co roku w mediach podawane są informacje o upadłości tego typu instytucji. Po czym rozpoznać zaufaną firmę? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Sytuacja finansowa biura

Choć mówi się, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, radzimy zerwać z tym mitem. W końcu chodzi o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Koniecznie zapoznaj się z sytuacją finansową biura – jeśli jest zadłużone, sprawdź na ile i kto jest wierzycielem. Pomocny Ci będzie Serwis Ochrony Konsumenta KRD. Ponadto zapoznaj się z gwarancjami ubezpieczeniowymi biura. Kieruj się przy tym zasadą: im więcej, tym lepiej.

Legalność i wiarygodność

Zapewne wielu klientom biur podróży nawet nie przyszło do głowy, że ta instytucja może działać… nielegalnie. Tymczasem zdarza się, że niektóre z nich są, mówiąc delikatnie, oszustami. Najprościej to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Zezwoleń Turystycznych Ministerstwa Gospodarki i Pracy w Warszawie. Na ich stronie znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do oszacowania wiarygodności danego biura podróży.

Warto także sprawdzić, co o biurze mogą powiedzieć jego klienci. Poszukaj opinii w sieci, dowiedz się, co było plusem wyjazdów i czy były jakieś problemy, przy których powinna zaświecić się czerwona lampka. Pamiętaj także, że nie wszystkie opinie w internecie są niestety prawdziwe, dlatego nie zapomnij zapytać znajomych. Z pewnością masz w swoim kręgu osoby, które choć raz były na tego typu wycieczkach i będą mogły polecić Ci sprawdzone biuro.

Ranking biur

Jeśli nie ufasz opiniom z internetu, a Twoi znajomi nie są dla Ciebie źródłem odpowiednich informacji, możesz poszukać rankingów biur. Niektóre portale tworzą takie zestawienia w oparciu o wiarygodność biura, ale też jego zyski, fundusze oraz przychody z imprez turystycznych.

Skąd wziąć pieniądze?

Nie ma co ukrywać – opłacenie zagranicznych wycieczek do tanich nie należy. Co prawda czasem można trafić na fajne promocje, ale i tak jest to wydatek rzędu kilku tysięcy (a jeśli do tego planujesz wyjazd z całą rodziną, kwota ta będzie o wiele większa). Nie każdy ma odłożone zaskórniaki na takie okazje, a przecież każdemu należy się chwila wytchnienia od codziennych spraw. Najprostszą opcją jest oczywiście wzięcie pożyczki. Wiele banków i firm pożyczkowych ma produkty stworzone specjalnie na wakacje. Jedną z takich firm jest Kokos, który na rynku istnieje już od ponad dziesięciu lat. Ich główną zasadą jest zadbanie o bezpieczeństwo każdego klienta.

Wakacje marzeń

Kiedy już sprawdzisz wiarygodność biura i zadbasz o finanse, możesz spokojnie zająć się planowaniem urlopu. Wolisz piaszczyste plaże i słoneczną Grecję, a może stawiasz na góry lub zwiedzanie zabytków? Niezależnie od tego, na co padnie wybór, pamiętaj, że to Twój czas. Wykorzystaj go jak najlepiej i naładuj baterie wakacyjną energią.