Jak wybrać dobry rower do jazdy po mieście?

Każdy, kto obserwuje w ostatnich latach ulice polskich miast z pewnością dostrzega, że swoisty renesans przeżywają rowery miejskie. Po pierwsze stanowią one ciekawy, alternatywny środek transportu, pozwalający nierzadko na ominięcie uciążliwych, miejskich korków. Rowery stają się także naszym stylem życia – są eleganckie i modne. Przede wszystkim jazda rowerem świetnie wpływa na naszą kondycję fizyczną. Dzisiaj na blogu zajmiemy się pokrótce tematem, jak wybrać dobry rower do jazdy po mieście.

Cechy dobrego roweru miejskiego

Typowy rower miejski stanowczo nie przypomina ani demona szos, ani typowego górala. Rama roweru miejskiego przypomina jednak ramę tego drugiego. Znaczną różnicę możemy dostrzec w kwestii biegów i hamulców. Wiele modeli rowerów miejskich ma jedynie kilka przełożeń lub nie posiada ich wcale. Hamulec (jedynie na tylne koło) uruchamia się posuwając pedały w odwrotną stronę. Niektóre modele posiadają zaś hamulce bębnowe umieszczone na piastach kół. Rowery miejskie dzielimy na damskie i męskie. Górna rama położona znacznie niżej ułatwia kobietom wsiadanie i poruszanie się jednośladem w spódnicy.

Jazda rowerem miejskim musi cechować się wysokim poziomem komfortu, dlatego szukając swojego nowego modelu zwróć uwagę na siodełko. Szczególnie pożądane są siodełka szerokie i miękkie. Najlepiej wyposażone w dodatkową amortyzację. Na rowerze miejskim nikt nie zamierza bić rekordów prędkości, więc zachowanie aerodynamicznej sylwetki nie stanowi konieczności. Z tego względu ten typ jednośladu cechuje szeroka i umieszczona dość wysoko kierownica, pozwalająca na jazdę w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Każdy, kto zamierza swoim jednośladem jeździć do pracy powinien wybrać model z błotnikami i osłoną łańcucha. W przeciwnym razie biurowy dress code nie zostanie zachowany, gdy rowerzysta na swojej drodze do pracy napotka kałuże i błoto.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rower miejski? Dodatkowe wyposażenie

Rowery przeznaczone do jazdy po szosie powinny być jak najlżejsze, jednak w przypadku ich miejskich kolegów ta cecha nie odgrywa większej roli. Wręcz przeciwnie – nieco cięższy rower przełoży się na stabilność i wygodniejszą jazdę. Warto pamiętać o przyzwoitej amortyzacji, za sprawą której miejskiemu rowerzyście nie straszne będą nawet wyższe krawężniki.

Przejdźmy do akcesoriów. Wielu miejskich rowerzystów ceni sobie zalety bagażnika, umożliwiającego przewiezienie niektórych przedmiotów, ewentualnie zamocowanie sakw. Podobną rolę odgrywa koszyk, umieszczony z przodu roweru, który poza walorami funkcjonalnymi spełnia także zadanie dekoracyjne. Kupując rower koniecznie pamiętaj o oświetleniu, jak również o odblaskach. Te wciąż bagatelizowane niekiedy drobiazgi w rzeczywistości mogą uratować Twoje zdrowie lub życie.

Ile powinien kosztować dobry rower miejski?

Tak naprawdę ciężko podać uniwersalną cenę roweru miejskiego, wszystko zależy od Twoich potrzeb i wymagań. Nowy model znajdziesz już za kilkaset złotych, choć już dla entuzjastów tego typu pojazdu minimalna cena za przyzwoity sprzęt wynosi przynajmniej 1500 zł. Rowery różnią się między sobą jakością wykonania, zastosowanymi do ich konstrukcji materiałami, jak również dodatkowym wyposażeniem. Zastanów się, które z wymienionych wyżej elementów i akcesoriów są niezbędne z Twojego punktu widzenia.