Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?

Dobre konto firmowe – zminimalizuj koszty

Konta firmowego na dobrą sprawę może szukać każdy. Nie zależnie od tego, czy dopiero planuje otwarcie swojej firmy, czy jest już doświadczonym przedsiębiorcom. Jednak bez wskazówek i przydatnych informacji to jak szukanie igły w stogu siana. Do prostych zdecydowanie nie należy. Instytucje finansowe od zawsze starają się wyjść naprzeciw wymaganiom klientów. Nowe promocje, oferty, kredyty, leasingi dla firm. Paleta produktów bankowych jest naprawdę ogromna. Jednak nie dajmy sobie zamydlić oczu.

Konto firmowe – mini pigułka dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców

Każdy bank ma inną ofertę, więc wybór mamy naprawdę ogromny. Ważne jest, aby postawić na właściwą instytucję finansową, która spełnia wszystkie nasze wymagania. Choć czasami może się to nie udać, to zawsze starajmy się wybrać mniejsze zło. Koszty są nieodłącznym elementem życia każdego przedsiębiorcy. Zarabiasz i wydajesz, to jest kapitalizm.

Ważne jest to, aby nie wydawać pieniędzy na zbędne sprawy, które w gruncie rzeczy mogłyby być darmowe. Wybierając odpowiednie konto firmowe, należy uwzględnić szereg różnych kryteriów. Należą do nich m.in. opłaty, oferta walutowa i oszczędnościowa, a także funkcjonalność rachunku. Warto także zwrócić uwagę na promocje bankowe przeznaczone specjalnie dla firm.

Aktualnie banki dość często kuszą nowych klientów i obecnych świetnymi okazjami. Można śmiało powiedzieć, że większość z nich jest tak szczodra, że oferuje klientom nawet do 1500 zł za spełnienie odpowiednich warunków. Ważne, aby szukać dobrego konta bankowego dla firmy w instytucji finansowej, która prezentuje wysoki poziom oferowanej usługi Zdarzyć się także może, że za przeniesienie konta firmowego uzyskamy dodatkowe środki. To byłoby dużym plusem zwłaszcza dla osób, które chcą zrezygnować z usług obecnego banku.

W podjęciu decyzji o wyborze banku do prowadzenia rachunku firmowego może nam pomóc rodzina. To samo tyczy się przyjaciół. Jeśli jednak nie posiadają oni wiedzy na ten temat, to będziemy musieli znaleźć je na własną rękę. Może nam w tym pomóc ranking kont firmowych. Dzięki niemu nie będziemy tracić czasu na ręczne przeglądanie ofert, które nas nie interesują. Zamiast tego skupimy się na najlepszych i najbardziej atrakcyjnych ofertach dostępnych na rynku.

Konto firmowe — na co zwrócić uwagę?

Dzisiaj trudno jest wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez konta firmowego. Zdaje się to właściwie niemożliwe, odkąd wszystkie opłaty, podatki uiszczać trzeba na specjalne indywidualne konta firmy w ZUS i US. Konto osobiste to zupełnie inny typ instrumentu finansowego i tych dwóch narzędzi nie wolno ze sobą mieszać. Niezależnie od tego, czy prowadzić jednoosobową działalność, czy spółkę, konto firmowe jest ci niezbędne. Wielu początkujących przedsiębiorców na początku chce maksymalnie ograniczać wszelkie możliwe koszty, dlatego też szuka tzw. darmowego konta firmowego. Warto jednak uzmysłowić sobie, że:

za rachunek firmowy niż nie musisz płacić najczęściej tylko przez bardzo precyzyjnie określony w ofercie czas,

możesz nie płacić za prowadzenie konta, ale już za korzystanie z karty płatniczej albo wykonywanie określonych przelewów już tak,

z reguły "darmowe" konta firmowe nie wiążą się z opłatami tylko pod określonymi warunkami (np. dokonania transakcji na określoną kwotę).

Gdzie szukać dobrego konta bankowego dla firmy?

Choć specyfika funkcjonowania w każdej branży wygląda inaczej, to większość przedsiębiorstw potrzebuje konta firmowego. Jego posiadanie nie jest do końca uregulowane w przepisach prawa, jednak każdy przedsiębiorca wie, że jest to wygoda. Ze względu na zdywersyfikowane potrzeby poszczególnych firm banki mają w ofercie różnorodne rachunki firmowe.

W rankingach kont firmowych, które ułatwią nam poszukiwanie dobrego konta bankowego, znajdziemy najróżniejsze możliwości. Aby znaleźć najbardziej atrakcyjny rachunek dla przedsiębiorcy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak:

 • Opłaty – najważniejsze jest generowanie dużych przychodów i ograniczenie kosztó To sens całego biznesu. Właśnie dlatego nie należy wybierać kont, w których za wszystko trzeba płacić. Najlepiej, aby rachunek dla przedsiębiorstwa był darmowy lub po części płatny.
 • Oferta oszczędnościowa i kredytowa – jest to ważna część zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w branży, która wymaga zaopatrzenia w pojazdy czy maszyny.
 • Oferta walutowa – firmy mają kontrahentów rozsianych po całym ś Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, które z pewnością byłyby naliczane przy tego typu rachunku firmowym.
 • Bankowość elektroniczna- to bardzo przydatna usł Najważniejsze, aby w banku można było zalogować się zarówno z poziomu komputera/laptopa, jak i aplikacji mobilnej. Szczególnie istotny jest także nowoczesny, przejrzysty i czytelny interface. Obie te cechy w jednym produkcie zapewnią nam stały, kontrolowany dostęp do konta firmowego.
 • Promocja – jeśli wybierzemy odpowiedni bank, możemy zyskać całkiem sporo. Niektóre z instytucji finansowych oferują kwoty do 1500 zł. Wystarczy spełnić kilka wymagań, by już niebawem móc cieszyć się z dodatkowych środków na koncie.

Porównanie kont firmowych — na czym powinno się opierać?

Zanim więc zdecydujesz się na pierwszą ofertę otwarcia rachunku firmowego, przyjrzyj się konkretnym ofertom dostępnym na rynku. Warto je porównać, biorąc pod uwagę kilka podstawowych parametrów:

 • opłaty za prowadzenie konta bankowego,
 • opłaty za przelewy do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • opłaty za przelewy krajowe i międzynarodowe,
 • opłaty za korzystanie z karty płatniczej,
 • możliwość obsługi przelewów w obcej walucie,
 • dostępność bankomatów,
 • dostęp do konta firmowego przez Internet oraz aplikację mobilną,
 • możliwość powiązania z kontem firmowym innych usług, takich jak kredyt, leasing,
 • dodatkowe oferty — np. wsparcie księgowe.

Ranking kont firmowych — cenne wsparcie

Nie każdy przedsiębiorca ma czas na samodzielne studiowanie kilkunastu ofert kont firmowych. Z pomocą przychodzi ranking, który prezentuje najlepsze konta firmowe w danym momencie. Pamiętaj, że ranking kont firmowych cały czas ewoluuje, tak jak zmieniają się oferty poszczególnych banków. Autorzy takich rankingów porównują bowiem aktualne w dany miesiącu oferty kont firmowych i na ich podstawie przedstawiają najlepsze konto firmowe. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że oferta, która była najlepsza w sierpniu, będzie jeszcze aktualna w październiku i czy oferta innego banku w tym czasie nie okaże się jednak lepsza. Dlatego warto śledzić aktualne rankingi kont.

Rachunek firmowy ułatwi życie

W przypadku rachunków firmowych opłaty są jedną z najważniejszych rzeczy. Właśnie dlatego nie można dać się zapędzić w kozi róg. Trzeba spokojnie zapoznać się ze wszystkimi tabelami opłat i prowizji dla kont firmowych. Grunt to dobra analiza. Pozwala ona na dokładne sprawdzenie tego, który bank najbardziej nam odpowiada.

Aby nie wpaść w bagno, najlepiej co najmniej dwa razy przeczytać ofertę i zastanowić się nad nią. Im więcej można otrzymać od banku bezpłatnie, tym lepiej. Jeśli już za coś trzeba zapłacić, to najlepiej wybrać bank, który oferuje niskie opłaty przy szerokim zakresie usług.

Dzięki temu, że rankingi kont firmowych są obiektywne rzetelne i dotyczą oceny aktualnej oferty rynkowej, powinny być najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze dobrego konta markowego dla firmy. Dzięki przydatnym informacjom i podpowiedzią w nich zawartych wiemy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając rachunek dla przedsiębiorcy.