Jak zagospodarować poddasze?

Poddasza są często zapomnianym miejscem w wielu domach. Zazwyczaj pełnią rolę strychu, który stanowi miejsce pełne zbędnych gratów i kurzu. A tymczasem ocieplone i odpowiednio zaaranżowane może być fantastyczną, dodatkową przestrzenią dla domowników.

Przestrzeń do pracy

Jeśli pracujemy w domu, to poddasze jest idealnym miejscem na stworzenie kreatywnej przestrzeni do pracy. Zazwyczaj życie domowe odbywa się na dole, więc u góry będziemy mieli więcej ciszy i spokoju. Dachowe okna dostarczą odpowiedniej ilości światła. Możemy poddasze urządzić bardzo przytulnie, wykorzystując dostępne drewniane belki, układając drewnianą podłogę, wstawiając miękkie pufy, regały na książki. Możemy też zachować surowość wnętrza i stworzyć przestrzeń inspirowaną stylem industrialnym. Priorytetem jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, aby można było wygodnie pracować lub odpoczywać o każdej porze. Warto funkcjonalnie wykorzystać też belki poprzeczne, które mogą z powodzeniem zastąpić półki na książki.

Sypialnia

Liczne skosy, belki i inne elementy więźby dachowej charakterystyczne dla poddaszy pomniejszają przestrzeń, dlatego poddasze jest idealnym miejscem na stworzenie sypialni. Pokój do spania ma to do siebie, że nie wymaga wstawiania wysokich mebli. Najważniejsze jest duże łóżko, pozostałe meble to małe szafki nocne, komoda, toaletka itp. Resztę wystroju tworzą tekstylia – miękkie dywaniki, narzuty na łóżko, koce, poduszki ozdobne. Jeśli mamy duże poddasze to możemy przy sypialni stworzyć funkcjonalną garderobę i ładną łazienkę.

Kuchnia z salonem

Fantastyczną propozycją na zagospodarowanie poddasza jest stworzenie kuchni, a ponieważ poddasze jest najbardziej efektowne i funkcjonalne, jeśli stanowi otwartą przestrzeń, to kuchnię najlepiej połączyć z pokojem dziennym. Aby w pełni wykorzystać możliwości poddasza najlepiej zdecydować się na meble wykonywane na wymiar. Dzięki temu będziemy mieli piękną i w pełni funkcjonalną przestrzeń. Zdecydowanie warto unikać ścianek działowych i dzielenia przestrzeni. Duży stół najlepiej ustawić bezpośrednio pod oknem dachowym.

Przestrzeń rekreacyjna

Jeśli na niższych poziomach domu mamy już wszystkie niezbędne pomieszczenia – kuchnię, pokój dzienny, sypialnie, łazienkę, pokoje dla dzieci, to poddasze można wykorzystać w celach rekreacyjnych. To doskonała przestrzeń by stworzyć wygodne miejsce do odpoczynku i zabawy. Może tu stanąć kino domowe, stół bilardowy, wygodne kanapy, bar do przygotowywania drinków i wiele innych elementów. Taka przestrzeń będzie idealna do spędzania czasu z dziećmi, na domowe imprezy w gronie przyjaciół, na wspólne oglądanie meczy i kibicowanie oraz na wiele innych okazji. Nie powinno też zabraknąć kącika relaksu. Poddasze daje dużo możliwości, więc można tu powiesić nawet hamak albo fotele wiszące. Będzie to idealne miejsce by poczytać lub posłuchać dobrej muzyki.

Kwestie techniczne

Poddasze jest często miejscem, w którym latem jest duszno i gorąco, a zimą zimno. Ponadto uciążliwe mogą być hałasy spowodowane wiatrem czy opadami deszczu. Dlatego należy koniecznie zadbać o ocieplenie i izolację akustyczną. Zanim zamienimy pomieszczenie nieużytkowe na cele mieszkalne musimy załatwić formalności – musimy zgłosić chęć dokonania zmian, uzyskać na nie zgodę, a także na poszczególne prace budowlane.