Jaki prezent na wesele zamiast kwiatów?

Do niedawna wśród ślubnych podarunków trudno było znaleźć coś oryginalnego. Do standardów należało przynoszenie młodej parze pieniędzy i mogących przydać się w nowym domu urządzeń, a także wręczanie jej bukiecików kwiatów. I choć tradycja dotycząca pierwszego z wymienionych prezentów wciąż cieszy się ogromną popularnością, to coraz częściej odchodzi się od dawania nowożeńcom kwiatów. Niekiedy już na zaproszeniu, jakie otrzymujemy przed uroczystością, możemy znaleźć prośbę o nieprzekazywanie bukietów. Zatem jaki prezent na wesele zamiast kwiatów?

Prezent weselny - nie tylko cięte kwiaty

Nieodłącznym elementem ślubu i wesela jest wiązanka kwiatów. Ona plus bukiety przyniesione przez wielu gości stanowić będzie prawdziwe naręcza roślin, z którymi młodzi nie będą wiedzieli, co zrobić i koniec końców – wyrzucą je. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest całkowite zrezygnowanie z obdarowywania bohaterów dnia tymi roślinami. Niejednokrotnie można spotkać wesela, podczas których wręcza się świeżo upieczonym małżonkom rośliny mające im posłużyć do urządzenia wnętrza swojego mieszkania – pięknie kwitnące kaktusy, sukulenty czy kwiaty w doniczkach.

Dostosuj prezent weselny do gustu

Znając upodobania młodej pary, można pokusić się o wręczenie jej czegoś praktycznego, książki lub płyty z muzyką – wszystko zależy od zainteresowań nowożeńców. Jeśli wiemy, jakie słodycze lubią, dobrze jest również rozważyć wręczenie im czekoladek lub cukierków. Nierzadko zdarza się, że gospodarze imprezy sami proszą o przyniesienie konkretnych produktów. W tym przypadku powszechne są rozmaite alkohole, a przede wszystkim wina. Chcąc dać je jako niespodziankę, także powinniśmy się dowiedzieć, co piją młodzi.

Prezent ślubny na szczęście

Prezent ślubny niekoniecznie musi wiązać się z możliwością konkretnego zastosowania. W wielu przypadkach spotyka się podarki mające pełnić wyłącznie rolę „dobrej wróżby” na nową drogę życia. Tutaj królują zdrapki i kupony totolotka. Im więcej gości przyniesie taki prezent, tym większa szansa na wygraną.

Lepiej jest dawać niż brać

Wiele wstępujących w związek małżeński osób cieszy się z symbolicznych podarunków, o których wierzą, że zapewnią im one pomyślność w przyszłym wspólnym życiu. Niemal każdy wychodzi z założenia, że „dobro powraca”, dlatego częstokroć młode pary całkowicie rezygnują z prezentów na wesele - dla siebie, a w zamian za to proszą swoich gości, by kwoty pieniędzy, które zamierzali wydać celem obdarowania nowożeńców, przeznaczyli na cele charytatywne – fundacje, Caritas albo domy dziecka, a im podczas ślubnej uroczystości przekazali informacje na temat wybranej fundacji. Są tacy, którzy idą w swojej dobroczynności o krok dalej. Oprócz tego, że zrzekają się podarków na rzecz pomocy potrzebującym, to jeszcze oddają organizacjom pożytku publicznego całą gotówkę, jaką udało im się zebrać w trakcie ślubu.

Ogólnie wiadomo, że każdy kwiat prędzej czy później zwiędnie. W związku z tym może lepiej wybierając się na ślub, wziąć ze sobą prezent, który przez długi czas zachowa trwałość i pozwoli małżonkom, patrząc na niego dobrze wspominać ich najpiękniejszy dzień?