Kursy, dzięki którym poprawisz swoją sytuację na rynku pracy

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. W Polsce powodem tych zmian przez ostatnie dekady były przede wszystkim przemiany ustrojowe, jednak obecnie główną przyczyną jest rozwój nowych technologii. Warto pamiętać również o fakcie, że gospodarka wciąż nabiera jeszcze bardziej globalnego charakteru. W jakich zawodach w najbliższej przyszłości spotkamy się z ciekawymi perspektywami? Jakie kursy zawodowe pomogą nam w związku z tym znacznie poprawić swoją pozycję na rynku pracy?

Kompetencje pożądane na rynku pracy 

Polska z racji swojego tranzytowego położenia jest atrakcyjnym punktem dla zagranicznych inwestorów i dużych przedsiębiorstw. Dotyczy to w dużej mierze branży logistycznej, jak również wsparcia usług biznesowych oraz IT. W naturalny sposób na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia mogą liczyć osoby dobrze zapoznane z nowymi technologiami. Jednak wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o dobrze wykfalifikowanych programistów.

W cenie będą również pracownicy zajmujący się obsługą biznesu. W ich przypadku poza kompetencjami cyfrowymi dużą rolę odgrywa także znajomość języków obcych. Każdy, kto pragnie nadrobić zaległości, wciąż ma szansę dokonać tego dzięki kursom językowym lub związanym z technologiami informatycznymi.

Najbardziej perspektywiczne zawody 

Zanim wybierzemy ścieżkę rozwoju warto zapoznać się z listą zawodów, które w najbliższym czasie będą szczególnie pożądane na rynku pracy. Wiele spośród nich nie wymaga wyższego wykształcenia kierunkowego, a jedynie certyfikowanych kursów zawodowych – obecnie bardzo szeroko dostępnych. Specjaliści z branży IT mogą liczyć nie tylko na wiele ofert, ale także atrakcyjne apanaże.

Natomiast nauka programowania, choć trudna, nie wymaga studiów. Wystarczy dobry kurs oraz zdobywanie kolejnych kompetencji już w miejscu pracy. Podobne perspektywy czekają grafików komputerowych, a przecież tego fachu również nauczymy się na kursach. W cenie będą także specjaliści i doradcy finansowi. W związku z coraz większym naciskiem i modą na zdrowy tryb życia, ciekawa przyszłość czeka dietetyków i trenerów personalnych.

W jaki sposób zdobyć cenne kompetencje? 

Znając sytuację i perspektywy na rynku pracy, wystarczy wybrać odpowiedni kurs zawodowy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości stworzyła dostępną w internecie Bazę Usług Rozwojowych – czyli kursów i szkoleń, które znacznie poprawią sytuację uczestników na współczesnym rynku pracy. Obecnie znajduje się w niej ponad 30 tys. ofert z całej Polski, pochodzących od zweryfikowanych i ocenionych przez poprzednich uczestników podmiotów.

Pozostaje jeszcze kwestia sfinansowania udziału w kursie. Można dokonać tego samodzielnie, choćby korzystając z atrakcyjnej pożyczki, która będzie stanowić swoistą inwestycję we własny rozwój. Kursy mogą być jednak również finansowane przez pracodawców. Warto ponadto na bieżąco monitorować sytuację w najbliższym powiatowym oraz wojewódzkim urzędzie pracy. W ten sposób istnieje szansa na znaczne dofinansowanie z funduszy publicznych.