Meble kuchenne – na wymiar czy gotowe?

Każdy, kto właśnie się przeprowadza, a także planuje remont starego mieszkania, staje przed wieloma dylematami. Jeden z nich dotyczy kwestii umeblowania pomieszczeń w domu. Musimy zdecydować, co umieścić w pokojach, łazience czy kuchni. Niektórzy wybierają meble kuchenne pochodzące z gotowego zestawu, a inni wolą te przygotowywane na wymiar. Nie sposób jasno stwierdzić, że tylko jedno z tych rozwiązań jest dobre, ponieważ oba mają swoje plusy i minusy. Jakie?

Cena jest istotna

Przed zakupem mebli kuchennych należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jaki budżet chcemy na nie przeznaczyć. Podstawowy atut gotowych mebli zestawów wiąże się właśnie z kosztami. Kwoty, które trzeba zapłacić za meble na wymiar, zazwyczaj wielokrotnie przewyższają stawki fabrycznych kompletów. Nie zawsze jednak suma, jaką zostawiamy w sklepie to wszystko, co musimy „włożyć” w nasze sprzęty. Dobrze wiedzieć, że gotowe umeblowania zwykle wykonywane są z surowców gorszej jakości, które po niedługim czasie tracą na wyglądzie i funkcjonalności, w związku z czym wymagają naprawy bądź wymiany.

Kwestia przestrzeni

Kolejna sprawa, na jaką warto zwrócić uwagę, to powierzchnia, w której zamierzamy umieścić meble kuchenne. W tej sprawie różnica pomiędzy gotowymi pakietami, a umeblowaniem na wymiar polega na tym, że te pierwsze wykonywane są masowo i z myślą o posiadaczach tradycyjnych wnętrz. Z tego powodu sprawdzają się one tylko w przypadku klasycznie zbudowanych pomieszczeń – czasami sprawia to, iż przewidziane na sprzęt miejsce nie zostaje w pełni zagospodarowane. Uniwersalność jest mankamentem, ale i zaletą – takie meble pasują do wielu metraży i mogą być dowolnie przenoszone. Inaczej niż umeblowanie na wymiar, te wytwarzane seryjnie stoły i krzesła łatwo transportować. Sprzęty przygotowywane na indywidualne zamówienie mogą łączyć w sobie wiele niestandardowych rozwiązań – mowa np. o blacie pełniącym rolę parapetu, a także być dostosowane do wymagań konkretnego klienta. Nie każdy potrzebuje przecież takiej samej ilości szafek umieszczonych na jednakowej wysokości, prawda?

Terminy, terminy, terminy…

Ostatnie, warte omówienia zagadnienie odnosi się do czasu oczekiwania na meble kuchenne. Chcąc kupić gotowy komplet, najprawdopodobniej zrobimy to od razu. Praktycznie każdy sklep z tego rodzaju artykułami, ma w swojej ofercie wiele zestawów dostępnych w każdej chwili. Co innego, gdy interesuje nas umeblowanie kuchni na wymiar – wtedy musimy zlecić jego stworzenie fachowcowi i odpowiednio długo poczekać na realizację zamówienia. Jednocześnie pamiętajmy, że tacy rzemieślnicy niemal zawsze oferują tzw. „full service”, czyli obsługę od zaprojektowania mebli, przez ich wykonanie aż po montaż.

Nie da się jednoznacznie określić, czy bardziej korzystne jest kupienie gotowych mebli czy postawienie na ich indywidualne dopasowanie. Każdy musi więc sam zdecydować, który wariant będzie dla niego lepszy, uwzględniając przy tym: swoją sytuację finansową, przewidzianą do wykorzystania przestrzeń, a nawet to, jak bardzo jest cierpliwy.