O czym należy pamiętać organizując rodzinny wyjazd?

Rodzinne wakacje to nie tylko przyjemności i błogi odpoczynek, ale również wyzwanie dla rodziców, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech i dobrą zabawę. Inny przebieg będzie miał wyjazd z rocznym maluchem, a inny z nastolatkiem. Jednak niezależnie od tego najważniejsze jest dobre przygotowanie.

Oczekiwania

Należy pamiętać, że każdy członek rodziny ma inne zainteresowania i potrzeby. Żeby sprostać wszystkim wymaganiom, warto zapytać się swoich bliskich co chcą zwiedzić, jak się bawić, czy wolą aktywny wypoczynek czy leniuchowanie na plaży. Dla przykładu planując wyjazd nad morze można bez problemu połączyć te przyjemności. Niezależnie czy mamy zamiar spędzić urlop zagranicą czy nad Bałtykiem można znaleźć wiele atrakcji: dla najmłodszych parki rozrywki, dla nastolatka sporty wodne, możliwe, że rodzice zadowolą się plażowaniem, kąpielami, zwiedzaniem atrakcji i zabytków. Wszyscy na pewno będą czerpać przyjemność z regionalnej kuchni.

Dokumenty

Niezależnie od destynacji należy zadbać o zabranie ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów, czyli dowodu osobistego i prawo jazdy. Wybierając się zagranicę nie można zapomnieć o paszportach dla wszystkich członków rodziny oraz ewentualnie wiz. Niektóre kraje wymagają okazania paszportu z datą ważności jeszcze przez 6 miesięcy. Przebywając za granicą należy również wykupić ubezpieczenie. Nigdy nie wiadomo, co może przytrafić się na wyjeździe. Nawet jeżeli nie uprawiamy sportów wyczynowych, zwykłe skaleczenie z koniecznością wizyty w szpitalu może być bardzo kosztowne.

Leki i szczepienia

Nawet jeżeli wybieramy się tylko na Mazury czy w polskie góry trzeba zabrać ze sobą leki, w szczególności przeciwbólowe, na zaziębienie i grypę, na problemy żołądkowe, pastylki do ssania, wodę utlenioną, plastry, bandaż. Często nie martwimy się o apteczkę uważając, że apteki można spotkać wszędzie, jednak jeżeli choroba złapie nas w nocy, staniemy przed sporym problemem. Wyjeżdżając za granicę oprócz wymienionych leków należy zadbać o obowiązkowe szczepienia w danym kraju. Nie pomogą tłumaczenia „mój znajomy był i nie zachorował”, to może przytrafić się każdemu. Nie można zapominać również o lekach przyjmowanych na stałe, warto wówczas zaopatrzyć się w ich większą ilość.

Finanse

W każdym kraju na świecie znajdziemy bankomat, jednak aby uniknąć pobieranej przez bank prowizji warto zadbać o zabranie ze sobą waluty lokalnej lub międzynarodowej. Dla własnego komfortu lepiej mieć ze sobą zapas gotówki, w końcu nigdy nie wiemy co się może wydarzyć. Warto zaplanować rozrywki dla całej rodziny i obliczyć koszty zaglądając na stronę internetową danej atrakcji turystycznej. Jadąc zagranicę przygotujmy się również na ewentualne wyższe koszty życia – szczególnie wyżywienie może pochłonąć dużą część budżetu. Wyjazdy rodzinne są dość kosztowne, jednak odpoczynek jest niezwykle ważny dla każdego z nas. Jeżeli dodatkowo natrafimy na promocję lub ofertę last minute w dobrej cenie, żal nie skorzystać z okazji. Z pomocą mogą przyjść pożyczki pozabankowe, które będzie można spłacić komfortowo po urlopie.