Remont łazienki – jak się do niego przygotować?

Skrupulatnie planując remont łazienki możemy uniknąć wielu błędów i problemów, które mogą narazić nas na dodatkowe koszty. Warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych elementów, dzięki którym remont nie będzie utrapieniem dla domowników.

Pora roku

Większość z nas planuje remont mieszkania wiosenną porą, chcemy odświeżyć swoje wnętrza wraz z nadejściem ciepłych dni – i słusznie. Wiosna to najlepsza pora roku na przeprowadzenie remontu łazienki. Skuwanie kafelków czy wyburzanie ścian będzie wymagało ciągłego wietrzenia mieszkania. Wbrew pozorom lato nie jest odpowiednim momentem, szczególnie jeżeli jest gorące. W tym okresie warto zaplanować drobne wykończenia. Ekipa remontowa czy mieszkańcy domu wykonując prace związane z remontem mogą czuć się zbyt zmęczeni upałem, a w mieszkaniu będzie panował zaduch.

Kosztorys

Ostateczny kosztorys remontu łazienki będzie uzależniony oczywiście od zakresu prac i wynagrodzenia ekipy remontowej. Na tym etapie zastanówmy się, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać oraz w jakim stylu chcielibyśmy zaaranżować wnętrze. Należy wstępnie oszacować koszty sanitariatów, glazury, terakoty, armatury itd. Określmy swoje preferencje i znajdźmy optymalne rozwiązania, wówczas łatwiej nam będzie podjąć decyzję w sklepie. Oczywiście mierzmy siły na zamiary i zaplanujmy elastyczny budżet. Dlaczego? Zawsze mogą dojść dodatkowe wydatki.

Plan remontu

Gdy już ustalimy wstępny kosztorys, należy skonfrontować marzenia z rzeczywistością. Jedni marzą o dużej kabinie prysznicowej, wolnostojącej wannie, dwóch umywalkach, a inni mogą mieć bardziej minimalistyczne podejście. Zawsze trzeba brać pod uwagę dostępną przestrzeń i możliwości finansowe. Warto dokładnie zmierzyć dostępne miejsce na dane elementy wyposażenia, nie zapominając o przestrzeni, która pozwoli nam na swobodne przemieszczanie się po łazience.

Kolejność prac

Niektórzy z nas nie mają możliwości wyprowadzenia się z domu i korzystania z innej łazienki na czas remontu, dlatego warto dobrze zaplanować kolejność prac i ich ewentualny czas trwania. Remont łazienki zawsze zaczynamy od najcięższych prac, czyli skuwania glazury czy terakoty lub wyburzania ścianek. Należy pamiętać o przeglądzie instalacji w domu, ponieważ powrót do tego etapu może być utrudniony. W dalszej kolejności następuje układanie płytek, gruntowanie i wykończenie ścian oraz osadzanie drzwi wewnętrznych.

Sprawna ekipa remontowa

Jeżeli mamy w domu zdolną złotą rączkę, która nie boi się wyzwań możemy znacznie zredukować koszty. Jednak większość z nas korzysta z ekip remontowych. Prace zostaną wykonane szybciej przy większej liczbie fachowców, ale za to będą nas więcej kosztować. Warto zdecydować się na tę opcję, nie posiadając dodatkowej łazienki w domu lub gdy nie mamy możliwości wyprowadzić się gdzie indziej na czas remontu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie prac fachowcom z polecenia. Jednak zawsze musimy brać pod uwagę, że mogą wystąpić nieprzewidziane problemy i wystąpi konieczność poprawek. Nie rozpoczynajmy prac bez podpisania umowy z firmą remontową.