Rodzaje faktoringu, czyli jaki faktoring wybrać?

faktoring.jpeg

Faktoring staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce. To sprawdzone narzędzie, które pomaga przedsiębiorcom zachować płynność finansową nawet w branżach najbardziej narażonych na nieregularne płatności. Zastanawiając się jednak, jaką usługę wybrać, warto przeanalizować wszystkie rodzaje faktoringu. Dzięki temu będzie można dobrać usługę dokładnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb prowadzonej firmy.

Faktoring - finansowanie zobowiązań czy należności?

Faktoring dla firm może ograniczać się do finansowania faktur, ale może też być usługą znacznie bardziej rozległą. Jednak nawet w obrębie tego pierwszego wariantu znaleźć można kilka różnych opcji. Rodzaje faktoringu można zacząć wymieniać począwszy od kryterium rodzaju przedmiotu spłacanego przez faktora. Na tej płaszczyźnie wyróżnia się głównie dwie odmiany usługi: faktoring zobowiązań i faktoring należności. Zależą one od typu faktury i jej specyfiki. W pierwszym przypadku płatności dotyczą wystawionych przez przedsiębiorstwo faktur sprzedaży. Jest to najbardziej popularna odmiana faktoringu, która stosowana jest przez ponad 90% obrotów wszystkich firm, korzystających z tego typu wsparcia.

Faktoring polegający na spłacie zobowiązań jest swego rodzaju odwrotnością pierwszego wariantu. Zwany jest także faktoringiem dłużnym. W tym modelu faktor odpowiada za dostarczenie płynności finansowej potrzebnej do realizacji zamówień: zakupu towarów i specjalistycznych usług. Warto dodać, że tylko od przedsiębiorcy zależy zakres udzielonej pomocy. Zazwyczaj bowiem istnieje możliwość korzystania z kilku formatów wsparcia, np. klasycznego finansowania faktur, jak i spłaty zobowiązań. Najpełniejsze informacje na ten temat, a także profesjonalną pomoc, można znaleźć w tym artykule: https://wff.com.pl/rodzaje-faktoringu/.

 

rodzaje_faktoringu.jpeg

 

Ukryte czy jawne finansowanie faktur?

Kolejne rodzaje faktoringu to między innymi usługi jawne i ukryte. Różnica polega na sposobie komunikacji z kontrahentem. W faktoringu otwartym druga strona od razu będzie wiedziała, że przedsiębiorstwo współpracuje z firmą faktoringową. O sposobie informowania kontrahentów decyduje przedsiębiorca, podpisujący umowę z firmą. Często istnieje możliwość samodzielnego prowadzenia tych czynności. Z koeli w drugim przypadku mamy do czynienia z odwrotnością tej sytuacji. Faktoring ukryty nie eksponuje więc faktu, że dane przedsiębiorstwo korzysta z tego typu usług. Ten rodzaj może jednak występować wyłącznie jako faktoring niepełny (bez możliwości przenoszenia ryzyka).

Jaki rodzaj faktoringu będzie najlepszy?

Wszystkie rodzaje faktoringu mają jeden, wspólny cel - odciążyć przedsiębiorstwo od problemów związanych ze spłatą należności przez kontrahentów, wynikających z wystawionych im faktur. To, czy przedsiębiorca zdecyduje się na np. faktoring należności i finansowanie faktur bez przekazania ryzyka, zależy wyłącznie od indywidualnych aspektów. Szczególne znaczenie ma branża, w jakiej się działa oraz jej specyfika. Profil kontrahentów oraz plany rozwoju firmy także nie pozostają bez wpływu. Celem znalezienia najlepszej oferty faktoringu, dobrze jest zdecydować się na niezobowiązującą rozmowę ze specjalistą biura.