Segment czy mieszkanie? Na co się zdecydować?

Młodzi Polacy nie chcą mieszkać z rodzicami. Chęć usamodzielnienia się i rozpoczęcia życia “na własny rachunek” sprawia, że coraz więcej młodych szuka swojego kąta. Dość popularną formą jest wynajem mieszkania. Jednak o ile na samym początku samodzielnego życia jest to nawet wygodna opcja, tak z czasem okazuje się, że taniej i bezpieczniej jest wykupić mieszkanie własnościowe. Agencje nieruchomości dysponują setkami ofert, które są mocno zróżnicowane cenowo. Powoduje to obniżenie cen nieruchomości. Pozostaje tylko pytanie… mieszkanie czy może segment?

Kupujemy mieszkanie

Mieszkanie w bloku jest bardzo wygodne. Metraż idealnie dopasowany do potrzeb, bliskość centrum miasta lub też całkowite obrzeża aglomeracji (zależnie od upodobań kupującego). Mieszkańcy bloków nie przejmują się większością spraw – zimą ktoś odśnieży chodniki i podjazdy, latem ktoś pozamiata, co tydzień firma sprzątająca zadba o czystość klatki schodowej. Nie ma także problemu z ogrzewaniem (przeważnie miejskie lub z osiedlowej kotłowni), podłączeniem wody, prądu. Ponadto koszty za wspomniane media są o wiele niższe. Obok tych wszystkich plusów widać jeden wyraźny minus – brak przydomowego ogródka.

A może segment?

Obniżenie się kosztów nieruchomości sprawia, że również popularne szeregowce stały się stosunkowo niedrogie i konkurencyjne. Mają one być ciekawą alternatywa dla osób, które chcą być blisko centrum, nie przeszkadza im życie blisko sąsiadów, ale jednocześnie marzą o kawałku własnej ziemi. Choć segmenty w porównaniu do mieszkań są droższe, to na tle domów wolnostojących wypadają bardzo korzystnie. Przede wszystkim mniejsze są koszty zakupu działki, ponieważ szeregowiec można postawić na działce o mniejszej powierzchni. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że niższy jest koszt samej budowy, a to za sprawą wspólnych ścian.

Mieszkańcy segmentów muszą zadbać o przyłączenie wody i prądu. Problemem może być również ogrzewanie. Oczywiście zdarza się, że szeregowce są podłączone pod ogrzewanie miejskie, ale najczęściej trzeba przygotować się na ogrzewanie gazowe lub węglowe. Na szczęście koszty da się obniżyć.

Trochę o finansach

Mowa cały czas o młodych ludziach, a więc takich, którzy dopiero rozpoczynają samodzielne życie. Wielu z nich nie ma jeszcze zbyt dużych oszczędności. Jak więc sfinansować swoje marzenia o idealnym domu? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z kredytu. Wiele banków ma możliwość udzielenia pożyczki przy dziesięcioprocentowym albo nawet zerowym wkładzie własnym. Jednak w trakcie remontów i urządzania się w nowym mieszkaniu, często wynikają nieprzewidziane koszty. Dobrym rozwiązaniem przy tego typu problemach są szybkie pożyczki, bez zbędnych formalności. Przykładem firmy, która udziela tego typu pożyczek jest Kokos. To rzetelna firma finansowa, która umożliwia zaciągnięcie szybkiej pożyczki gotówkowej online na jasnych warunkach. Pieniądze trafiają do klientów zazwyczaj już po kilku minutach od rozpatrzenia wniosku, a tym samym pozwalają na szybkie zażegnanie kłopotu.