Szukasz inwestora? Podpowiadamy, jak go znaleźć

3938b9d2efaed8c9e1a795ab5211816b.jpeg

Poszukiwania inwestora, który wspomoże Twój biznes swoim kapitałem to niełatwe zadanie. Jak się do tego zabrać i jakie materiały przygotować?

Dla wielu osób, które chcą zrealizować swój pomysł na biznes albo chcą rozwinąć już istniejącą firmę, największą przeszkodą jest niedobór kapitału. Trudno się dziwić, najczęściej realizacja biznesowych planów wiąże się z kosztami rzędu setek tysięcy, a czasami i milionów złotych. Mało kto może pozwolić sobie na taki wydatek, dlatego też bardzo popularnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy zewnętrznych inwestorów.

Taka pomoc może przybierać różne formy: bankowy kredyt, pożyczka od rodziny lub znajomych, emisja akcji poprzez crowdfunding inwestycyjny lub współpraca z aniołem biznesu czy funduszem venture capital. Te dwie ostatnie formy należą do kategorii tzw. smart money. Oznacza to, że inwestor nie tylko zapewnia kapitał na rozwój, ale często angażuje się także w życie spółki, służąc radą i doświadczeniem. W tym wypadku, jeżeli tylko współpraca dobrze się ułoży, a inwestor będzie „nadawał na tych samych falach” co wspierany przedsiębiorca, jest to spora wartość dodana.

Jak więc wybrać metodę na sfinansowanie Twoich biznesowych planów? Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów jak emiteo.pl. Emiteo ma w swojej ofercie wiele usług konsultacyjnych, które pomogą Ci określić, na jakim etapie rozwoju znajduje się Twój biznes oraz gdzie powinieneś szukać potencjalnych inwestorów. Musisz bowiem pamiętać, że biznes biznesowi nierówny i rozwiązanie idealne dla firmy A nie będzie odpowiednie dla firmy B.

Zaletą współpracy z firmami jak emiteo.pl jest kompleksowa obsługa. Wybór metody finansowania to tylko pierwszy krok na drodze do pozyskania samego kapitału. Negocjacje z potencjalnymi inwestorami to nie lada wyzwanie, dlatego ważne jest, by firma, z której usług korzystasz, dobrze Cię przygotowała. Zarówno pod względem materiałów jak pitch deck, teaser inwestycyjny czy explainer video, jak i pod kątem prezencji. W końcu i tak przyjdzie Ci stanąć twarzą w twarz z potencjalnym inwestorem. Warto zawczasu wiedzieć, co Cię czeka.

Na szczęście pomoc ekspertów wskaże Ci zarówno te mocne, jak i te słabsze strony projektu, a także przygotuje Cię na niewygodne pytania. Musisz również pamiętać, że „nie od razu Rzym zbudowano”, a pierwsze rozmowy zawsze są najtrudniejsze. Im więcej negocjacji odbędziesz i prezentacji zorganizujesz, tym większe będzie Twoje doświadczenie i tym sam wyższa będzie Twoja szansa powodzenia.

A co jeśli Twój biznes bardziej nadaje się do przeprowadzenia kampanii crowdfundingu udziałowego? Także i w tym wypadku możesz skorzystać z usług Emiteo, które może pochwalić się m.in. najszybciej zebraną emisją akcji sportowej spółki w Polsce. Możliwości, by rozwinąć Twój biznes jest sporo, warto więc skonsultować się z ekspertami.