Urządzanie pokoiku dziecięcego – praktyczne porady

Urządzanie pokoju dziecięcego stanowi przyjemność, ale spore wyzwanie, nie tylko finansowe. Odpowiednia aranżacja przestrzeni zwiększy komfort dziecka podczas nauki i zabawy. Ważne są także kwestie bezpieczeństwa i nastroju, na który wpływa otoczenie. Dziś przedstawiamy kilka uniwersalnych porad na temat urządzania pokoju dziecięcego.

Kolorystyka w pokoju dziecięcym

Przed zakupem mebli, wykonaniem podłogi i pomalowaniem ścian warto dobrze przemyśleć ogólne wytyczne dotyczące aranżacji. Obecnie modne są pokoje tematyczne dla małych księżniczek, żołnierzy czy superbohaterów, jednak należy wziąć pod uwagę, że wraz z wiekiem zainteresowania dziecka się zmieniają, więc w przypadku podjęcia takiej decyzji, musimy liczyć się z koniecznością ponownej aranżacji pomieszczenia w ciągu kilku lat.

Ogromną rolę odgrywa kolorystyka pomieszczenia, na którą składają się meble, a przede wszystkim ściany. Barwy wpływają na nasze samopoczucie. Uniwersalna biel, odcienie szarości czy beżu są dość poważne, jak na pokój dziecięcy. Z kolei czerwień w nadmiarze potrafi drażnić nerwy, zaś zieleń uspokaja. Do tego pomieszczenia pasują żywe barwy, takie jak żółty czy pomarańczowy. Nie powinniśmy jednak wybierać zbyt jaskrawych, które użyte w nadmiarze zbytnio pobudzają zmysły. Lepiej postawić na pastelowe odcienie, przy okazji wybierając rodzaj farby, która później pozwoli na wygodne czyszczenie ścian.

Edukacja i zabawa, czyli jak wybrać meble?

Przejdźmy do aranżacji przestrzeni. Zwłaszcza w przypadku pokoju dla najmłodszych warto postawić na swobodę i dużo wolnej przestrzeni służącej zabawie. Z pewnością nie sprawdzą się wysokie regały, zwłaszcza że dziecko nie sięgnie do najwyższych półek. Obowiązkowym elementem poza szafą jest oczywiście wygodne biurko do nauki. Przydatny bywa mały stoliczek z krzesełkami, na przykład do zabawy oraz przyjmowania przyjaciół.

Rola oświetlenia

Bardzo ważną rolę w pokoju dziecięcym odgrywa oświetlenie. Główne źródło światła powinno uwzględniać regulowane natężenie. Wynika to z różnych potrzeb w przypadku intensywnej zabawy i w przypadku wypoczynku. Dodatkowe oświetlenie w postaci lampki powinno znaleźć się oczywiście na biurku, a także przy łóżku – być może będzie „chronić” dziecko przed nocnymi koszmarami, a przynajmniej przyda się do wieczornego czytania.

Bezpieczna podłoga

Im młodsze dziecko, tym więcej aktywności w pokoju będzie toczyć się na podłodze. Wynikają z tego dwie konsekwencje. Po pierwsze należy postawić na materiały pozbawione alergenów, a także niezbyt śliską powierzchnię. Nie poleca się wykładzin, które stanowią idealne siedlisko dla kurzu, wpływającego na zdrowie dziecka i efekt wizualny. Podłoga może okazać się zresztą największym wydatkiem, ale jeśli będziemy o nią dbali, jednorazowym. W przypadku luk w domowym budżecie, lepiej postawić więc na pożyczkę, niż niską jakość podłogi, która nie zapewni dziecku bezpieczeństwa i szybko się zniszczy.

Pomysłowe udogodnienia

Wspomniany negatywny efekt jaskrawych ścian możemy łatwo wyeliminować inwestując w powierzchnię o fakturze tablicy, po której dziecko może mazać kredą. To bardzo niski koszt i łatwy montaż w formie naklejania. Przydać się może także tablica korkowa, stanowiąca kalendarz lub obszar ekspozycji dzieł naszej pociechy. Zamiast niefunkcjonalnych w tym przypadku regałów, warto postawić na koszyki, worki i pudełka, które pomogą dziecku w prosty sposób posprzątać zabawki.