W jaki sposób działa giełda kryptowalut?

gieldakryptowalut.jpeg

Słyszeliście już o Bitcoinie lub kryptowalutach? To szyfrowane waluty elektroniczne przetwarzane przez globalne sieci, które zapewniają użytkownikom anonimowość. Jednak aby wejść w posiadanie pierwszej kryptowaluty czyli Bitcoina, innej szyfrowanej waluty elektronicznej lub tokenu potrzebna jest ich wymiana/zakup za walutę tradycyjną taką jak np. złotówki. Jak tego dokonać? Odpowiedzią na to pytanie jest giełda kryptowalut czyli platforma umożliwiająca handel kryptowalutami. Czym jest i jak działa giełda kryptowalut? Dziś postaramy się wam odpowiedzieć na to pytanie.

Która giełda kryptowalut będzie najlepsza dla początkujących?

Nie ma jasnej i jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością warto szukać pośród polskich giełd kryptowalutowych, które zazwyczaj dają możliwości kupna-sprzedaży kryptowalut za złotówki oraz support w naszym ojczystym języku. Polska giełda kryptowalut zazwyczaj będzie miała nieco mniejszy wybór projektów do inwestowania oraz mniejszą płynność. Często jednak są to platformy znacznie prostsze na start. Należy jednak pamiętać, że zarówno polskie jak i zagraniczne giełdy kryptowalut znikały już z rynku w różnych okolicznościach więc wybór jest trudny i zawsze związany z dużym ryzykiem. Giełda kryptowalut dla początkujących zdecydowanie powinna posiadać liczne materiały edukacyjne oraz proste w użyciu wykresy oraz narzędzia analizy technicznej.

Giełda kryptowalut - jak zacząć?

Pierwszymi krokami po wybraniu platformy będą na pewno rejestracja konta oraz przejście procesu weryfikacji. Samo założenie konta jest dość proste i bezpłatne jednak weryfikacja czasem może stanowić spore utrudnienie. Wiele giełd kryptowalutowych ma dość restrykcyjne wymogi pod względem wymaganych dokumentów potwierdzających tożsamość nowego użytkownika. Zazwyczaj akceptowany jest dowód osobisty lub paszport oraz co najmniej jeden rachunek za prąd czy gaz posiadający nasze dane adresowe. Gdy przebrniemy ten etap czas na kolejne kroki.

Giełda kryptowalut - prowizje i opłaty.

Tak jak już napisaliśmy samo założenie i prowadzenie konta zazwyczaj jest bezpłatne. Opłaty pobierane są w różnej wielkości zazwyczaj podczas dokonywanych transakcji i stanowią one wartość procentową od wartości dokonanej kwoty zakupu/sprzedaży. Warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji aby mieć jasność ile i za co będziemy płacili na giełdzie.

Co dalej? Wybierz właściwy projekt do inwestycji.

To nie jest niestety takie proste. Na rynku dostępnych są już tysiące różnych kryptowalut i tokenów. Wiele z nich ma podobne zastosowania lub właściwości. Dlatego tak bardzo istotne jest wykonanie pełnego rozeznania oraz wybrania możliwie najlepszych i najciekawszych projektów pod przyszłe inwestycje. Należy pamiętać, że ruchy cen kryptowalut bywają bardzo gwałtowne zarówno w górę jak i w dół. Można łatwo i szybko zarobić spore pieniądze ale również stracić fortunę na nietrafionych inwestycjach lub tzw. scamach. Mogli się o tym przekonać, na początku listopada, spekulanci, którzy kupili token inspirowany znanym serialem Squid Game. Okazał się on być zwykłym oszustwem, a twórcy zniknęli z niemałym majątkiem. Pamiętajcie więc, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z olbrzymim ryzykiem utraty praktycznie całego zainwestowanego kapitału.

Jak w praktyce działa gielda kryptowalut?

Mamy do dyspozycji wgląd w tabelę ofert kupna i sprzedaży danego waloru. Podobnie jak to jest na giełdzie przy czym na klasycznym rynku akcji nie zawsze widzimy wszystkie oferty. Tutaj mamy pełny wgląd w głębokość rynku. Transkacje możemy wykonywać "zawieszając" nasze oferty kupna po określonej cenie lub sprzedaży. Możemy też wykonywać szybsze transakcje za cenę poniżej lub powyżej ceny rynkowej co doprowadza do szybkiego kupna/sprzedaży.

Jeśli ten temat was zainteresował i szukacie bardziej szczegółowych informacji na temat giełd kryptowalutowych, projektów, tokenów oraz aktualności i ciekawostek z tego rynku odwiedźcie koniecznie stronę https://gielda-kryptowaluty.pl/ która zawiera bardzo dużo kompleksowych informacji zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.