Wiosenne porządki w szafie... i w życiu

Zimowe, chłodne i ciemne miesiące w końcu za nami. Wraz z pojawiającymi się coraz częściej promieniami słońca, rodzi się w nas nowa energia i gotowość do działania. Warto ją wykorzystać i zrobić dla siebie coś, co przyniesie nam przyjemność i podniesie komfort naszego życia. Czas na wiosenne porządki. Na start...

wiosna.jpg

Przewietrz szafę

Dosłownie i w przenośni. Gdy tylko na zewnątrz pojawi się słońce, a temperatura podskoczy o kilka stopni - otwórz okna i pozwól swojemu mieszkaniu "pooddychać". Przekonasz się, że po kilkunastu minutach Twoje mieszkanie zyska nową energię. Warto w tym czasie otworzyć wszystkie szafy i szuflady, by i do nich wpuścić odrobinę świeżego powietrza.

Będzie to również doskonała okazja do małego remanentu przed polowaniem na wiosenne nowości. Zanim skierujesz swoje kroki do galerii handlowej - sprawdź, co masz już w swojej szafie. Schowaj zimowe rzeczy i przejrzyj te wiosenno-letnie. Może się okazać, że tak naprawdę masz wszystko, czego potrzebujesz i zakupy wcale nie są konieczne (albo przynajmniej nie w takim wymiarze, jak Ci się wydawało).

Robiąc przegląd nie wahaj się również pozbyć rzeczy, których już od dawna nie nosisz. Jeżeli nie miałaś czegoś na sobie w ciągu minionego roku, istnieje małe prawdopodobieństwo, że jeszcze to kiedyś założysz. Oczywiście istnieją rzeczy ponadczasowe, które założone raz na 5 lat nie tracą na swojej atrakcyjności i wygodzie, ale są to jednostkowe przypadki. Nie odkładaj zbyt wielu rzeczy z myślą, że będziesz nosić je w domu. Sama doskonale wiesz jak dużo masz już t-shirtów, znoszonych spodni, powyciąganych bluz i że, tak naprawdę, nosisz na zmianę dwie, trzy ulubione w danym momencie rzeczy.

Wiosenne porządki sprawią, że nie tylko pozbędziesz się zbędnych rzeczy, które zalegały na półkach, ale i zaoszczędzisz sobie wydatków, bo może się okazać, że w zasadzie niczego Ci nie brakuje.

Jeżeli uzbiera Ci się sporo rzeczy, które wciąż nadają się do noszenia - nie wyrzucaj ich do śmieci. Zrób wyprzedaż internetową lub przekaż potrzebującym. W większości mniejszych i większych miast znajdują się kontenery na używaną odzież lub specjalne punkty odbioru, gdzie można zostawić zgromadzone rzeczy.

Otocz się roślinami

W ciągu kilku minionych lat Polacy na nowo zapałali miłością do roślin. Mieszkania zamieniają się w małe oazy, a balkony zdają się startować w konkursach piękności. I dobrze. Rośliny są nie tylko piękne i pachnące, ale po prostu poprawiają nasze samopoczucie. Proces fotosyntezy zachodzący w roślinach powoduje wzrost ilości tlenu w pomieszczeniach, a sama obecność roślin działa na nas kojąco. Dodatkowo rośliny oczyszczają powietrze dostające się do naszych mieszkań z ulicy oraz neutralizują związki chemiczne wydzielane np. przez różnego rodzaju materiały budowlane, które często przechowujemy w domach.

Wykorzystaj wiosenne porządki, by dodać otoczeniu trochę zieleni. Miej się jednak na baczności, bo bardzo łatwo popaść w przesadę przy tej okazji. Każdej wiosny sklepy ogrodnicze i wszystkie duże markety wypełniają się po brzegi pięknymi doniczkami, kwietnikami i różnego rodzaju akcesoriami. W pierwszej chwili wydaje nam się, że wszystko jest nam potrzebne. Nowe doniczki, konewka, spryskiwacz... Zanim wpadniemy w szał zakupów - sprawdźmy co mamy już w swoim składziku. Może się okazać, że mamy mnóstwo nieużywanych od dawna doniczek, które po wyczyszczeniu będą znowu pięknie się prezentować, a konewka wcale nie potrzebuje wymiany na nową, tylko trzeba ją odrdzewić... Wiosenne porządki nie muszą oznaczać ogromnych zakupów.

W ten sposób nie tylko nie narazimy budżetu domowego na szwank, ale i zadbamy o środowisko naturalne, nie wyrzucając kolejnych plastikowych pojemników na śmietnik.

Jeżeli nie załapałaś się na noworoczne postanowienia, wiosna jest doskonałym momentem na wyznaczanie sobie miłych celów do realizacji. Np. jeśli marzy Ci się sylwestrowy wyjazd za granicę, masz jeszcze 9 miesięcy na uzbieranie potrzebnej kwoty. Wystarczy, że co miesiąc odłożysz 200 zł a na koniec roku będziesz dysponować prawie 2000 zł. Wykorzystaj wiosnę na 100%, ponieważ to jedyny moment w roku, kiedy dostajemy od natury niepowtarzalny zastrzyk nowej energii i możemy zrobić dla siebie i naszego najbliższego otoczenia coś naprawdę fajnego.