Własny biznes? Jak otworzyć lokalną firmę?

Jaki biznes warto otworzyć w małym mieście? W co inwestować i jak zdobyć pieniądze na start? Sprawdź, jak zbadać lokalny rynek, poznaj plusy i minusy pracy na własny rachunek oraz dowiedz się, jak zrobić pierwszy krok.

W co warto inwestować?

Własny biznes to z jednej strony komfort pracy na własny z rachunek, z drugiej stres związany z utrzymaniem płynności finansowej oraz z formalnościami, kadrami, księgowością czy przepisami prawami. Jeśli praca na etat nie nam przynosi satysfakcji lub pragniemy zmiany, warto rozważyć otwarcie lokalnego biznesu. W zależności od potrzeb rynku i naszych umiejętności może być to sklep spożywczy, salon manicure, salon fryzjerski, pizzeria, spa dla zwierząt czy np. lombard.

Myśląc o założeniu własnego biznesu, warto skonfrontować ze sobą dwie opcje: własne zainteresowania, umiejętności i możliwości z potrzebami rynku. Dlaczego? Być może to, co kochamy robić w życiu, nie znajdzie klientów w lokalnej społeczności. Przykładowo pasjonat sportu, który chciałby otworzyć własne studio treningu personalnego nie znajdzie klientów z zasobnym portfelem w małej gminnej miejscowości. Być może na rynku funkcjonuje już również określona liczba np. salonów manicure i zaspokaja potrzeby rynku.

Inwestować zawsze warto w biznes, który będzie związany z zaspokajaniem podstawowych potrzeb oraz w biznes, który będzie mógł funkcjonować również online – to dodatkowe źródło potencjalnego docho

Badanie rynku i potrzeb

Zanim zdecydujesz się na otwarcie swojej działalności, zbadaj rynek. Sprawdź, ile firm o podobnym profilu działa na Twoim terenie, dodatkowo zweryfikuj ich jakość usług oraz ceny. Czasem otworzenie firmy tuż przy konkurencji, ale z lepszą jakością usług jest strzałem w dziesiątkę. Na grupach w serwisach internetowych możesz wprost zapytać, o to, czego ludzie w danym regionie potrzebują. Dobrym krokiem będzie również zrobienie sondy ulicznej, bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami.

Jak założyć własny biznes?

Założenie firmy jest obecnie bardzo proste, można to zrobić internet, bez wychodzenia z domu. Bardziej skomplikowana może okazać się forma opodatkowania i wszelkie sprawy związane z wizytami w ZUS czy Urzędzie Skarbowym. Warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, średni koszt za miesięczną obsługę to około 400 zł.

Pieniądze na start

Bezrobotni na określonych warunkach mogą skorzystać z rządowych i unijnych dofinansowań. Pieniądze na start można pozyskać również od prywatnych inwestorów tzw. Aniołów Biznesu. W niektórych przypadkach, jeśli nie dysponujemy oszczędnościami, a np. mamy okazję wydzierżawić idealny lokal, warto rozważyć szybką pożyczkę od Providenta.

Zawsze jednak w takich przypadkach należy sprawdzić firmę, od której pożyczamy środki i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Rozumienie oprocentowania, wysokości rat i okresu spłaty to podstawa. Zalecamy rozsądne i przemyślane decyzje dotyczące nowych zobowiązań finansowych. Szybka pożyczka musi być przede wszystkim bezpieczna!