Zakup odpowiedniego sprzętu do biegania

Bieganie nie tylko wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę, ale również jest najprostszym sposobem na pojawienie się w naszym organizmie hormonów szczęścia. Bieganie zwiększa odporność i wyzwala pokłady energii. Wytrawnym biegaczom nie straszne są upały czy mróz. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wyborze odzieży i akcesoriów.

Odpowiednie obuwie

Dobrze dobrane buty są podstawą ubioru każdego biegacza, ponieważ to właśnie stopy oraz mięśnie nóg są najbardziej obciążone. Nawet jeżeli sporadycznie udajemy się na jogging, należy zadbać o odpowiednie obuwie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo kontuzji. Należy pamiętać że buty do biegania powinny być zawsze około 0,5-1 cm większe od standardowego rozmiaru obuwia, które nosimy na co dzień. Dlaczego? Podczas każdego kroku stopa przesuwa się do przodu i do tyłu, a więc musi mieć nieco więcej miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest zakup uniwersalnych butów do biegania, które będą nam służyć niezależnie od terenu.

Komfortowa odzież do biegania

Ubranie do biegania powinniśmy wybrać na podstawie kilku czynników. Przede wszystkim są to pora roku, pogoda, preferencje oraz gust. Najważniejszą kwestią jest gatunek, rozmiar oraz materiał, z którego wykonane są spodnie, koszulki, bielizna oraz bluza lub kurtka. Wszystkie elementy garderoby powinny być uszyte z oddychających tkanin, odprowadzających pot na zewnątrz. Liczbę warstw należy dopasować do temperatury na zewnątrz. Wiosną i latem warto wybrać  bieliznę termoaktywną, koszulkę i krótkie spodenki. W zimniejszej porze roku najlepiej sprawdzą się długie spodnie lub lekko ocieplane legginsy. Koszulka również powinna być wykonana z termoaktywnych materiałów o długości umożliwiającej włożenie jej dolnej części w spodnie, dzięki czemu część ciała nie będzie odkryta i narażona na przewianie.

Jakie akcesoria do biegania warto wybrać?

Oprócz obuwia i odpowiedniej odzieży warto zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów. Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest opaska odblaskowa, która zapewni nam większą widoczność, szczególnie po zmroku. Natomiast opaska na ramię z kieszonką idealnie nadaje się do schowania telefonu lub odtwarzacza MP3. Okulary to kolejna część wyposażenia każdego biegacza. Powinny mieć sportowy krój, nieprzesłaniający widoczności. Bardzo praktycznymi akcesoriami są pasy z bidonami, które doskonale nadają się dla osób pokonujących duże dystanse oraz wygodny plecak ściśle przylegający do pleców biegacza.

Zegarek do biegania – standard czy luksus?

Wśród biegaczy można znaleźć gadżeciarzy, którzy dużą wagę przywiązują do wszystkich nowinek sprzętowych. Jedną z nich jest oczywiście zegarek do biegania. Wybór jest ogromny. Gdy biegamy rekreacyjnie w zupełności wystarczy podstawowy model zegarka. Osoby, które dużo trenują powinny zwrócić uwagę na modele, które mierzą tętno oraz liczą kroki. Świetnym, jednak nieco droższym rozwiązaniem jest zakup smartwatcha. Dzięki niemu będziemy mogli połączyć zegarek z telefonem, sterować odtwarzaczem muzyki oraz odczytywać wiadomości przychodzące na smartfona. Czy warto kupić zegarek do biegania? Dla zapalonych sportowców okazuje się niezwykle przydatny i zapewnia nową jakość w bieganiu.