Zakup telewizora w roku 2020 - przegląd

Rynek telewizorów jest jednym z najprężniej rozwijających się rynków produktów elektronicznych. Ciągle zmieniające się technologie, mogą spowodować zakupowy zawrót głowy u kupujących. Dzięki naszemu poradnikowi poznasz kilka faktów, o których warto pamiętać podczas wyboru wyboru nowego telewizora.

LCD, OLED czy QLED?

  • LCD (liquid-crystal display) - telewizory wyposażone w wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Choć ta sama technologia jest wykorzystywana w telewizorach nazywach "LED", różnicą jest sposób podświetlania ekranu. W modelach oznaczanych jako "LCD" są to najczęściej świetlówki osadzone w rantach telewizora. Zalety tej technologii to przede wszystkim: zazwyczaj cena i rozsądne kąty widzenia. Jednak w roku 2020 warto przyjrzeć się nowocześniejszym rozwiązaniom, zapewniającym lepszą czerń lub są bardziej energooszczędne,
  • LED - telewizory korzystają z tej samej technologii matrycy jak telewizory LCD. Różni je sposób podświetlania - jak nazwa wskazuje tutaj wykorzystywane są diody LED. W tańszych modelach są tak samo jak w monitorach LCD osadzane w rantach telewizora, w droższych stosowane są technologie umożliwiające wygaszanie konkretnych "stref" na wyświetlaczu (poziomych / pionowych pasów, lub całych obszarów w zależności od technologii producenta). Telewizory te zazwyczaj zapewniają lepsze oddanie czerni / kolorów, są bardziej energooszczędne i "smukłe" w porównaniu do telewizorów LCD. To obecnie najpopularniejsza grupa telewizorów, zapewniająca dobrą relację ceny do jakości,
  • OLED - jedna z najnowocześniejszych technologii w kategorii wyświetlania obrazów. Do produkcji wykorzystywane są diody wytwarzane ze związków organicznych. Telewizory te zazwyczaj zapewniają świetne odwzorowanie kolorów, niemal idealną czerń i kontrast. Do minusów trzeba zaliczyć ceną (często kilkakrotnie droższe od innych modeli), ograniczenia "wielkości" (i jej olbrzymi wpływ na cenę) oraz potencjalne ryzyko "wypalenia" ekranu przy wystąpieniu kilku niekorzystnych okolicznościach użytkowania (długie wyświetlanie stałych elementów, takich jak logo stacji TV, paski informacyjne etc.)

Co kupić w roku 2020?

Jeśli dziś stoisz przed zakupem telewizora, swoją decyzję musisz uzależnić od kilku parametrów:

  • jakim budżetem dysponujesz na zakup telewizora
  • jakie materiały oglądasz najczęściej (filmy / ekran komputera / stałe obrazy)
  • czy jesteś gotowy na ustępstwa w sferze jakości wyświetlania

Jeśli dysponujesz budżetem pozwalającym na zakup telewizora OLED oraz głownie oglądasz filmy (z własnej kolekcji, telewizji lub serwisów streamingowych) wybór tej technologii na pewno nagrodzi Cię świetnymi odczuciami wizualnymi.

 

Jeśli szukasz rozsądnej cenowo opcji, nie tracąc zbyt wiele na jakości, przyjrzyj się bogatej ofercie producentów telewizorów LED. Technologie poszczególnych producentów stale polepszają jakość wyświetlanego obrazu.

 

Wybierając telewizor zwróć uwagę także na:

  • Możliwość wyświetlania obrazu 4K (wysoka jakość)
  • System operacyjny telewizora (czy obsługuje Twój ulubiony serwis streamingowy, czy ma przeglądarkę WWW?)
  • Obsługiwane standardy HDR