powrót

Kredyt bankowy czy pożyczka pozabankowa - co wybrać?

Awaria samochodu, zepsuta lodówka, czy choroba wymagająca niestandardowego leczenia, to tylko niektóre ze zdarzeń, jakie mogą nas zaskoczyć każdego dnia. Często takie nagłe, kryzysowe sytuacje wiążą się z koniecznością zgromadzenia dodatkowej gotówki. Nie każdy dysponuje oszczędnościami lub nie może z nich w danej chwili skorzystać. Co wtedy robić?

Kredyt bankowy czy pożyczka pozabankowa - co wybrać?

Skąd szybko pożyczyć pieniądze?

W podbramkowych sytuacjach, kierujemy nasze kroki najczęściej w stronę banków, które bombardują nas setkami reklam najróżniejszych kredytów gotówkowych, utwierdzając nas w ten sposób w przekonaniu, że to jedyne słuszne rozwiązanie. Prawda jest jednak inna. Kredyt w banku to nie jedyna opcja. A z pewnością nie ta najkorzystniejsza.

Z czym wiąże się kredyt w banku?

Zanim bank pożyczy pieniądze, musi dokładnie zweryfikować sytuację finansową osoby wnioskującej o pożyczkę. Wiąże się to często z koniecznością dostarczenia szeregu dokumentów, np. tych potwierdzających nasze zatrudnienie, miesięczne wydatki, czy aktualne zadłużenie. Liczne procedury powodują wydłużenie całego procesu. Dodatkowo, po kilku dniach oczekiwania na decyzję, może się okazać, że nie jesteśmy dla banku wiarygodnym pożyczkobiorcą lub jego oferta wcale nie jest dla nas korzystna. Okazuje się, że straciliśmy kilka dni, a wciąż nie mamy potrzebnych pieniędzy.

Czy kredyt online to dobra alternatywa?

Za taką formą pożyczania przemawia kilka kluczowych argumentów. Przede wszystkim ilość formalności jest ograniczona do minimum. Najczęściej wystarczy kilka minut, by złożyć wniosek o kredyt online i przejść szybką weryfikację, a kilka godzin (czasami nawet kilkanaście minut) by dowiedzieć się, czy szybki kredyt zostanie nam przyznany.

Drugim, bardzo ważnym argumentem przemawiającym za kredytem przez internet, jest bezpieczeństwo. W pierwszej chwili może to brzmieć nieco abstrakcyjnie, ale wątpliwości znikają, gdy uświadomimy sobie, że każdy wykonywany krok, taki jak przesłane wniosku czy przelewu weryfikacyjnego, jest zabezpieczany z wykorzystaniem najnowszych technologii, a dane użytkowników są przechowywane zgodnie z najwyższymi standardami dyktowanymi przez instytucje państwowe.

Kolejna sprawa to zaufanie do instytucji, od której pożyczamy pieniądze. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu 2018 roku, jedynie firmy wpisane do Rejestru Instytucji Pożyczkowych, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, mogą udzielać pożyczek. Dzięki temu również kredyty pozabankowe stają się dla pożyczkobiorców w pełni bezpieczną opcją.

Równie ważna jest wysoka elastyczność, jaką daje nam kredyt online. W przypadku zaciągania pożyczki za pośrednictwem takich serwisów jak Kokos.pl, to my decydujemy o tym ile chcemy pożyczyć i na jak długo. Mamy również wpływ na wysokość raty, więc możemy ją dopasować do naszych możliwości finansowych. Co ważne, mamy możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia na korzystnych warunkach. W przypadku klasycznych pożyczek bankowych, musimy udać się do banku i zgłosić wcześniejszą spłatę, aby została ona odpowiednio zaliczona.  

Kredyt online to często najlepsze wyjście

Jego przewaga tkwi przede wszystkim w oszczędności czasu, a ta jest kluczowa w nagłych sytuacjach życiowych. Bez wychodzenia z domu możemy złożyć wniosek o pożyczkę, przejść błyskawiczną weryfikację i jeszcze tego samego dnia mieć potrzebne pieniądze na koncie. Nikt nie pyta nas na co potrzebujemy pieniądze i sami określamy ile czasu potrzebujemy na spłatę pożyczki. Czasy, gdy pożyczka w banku na wysoki procent była jedyną opcją, minęły bezpowrotnie.