Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze online? Bezpieczna pożyczka w 3 krokach

W ciągu kilku ostatnich lat liczba pożyczkodawców na polskim rynku znacząco wzrosła. Z jednej strony to dobrze, bo konkurencja między podmiotami często skutkuje korzystniejszymi ofertami dla klientów, z drugiej stwarza to pewne ryzyko, ponieważ coraz trudniej ocenić wiarygodność poszczególnych firm. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić czy dana pożyczka pozabankowa jest w 100% bezpieczna.

ewaluacja.jpg

Sprawdź od kogo pożyczasz

Weryfikacja pożyczkodawcy to pierwszy, najważniejszy krok, od jakiego należy rozpocząć. Zacznij od odwiedzenia strony www danego podmiotu i sprawdź jakimi informacjami się dzieli. Po zapoznaniu się z zawartością, odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy wiesz jak dokładnie nazywa się firma i jaki podmiot za nią stoi (kto jest właścicielem)?
  • Gdzie jest jej siedziba?
  • Jak długo jest na rynku?
  • Czy jest kontrolowana przez instytucje państwowe?

Dla porównania: Kokos.pl jest własnością Blue Media S.A., firmy mające status krajowej instytucji płatniczej, będącej pod stałym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Działa na rynku pożyczek online już ponad 10 lat, a z jego usług skorzystały już setki tysięcy klientów - m.in. dzięki takim informacjom masz pewność, że pożyczka online na Kokos.pl jest bezpieczna.

Następnie warto sprawdzić, co o firmie mówią inni, szczególnie dotychczasowi klienci. Ludzie znacznie częściej dzielą się swoją opinią, jeżeli współpraca z pożyczkodawcą nie układała się najlepiej lub gdy okazało się, że dana oferta wcale nie była tak korzystna, jak się na początku wydawało. Dzięki takim opiniom zyskujemy cenną wskazówkę nt. tego od kogo nie pożyczać pieniędzy.

Sprawdź warunki pożyczki

Ubiegając się o pożyczkę online możemy bardzo szybko znaleźć interesującą nas ofertę i błyskawicznie złożyć wniosek, by już po kilkunastu minutach otrzymać decyzję. Warto jednak poświęcić kilka lub kilkanaście dodatkowych minut na dokładne zapoznanie się z wszystkimi warunkami pożyczki online, żeby przekonać się czy jest to na pewno bezpieczna pożyczka. Może się okazać, że oferta zawiera np. dodatkowe, obowiązkowe ubezpieczenie, o którym pożyczkodawca otwarcie nie informował.

Często rezygnujemy z czytania umowy, bo jest ona napisana bardzo małych druczkiem, jest nam trudno ją odczytać i po prostu szkoda nam czasu. Warto wówczas skopiować dany tekst do najzwyklejszego edytora i powiększyć czcionkę, tak by nie sprawiała już trudności w czytaniu.

Ważne: Jeżeli któryś z zapisów umowy jest dla nas niejasny, a konsultant nie chce lub nie umie nam go dobrze wytłumaczyć - lepiej nie podpisywać takiej umowy. Biorąc pożyczkę online należy być w 100% pewnym wszystkich zobowiązań, jakie na nas czekają w związku ze spłatą. Dopiero wówczas możemy uznać, że jest to bezpieczna pożyczka.

Oceń realnie swoje możliwości

Pożyczka jest bezpieczna wyłącznie wtedy, jeśli jesteś w stanie ją spłacić, nie narażając swojego budżetu domowego na szwank. Dlatego, zanim weźmiesz pożyczkę, sprawdź dokładnie ile będzie Cię ona kosztować. Poznaj wysokość miesięcznej raty oraz całkowity koszt kredytu. Musisz mieć pewność, że będziesz w stanie spłacać comiesięczne raty i nie spowoduje to problemów z płynnością finansową.

Zaufany pożyczkodawca powinien jasno informować o wysokości oprocentowania, prowizji, rat oraz całkowitym koszcie pożyczki online.

Podsumowując, żeby mieć pewność, że wybrana pożyczka jest bezpieczna, poświęć choć kilkanaście minut na weryfikację pożyczkodawcy, dokładne sprawdzenie wszystkich warunków oferty (przeczytaj umowę) oraz obliczenie, czy dana wysokość miesięcznej raty jest dla Ciebie do zaakceptowania.