Kredyt ratalny – co musisz wiedzieć?

Szybka decyzja o większych zakupach i minimum formalności – kredyt ratalny to środki pieniężne z banku na określony cel. Zaciągasz go, aby sfinansować zakup konkretnych dóbr materialnych, najczęściej artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu RTV, komputerów, smartfonów, a także rowerów i samochodów. Zebraliśmy wszystko, co warto wiedzieć o kredycie ratalnym, w jednym miejscu. Sprawdź, jak w prosty sposób go uzyskać.

Kredyt ratalny to wygodny sposób sfinansowania dużych zakupów, które przekraczają Twoje miesięczne możliwości finansowe, ale nie chcesz odkładać ich na przyszłość. Kredyty ratalne są dostępne bezpośrednio w sklepach stacjonarnych i internetowych. Sprzedawcy, którzy oferują produkty na raty, współpracują bowiem z wybranymi bankami. Choć kredyt ratalny online lub zawarty tradycyjnie w obecności sprzedawcy spłacasz w comiesięcznych ratach, nie należy mylić go z kredytem gotówkowym. Co wyróżnia kredyt ratalny na tle innych kredytów konsumpcyjnych? Jest to cel kredytowania – zaciągasz go, aby sfinansować zakup konkretnych dóbr materialnych. Pieniądze z kredytu nie trafiają jednak na Twoje konto, lecz bezpośrednio do sprzedającego. Poznaj najistotniejsze zagadnienia związane z kredytem ratalnym i poświęć chwilę na porównanie kredytów ratalnych, aby wybrać najlepszą opcję.

bnpparibas

Weź Kredyt do 200 tyś. zł

 • okres kredytowania do 10 lat
 • kredyt na dowolny cel
 • do 30 tyś. zł bez wychodzenia z domu
 • RRSO 11,55%
aliorbank

Kwota do 200 tyś. zł

 • okres kredytowania do 10 lat
 • kredyt na dowolny cel
 • do 30 tyś. zł bez wychodzenia z domu
 • RRSO 12,57%
pkobp

Kwota do 200 tyś. zł

 • okres kredytowania do 10 lat
 • dodatkowa gotówka na dowolny cel
 • bez wychodzenia z domu
 • RRSO 14,92%
velobank

Kwota do 200 tyś. zł

 • okres kredytowania do 10 lat
 • bez wychodzenia z domu
 • RRSO 11,4%
bankbps

Atrakcyjne oprocentowanie

 • Minimum formalności
 • Indywidualnie dobrana oferta
 • LOTERII SPŁACAMY TWÓJ KREDYT

Czym jest kredyt ratalny?

Zastanawiasz się, czym jest kredyt ratalny i dlaczego warto się o niego postarać? Kredyt ratalny jest formą kredytu konsumpcyjnego udzielanego przez banki podczas transakcji kupna-sprzedaży towarów za pośrednictwem sklepów stacjonarnych i internetowych, najczęściej na podstawie dowodu osobistego i zaświadczenia o dochodach. Środki finansowe z banku przeznaczone są w tym przypadku na zakup konkretnych dóbr materialnych określonych we wniosku i trafiają na konto sprzedającego. Zaciągnięte zobowiązanie spłacasz w miesięcznych ratach, najczęściej w okresie od roku do trzech lat. Wysokość kredytu ratalnego ściśle wiąże się z ceną danego produktu. Decydując się na zakup określonego towaru na raty, zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu, a więc wysokość odsetek, ewentualną prowizję banku oraz dodatkowe ubezpieczenia. Najczęściej sklepy stacjonarne i internetowe oferują zakupy na raty 0 proc., co oznacza, że RRSO oferty wynosi 0 proc., a Ty jako kredytobiorca musisz oddać bankowi dokładnie tyle, ile pożyczasz. Raty kredytu nie zostaną więc powiększone o żadne odsetki.

Czym kredyt ratalny różni się od innych kredytów?

Warto wiedzieć, czym kredyt ratalny różni się od innych kredytów bankowych oraz pożyczek ratalnych pozabankowych. Zacznijmy od początku. Jeśli potrzebujesz środków pieniężnych na określony cel, możesz zwrócić się z wnioskiem kredytowym do banku lub udać się do firmy pożyczkowej. Udzielenie typowego kredytu konsumenckiego przez bank poprzedza analiza Twojej zdolności kredytowej. Bieżące i przewidywane dochody oraz stan majątkowy powinny zapewniać Ci zatem wypłacalność. Umowę zawierasz na oznaczony czas ze ściśle określonym harmonogramem spłaty zobowiązania, przystając na warunki umowy dotyczące m.in. wysokości odsetek i prowizji. Bank zwykle udziela kredytu w wysokości ok. 200 000 zł na konkretny cel, np. na remont mieszkania, zakup towarów lub materiałów do produkcji. Możesz jednak spożytkować otrzymane środki dowolnie, np. na bieżące potrzeby konsumpcyjne. Zasady udzielania i spłacania kredytów konsumenckich reguluje ustawa z 2011 roku. Odrębną grupę kredytów, udzielanych przez banki, stanowią kredyty konsumpcyjne. Do ich podstawowych rodzajów zaliczamy: kredyt gotówkowy, kredyt na rachunku bieżącym oraz kredyt ratalny nieprzekraczający zwykle 30 000–35 000 zł.

Znacznie szybsze i prostsze jest otrzymanie pożyczki gotówkowej w instytucji pozabankowej, która nie musi brać pod uwagę Twojej zdolności kredytowej ani danych Biura Informacji Kredytowej. Wówczas od zastrzyku gotówki dzieli Cię jedynie wypełnienie wniosku online. Oferty najlepszych pozabankowych dostawców usług finansowych znajdziesz w naszej porównywarce na kokos.pl. Decyzja o zaciągnięciu kredytu ratalnego pojawia się jednak dość spontanicznie, najczęściej podczas zwykłych zakupów. Kredyt ratalny wyróżnia się dostępnością od ręki w sklepie stacjonarnym oraz internetowym. W wypełnieniu wniosku o kredyt ratalny w sklepie stacjonarnym pomoże Ci sprzedawca lub ekspert przy osobnym stanowisku. Decydując się na kredyt ratalny online, podczas zakupów w sklepie internetowym wystarczy, że wypełnisz wniosek dołączony do formularza zakupu i zaakceptujesz umowę z bankiem. Po weryfikacji Twojej zdolności kredytowej środki finansowe trafią do sprzedawcy, a produkt do Ciebie.

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt ratalny?

Klasyczny kredyt gotówkowy to dodatkowe środki finansowe na dowolny cel, które trafiają na Twoje konto. Kredyt ratalny wyróżnia zaś powiązanie z ofertą danego sklepu stacjonarnego lub internetowego, gdzie znajdziesz produkty dostępne na raty dzięki współpracy z bankiem udzielającym Ci kredytu na zakupy. Pieniądze z banku wędrują do sprzedawcy, wybrany produkt do Ciebie, a raty kredytu spłacasz zgodnie z umową zawartą z bankiem. Według statystyk do towarów najczęściej kupowanych na raty możemy zaliczyć:

 • AGD (pralki, lodówki, zmywarki, ekspresy do kawy),
 • sprzęt RTV (telewizory, smartfony, laptopy, aparaty fotograficzne),
 • meble i inne elementy wyposażenia domu,
 • sprzęty sportowe,
 • odzież i biżuterię,
 • opony i części samochodowe.

Kredyt ratalny udzielany na cele konsumpcyjne indywidualnych osób pozwala szybko zrealizować bieżące potrzeby bez ograniczania się w kosztach podczas zakupów. Sprawdź, kiedy dokładnie i na jakich zasadach możesz skorzystać z kredytu ratalnego.

Jakie są rodzaje kredytów ratalnych?

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje kredytów ratalnych? Podstawowy podział wiąże się z przeznaczeniem środków finansowych na ściśle określony cel konsumpcyjny, a właściwie zakup dóbr materialnych. Możemy zatem wyróżnić kredyt ratalny na samochód oraz kredyt ratalny na zakup sprzętu RTV i AGD lub kredyt ratalny przeznaczony na cele edukacyjne. Jak wybrać najkorzystniejsze kredyty ratalneRanking ofert oraz porównywarka banków na kokos.pl mogą okazać się bardzo pomocne w wyborze źródła finansowania dużych zakupów. Wystarczy sprawdzić dane, które pochodzą bezpośrednio od banków, dotyczące podstawowych parametrów kredytu, w tym głównie oprocentowania, stawki prowizji i dodatkowego ubezpieczenia. Poniżej znajdziesz dokładniejsze informacje na temat najpopularniejszych kredytów ratalnych.

Kredyt ratalny samochodowy

Czym jest kredyt ratalny samochodowy? Kredyt ratalny na samochód to środki finansowe z banku przekazywane osobie fizycznej na zakup auta. Termin spłaty takiego zobowiązania wynosi zwykle od 2 do 5 lat. Całkowity koszt kredytu ratalnego na samochód może być niższy od kredytu gotówkowego, a oprocentowanie korzystniejsze niż na karcie kredytowej. Wystarczy poświęcić czas na porównanie kredytów ratalnych i podjęcie przemyślanej decyzji. Zabezpieczenie kredytu samochodowego jest powiązane z przedmiotem umowy. Dlaczego warto zdecydować się na kredyt ratalny samochodowy? Warto uwzględnić tendencję wzrostową cen samochodów nowych i używanych. Zamiast odkładać gotówkę i mierzyć się z inflacją, możesz kupić samochód na raty i cieszyć się nim od razu.

Kredyt ratalny na zakup sprzętu AGD/RTV

Zakup sprzętu elektronicznego, RTV i artykułów gospodarstwa domowego na raty oferuje wiele sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Kredyt ratalny na zakup sprzętu AGD/RTV zaciągniesz w banku, który współpracuje ze sprzedawcą, dzięki czemu możesz skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty RRSO 0 proc., ciesząc się wybranym produktem od ręki i spłacając zobowiązanie bez odsetek w wygodnych ratach. Decydując się na kredyt ratalny online, podczas samodzielnego wypełniania wniosku zwróć uwagę na treść umowy, zawieranej z bankiem, a także na koszty dodatkowe, najczęściej związane z ubezpieczeniem i prowizją banku.

Kryteria kwalifikacji do kredytu ratalnego

Kto może skorzystać z kredytu ratalnego? Kryteria kwalifikacji do kredytu ratalnego obejmują przede wszystkim: wiek wnioskującego, stałe źródło dochodów, wysoką zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). O kredyt ratalny mogą ubiegać się wyłącznie osoby pełnoletnie, które mają pełną zdolność do czynności prawnych i stałe źródło dochodów. Do akceptowanych źródeł dochodów banki podchodzą indywidualnie – obok najbardziej korzystnego wynagrodzenia z umowy o pracę znajduje się zazwyczaj również:

 • wynagrodzenie z umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
 • emerytura lub renta,
 • dochód z najmu prywatnego,
 • stypendium, w tym naukowe,
 • dochód z własnej działalności gospodarczej.

Przed udzieleniem kredytu ratalnego bank upewnia się, że wnioskujący jest w stanie spłacić kolejne zobowiązanie w terminie. Dodatkowo weryfikuje Twoją historię w BIK, sprawdzając, czy nie jesteś dłużnikiem, co wiązałoby się z narażeniem na potencjalne straty. Dobra historia kredytowa i stałe źródło dochodów przesądzają o wysokiej zdolności kredytowej, gwarantując pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku kredytowego.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby otrzymać kredyt ratalny?

Decydując się na kredyt ratalny podczas zakupów w sklepie stacjonarnym, w wypełnieniu wniosku wesprze Cię sprzedawca lub doradca. Wystarczy wówczas mieć przy sobie dowód osobisty oraz podać dane pracodawcy, a następnie zaakceptować warunki umowy z bankiem. Zaciągając kredyt ratalny online, samodzielnie wypełniasz wniosek, wprowadzasz niezbędne informacje oraz akceptujesz umowę z bankiem. Następnie czekasz na weryfikację i dokonujesz zakupu określonego produktu. Zdarza się, że banki zastrzegają sobie prawo do otrzymania potwierdzenia zarobków oraz kontaktu z Twoim pracodawcą w celu potwierdzenia ich wysokości. Mogą wymagać także dostarczenia umowy o pracę, co jednak zdarza się sporadycznie. Przed dokonaniem zakupu na raty warto sprawdzić ranking kredytów ratalnych i upewnić się, że korzystasz z najlepszej oferty, w czym pomaga porównywarka Kokos.

Co to jest zdolność kredytowa i jakie czynniki mają na nią wpływ?

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie z bankiem. Jako kredytobiorca jesteś zobowiązany dostarczyć na żądanie banku dokumenty i informacje, które są niezbędne do oceny Twojej zdolności kredytowej, bez względu na formę, wielkość i czas trwania udzielanego finansowania. Zastanawiasz się, jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową? Bank weryfikuje wiele kwestii, dokonując analizy ilościowej i jakościowej i odwołując się m.in. do Twojego wieku, stanu cywilnego czy liczby osób w gospodarstwie domowym, uwzględniając wysokość Twoich miesięcznych dochodów i kosztów utrzymania, na posiadanym majątku kończąc. Do najważniejszych czynników, które wpływają na decyzję kredytową, możemy zaliczyć:

 • wysokie dochody,
 • stałe i stabilne źródło dochodów,
 • dobrą historię kredytową w BIK,
 • weryfikację zobowiązań kredytowych,
 • wiek,
 • posiadanie współkredytobiorcy,
 • niskie koszty prowadzenia gospodarstwa domowego.

Na szczęście, szybki i prosty w uzyskaniu kredyt ratalny nie wymaga od pracowników banku tak wnikliwego prześwietlenia Twojego życia jak podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Możesz więc przygotować się na minimum formalności i pozytywną ocenę, jeśli masz stałą pracę oraz stabilne dochody.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu ratalnego?

Poszukując najlepszej oferty kredytu ratalnego, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań. Po pierwsze, możesz odwiedzić kilka sklepów stacjonarnych i internetowych, które oferują sprzedaż interesujących Cię produktów na raty. Następnie możesz porozmawiać ze sklepowymi doradcami o sposobach kredytowania zakupów lub samodzielnie porównać oferty kredytów ratalnych w różnych sklepach internetowych. W ten sposób dowiesz się, jakie banki i na jakich zasadach oferują zaciągnięcie kredytu ratalnego. Po drugie, możesz skorzystać z rankingu kredytów ratalnych i porównywarki ofert na kokos.pl, aby bez wychodzenia z domu dowiedzieć się, który bank udziela kredytów ratalnych z RRSO 0 proc. i nie wymaga zbyt wielu formalności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty kredytu ratalnego?

Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze oferty kredytu ratalnego? Sprawdź przede wszystkim, ile rat masz do spłacenia, jakiej wysokości będzie rata miesięczna, jakie jest oprocentowanie kredytu ratalnego i czy bank będzie chciał prowizję lub czy wyjdzie z propozycją dodatkowego poręczenia i ubezpieczenia. Do największych zalet kredytów ratalnych bez wątpienia możemy zaliczyć zerowe oprocentowanie. RRSO 0 proc. oznacza, że bank, który sfinansuje Twoje zakupy, nie pobierze za to żadnej prowizji ani odsetek podczas spłacania zobowiązania. Oddajesz zatem tyle samo, co pożyczasz. Nie wszystkie kredyty ratalne działają jednak na tej zasadzie, więc zawsze warto przyjrzeć się zawieranej za pośrednictwem sklepu umowie z bankiem.

Decydując się na kredyt ratalny online lub w sklepie stacjonarnym, warto pamiętać, że masz do czynienia ze zobowiązaniem kredytowym, które musisz spłacać terminowo. Nawet jednodniowe opóźnienie zostanie odnotowane w BIK. W przypadku dłuższej zwłoki musisz liczyć się z naliczaniem odsetek karnych. Jeśli zaś dobierzesz kredyt ratalny idealnie do swoich możliwości i spłata będzie przebiegała bezproblemowo, możesz liczyć na pozytywne wpisy w historii kredytowania w BIK, które ułatwią i przyspieszą udzielenie kolejnych kredytów.

Jak przeprowadzić kalkulację kosztów kredytu ratalnego?

Wysokość kosztów kredytowania przy zakupach na raty spędza Ci sen z powiek? Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje kredyt ratalny. Całkowity koszt zależy nie tylko od ceny produktu, zakupionego w sklepie stacjonarnym lub online, który zawarł umowę z bankiem, ale również od wybranego okresu spłaty, wysokości odsetek, obliczanych według ustalonej stopy oprocentowania oraz prowizji za przystąpienie do zobowiązania ratalnego wraz z dodatkowym ubezpieczeniem, poręczeniem i innymi opłatami. Wszystko zależy od treści umowy sporządzonej przez bank.

Jakie koszty wiążą się z kredytem ratalnym?

Decydując się na zakup sprzętu na raty, zwróć uwagę na oferty kredytu ratalnego RRSO 0 proc. Choć czas spłaty może być w tym przypadku dość krótki (zwykle ok. 6 miesięcy), to zapłacisz bankowi tylko tyle, ile kosztował dany produkt. Rozłożenie spłaty kredytu ratalnego na okres nawet do 5 lat może wiązać się z kilkunastopunktowym oprocentowaniem oraz dodatkowym ubezpieczeniem. W przypadku droższych produktów koszty kredytu mogą być wliczone w cenę towaru. Przed podpisaniem umowy o kredyt na raty online lub w sklepie stacjonarnym zapoznaj się dokładnie z propozycjami banków. Porównanie kredytów ratalnych ułatwi Ci ranking dostępny na kokos.pl.

Co wpływa na wysokość raty kredytu ratalnego?

Jakie czynniki wpływają na wysokość raty kredytu ratalnego? Największe znaczenie ma cena produktu, który chcesz kupić na raty, oraz czas spłaty zobowiązania. Im krótszy okres spłacania kredytu wybierzesz, tym wyższa będzie rata. Analogicznie, im więcej rat i dłuższy czas spłaty, tym niższa będzie miesięczna kwota wpłacana do banku. Najczęściej oferty kredytu ratalnego RRSO 0 proc. wiążą się z krótszym okresem spłacania. Masz wówczas gwarancję, że zapłacisz bankowi tylko tyle, ile rzeczywiście kosztował produkt. Przy mniejszych ratach i dłuższym okresie ich spłacania bank może żądać dodatkowych odsetek oraz poręczenia lub ubezpieczenia.

Jakie są konsekwencje niepłacenia rat kredytu ratalnego?

Co się stanie, jeśli nie uregulujesz raty kredytu w wyznaczonym terminie? Może się tak zdarzyć z kilku powodów, a najczęściej w grę wchodzą: chwilowe kłopoty z płynnością domowego budżetu, istotne pogorszenie Twojej sytuacji finansowo-majątkowej oraz zmiana sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie. Konsekwencje niespłacania rat kredytu, w tym wysokość odsetek karnych, powinny być opisane w Twojej umowie z bankiem. Zwykle musisz liczyć się z:

 • naliczaniem odsetek karnych,
 • otrzymaniem wezwania do zapłaty,
 • wypowiedzeniem umowy kredytowej,
 • wejściem na drogę sądową,
 • uruchomieniem egzekucji komorniczej.

Jeśli zapomnisz uregulować ratę i opóźnienie w spłacie wynosi tylko jeden dzień, nie musisz się martwić. Odsetki nie powinny być wówczas naliczane. Jednak informacja o zwłoce może trafić do BIK i w międzyczasie zapewne otrzymasz przypomnienie o spłacie. Kary za ewentualne opóźnienia w spłacie kredytu naliczane są najczęściej po 7–14 dniach od upłynięcia terminu wpłaty. Z poważniejszymi konsekwencjami będzie wiązało się unikanie spłaty raty przez ponad 30 dni lub niezapłacenie dwóch kolejnych rat kredytu. Wówczas mogą zostać uruchomione procedury egzekucji komorniczej. Jeśli zdarzy się, że będziesz zalegać ze spłatą raty kredytu, nie unikaj kontaktu z bankiem, który zwykle będzie starał się wyjaśnić przyczyny braku płatności. Nie unikaj również kontaktu z firmami windykacyjnymi. Pamiętaj, że możesz ubiegać się o wakacje kredytowe lub odroczenie płatności. Wszystko zależy od Twojej umowy z bankiem.

Podsumowanie – co warto wiedzieć o kredycie ratalnym?

Kredyt ratalny to kredyt konsumpcyjny celowy, który możesz wziąć w sklepie internetowym i stacjonarnym lub w punkcie usługowym, który współpracuje z bankiem. Dzięki kredytowi ratalnemu sfinansujesz swoje zakupy w wygodny, prosty i szybki sposób. Wystarczy dowód osobisty oraz zaświadczenie o stałych dochodach. Wybierz produkt, zdecyduj o tym, ile rat i w jakim okresie chcesz spłacać, przeczytaj uważnie umowę z bankiem i ciesz się zakupami nawet do 30 tys. zł. Ze środków, pozyskanych z banku, który współpracuje z wybranym przez Ciebie sklepem, możesz dokonać zakupu sprzętu RTV, AGD, mebli, komputerów, fotowoltaiki, rowerów, a nawet samochodu. Kredyty ratalne online i zaciągane w sklepach stacjonarnych niosą mniejsze ryzyko niż kredyt gotówkowy. W zależności od Twojej zdolności kredytowej możesz więc zaciągnąć kilka takich zobowiązań finansowych. Bank oceni, czy poradzisz sobie ze spłatą każdego kredytu ratalnego, uwzględniając przede wszystkim Twój wiek, dochody, sytuację rodzinną oraz historię wpisów w BIK. Warunki przyznawania kredytów ratalnych zawsze zależą jednak od konkretnej oferty sklepu i umowy, którą podpiszesz ze współpracującym bankiem.

Wysokość kredytu ratalnego zależy od ceny produktu, który jest dostępny w ofercie zakupów na raty na mocy porozumienia danego sklepu z bankiem. Najczęściej kredyty ratalne udzielane są w wysokości od 500 do 30 tys. złotych.
Przed udzieleniem kredytu ratalnego bank sprawdza zdolność kredytową wnioskującego oraz historię wpisów w BIK. Na pozytywną ocenę ma wpływ przede wszystkim: wysokość dochodów, okres i forma zatrudnienia, stałe wydatki oraz inne spłacane zobowiązania.
Ubiegając się o kredyt ratalny w sklepie stacjonarnym, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i podać dane pracodawcy lub przedstawić zaświadczenie o dochodach. Decydując się na kredyt ratalny online, wystarczy wypełnić formularz, dołączony do zakupowego koszyka, podając dane z dowodu osobistego, a także dodatkowe informacje dotyczące m.in. formy zatrudnienia, pracodawcy i wysokości dochodów.
Koszty kredytu ratalnego wiążą się ściśle z ceną danego produktu, oprocentowaniem zakupów oraz prowizją banku. Warto szukać ofert z RRSO 0 proc., aby mieć pewność, że zwrócimy bankowi dokładnie tyle, ile kosztował dany produkt – bez odsetek, prowizji i dodatkowego ubezpieczenia.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spłacić kredyt ratalny szybciej. Wcześniejsza spłata zobowiązania może zmniejszyć całościowy koszt kredytu, zwłaszcza zawartego na kilka lat. Wszystko zależy od umowy, którą zawieramy z bankiem. Znajdują się w niej wszystkie informacje dotyczące warunków spłaty.
Kredyt ratalny udzielany jest najczęściej na okres od 6 miesięcy do 3–5 lat, co oznacza, że maksymalna ilość rat, na jakie można rozłożyć spłatę kredytu, będzie wynosiła 60. Liczba rat wiąże się z ceną danego produktu oraz wysokością miesięcznej raty, którą kredytobiorca będzie w stanie wygospodarować ze swojego domowego budżetu na spłatę zobowiązania bankowi.
Konsekwencje niepłacenia rat kredytu ratalnego powinna określać precyzyjnie umowa z bankiem, który kredytuje nasze zakupy. Zwykle w grę wchodzą: ponaglenia, odsetki karne, przekazanie informacji o zaległościach do BIK, wkroczenie na drogę sądową oraz egzekucja komornicza.
O kredyt ratalny online lub w sklepie stacjonarnym mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, które mają stałe dochody (również emeryturę lub rentę) i ogólnie wysoką zdolność kredytową. Wiek kredytobiorcy w momencie ostatniej zaplanowanej płatności nie powinien zaś przekraczać 80 lat.
Weryfikacja wniosku ratalnego trwa zwykle ok. 2 minut, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i podczas zakupów online. Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy wniosek, można natychmiast odebrać zakupiony produkt lub uzgodnić ze sprzedawcą dogodny termin dostarczenia go do domu. Bank może przedłużyć weryfikację wniosku do 2 dni roboczych bez podania przyczyny.
Decyzja o udzieleniu kolejnego kredytu ratalnego zależy od zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej kredytobiorcy. Najczęściej banki zgadzają się na udzielenie kolejnego kredytu ratalnego, ponieważ nie jest on obarczony takim ryzykiem, jak kredyt gotówkowy czy hipoteczny.
Tak, kredyty ratalne są dostępne online. Złożenie wniosku o kredyt ratalny online poprzedza dokonanie zakupu w sklepie internetowym, więc wszystkie niezbędne informacje wraz z formularzem do wypełnienia znajdują się w wirtualnym koszyku.