Kredyty krótkoterminowe (do 12 miesięcy)

Niewielka kwota, krótki okres spłaty i minimum formalności – kredyty krótkoterminowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz szybko podreperować domowy lub firmowy budżet. Nie musisz podawać celu zobowiązania, czyli tłumaczyć się, na co zamierzasz wydać pożyczone pieniądze. Dzięki szybkiej analizie porównania kredytów krótkoterminowych w łatwy sposób wybierzesz ten z najniższym oprocentowaniem. Sprawdź, jak wziąć kredyt krótkoterminowy online lub w placówce instytucji finansowej i ciesz się zastrzykiem gotówki

bnpparibas

Weź Kredyt do 200 tyś. zł

  • okres kredytowania do 10 lat
  • kredyt na dowolny cel
  • do 30 tyś. zł bez wychodzenia z domu
  • RRSO 12,41%
aliorbank

Kwota do 200 tyś. zł

  • okres kredytowania do 10 lat
  • kredyt na dowolny cel
  • do 30 tyś. zł bez wychodzenia z domu
  • RRSO 9,04%
pkobp

Kwota do 200 tyś. zł

  • okres kredytowania do 10 lat
  • dodatkowa gotówka na dowolny cel
  • bez wychodzenia z domu
  • RRSO 12,57%
velobank

Kwota do 200 tyś. zł

  • okres kredytowania do 10 lat
  • bez wychodzenia z domu
  • RRSO 9,4%
bankbps

Atrakcyjne oprocentowanie

  • Minimum formalności
  • Indywidualnie dobrana oferta
  • LOTERII SPŁACAMY TWÓJ KREDYT

Idealne dopasowanie kredytu do Twoich potrzeb, możliwość szybkiej spłaty zobowiązania i niskie raty to wymarzona sytuacja, prawda? Właśnie tak działają kredyty krótkoterminowe, oferowane głównie przez banki. Środki z kredytów krótkoterminowych są najczęściej przeznaczane na zakup sprzętów RTV i AGD czy samochodu lub generalny remont mieszkania. W praktyce kredyt krótkoterminowy możesz przeznaczyć na dowolny cel – w tym na nieprzewidziane wydatki, pokrycie bieżących kosztów i innych zobowiązań.

Na co warto zwrócić uwagę, porównując kredyty krótkoterminoweRanking uwzględnia przede wszystkim wysokość miesięcznej raty oraz oprocentowanie kredytu (RRSO) w zależności od kwoty, którą zamierzasz pożyczyć od banku. Warto wiedzieć, że kredyty krótkoterminowe nie należą do najtańszych na rynku, a jednym z głównych wskaźników, który precyzyjnie obrazuje ich koszt, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Sprawdź, czym jest kredyt krótkoterminowy, jak go dostać i ile to kosztuje.

Czym jest kredyt krótkoterminowy?

Definicja kredytu krótkoterminowego jest bardzo prosta i odwołuje się przede wszystkim do długości okresu spłaty zobowiązania wobec banku. Zgodnie z prawem kredytów mogą udzielać wyłącznie banki lub SKOK-i, czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kredyt krótkoterminowy jest więc produktem bankowym, którego okres spłaty wynosi nie więcej niż 12 miesięcy. Środki pieniężne są przekazywane kredytobiorcy z reguły w formie jednorazowego przelewu na konto, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, których wysokość jest ustalana na podstawie zdolności kredytowej, z uwzględnieniem oprocentowania kredytu. Na rynku są również dostępne pożyczki krótkoterminowe, tzw. chwilówki, oferowane na podobnych zasadach, tyle że przez parabanki.

Czym się różni kredyt krótkoterminowy od kredytu długoterminowego?

Długość okresu spłaty, kwota oraz powód wzięcia kredytu to najważniejsze czynniki, którymi kredyt krótkoterminowy różni się od długoterminowego. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt krótkoterminowy to zobowiązanie, które musisz spłacić szybko, w terminie nieprzekraczającym 12 miesięcy. Spłata kredytu długoterminowego będzie zaś rozłożona na kilka lub kilkanaście lat. Kredyt krótkoterminowy jest zwykle udzielany na stosunkowo niewielką kwotę (10–50 tys. zł), aby umożliwić szybką spłatę, zgodnie ze zdolnością kredytową kredytobiorcy. Z kolei kredyt długoterminowy może być znacznie wyższy (nawet kilkumilionowy), a rozłożenie spłaty w czasie pozwala na ustalenie przystępnych rat miesięcznych. Czym jeszcze kredyt krótkoterminowy różni się od długoterminowego? Kredyt krótkoterminowy możesz wziąć z dowolnego powodu, którego nie musisz podawać bankowi, tymczasem kredyt długoterminowy wymaga, by w umowie znalazł się zapis dotyczący tego, na co zostaną przeznaczone pożyczone środki.

Zalety i wady kredytów krótkoterminowych

Czym wyróżniają się kredyty krótkoterminoweOferty najlepszych instytucji finansowych oferujących kredyty spłacane w okresie do 12 miesięcy wyróżnia brak konieczności określenia celu pożyczki. To jedna z najważniejszych zalet tego typu kredytów. Kolejną jest możliwość otrzymania środków finansowych stosunkowo szybko, bez wypełniania skomplikowanych wniosków. Biorąc kredyt krótkoterminowy w banku, który prowadzi Twój rachunek osobisty lub firmowy, masz zwykle możliwość przejścia przez całą procedurę online.

Jeśli chodzi o wady kredytów krótkoterminowych, trzeba się liczyć z tym, że tego typu zobowiązania będą raczej wysoko oprocentowane (RRSO może sięgać kilkudziesięciu punktów procentowych). Oprócz tego bank może wymagać dodatkowej prowizji, pokrycia kosztów przygotowawczych i zakupu ubezpieczenia. Czym się zatem kierować, wybierając kredyt krótkoterminowy? Sprawdź nasze porównanie kredytów krótkoterminowych

Czym się kierować, wybierając kredyt krótkoterminowy?

Kredyt krótkoterminowy opłaci się, jeśli pilnie potrzebujesz gotówki, ale nie chcesz przechodzić przez skomplikowaną weryfikację i zadłużać się na lata. Wystarczy, że masz stałe dochody i zdolność kredytową, a umowa z bankiem zostanie zawarta na dobrych warunkach. Zwróć uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania kredytu krótkoterminowego (RRSO) oraz dodatkowe opłaty – w tym prowizję banku i obowiązek zakupu ubezpieczenia. Pamiętaj, że im krótszy czas spłaty, tym wyższa będzie rata kredytu. Wiele zależy nie tylko od regulaminu danej instytucji finansowej, ale również wysokości kwoty, o którą będziesz wnioskować. Pod jakim jeszcze kątem warto oceniać kredyty krótkoterminoweRanking ofert może się okazać bardzo pomocny w zwizualizowaniu realnego przebiegu procedury zawarcia umowy i spłaty kredytu

Rodzaje kredytów krótkoterminowych

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje kredytów krótkoterminowych? Tego typu zobowiązania finansowe mają w swojej ofercie banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pozabankowe. Pożyczki krótkoterminowe, przyznawane na podobnych zasadach, jak kredyty bankowe, zaciągniesz szybko, bez wychodzenia z domu, załatwiając minimum formalności. Do najpopularniejszych rodzajów kredytów krótkoterminowych możemy zaliczyć:

  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt ratalny do 12 miesięcy,
  • kartę kredytową,
  • kredyty w rachunku bieżącym,
  • limit debetowy w koncie bankowym.

Krótki okres spłaty stosunkowo niewielkiej kwoty i brak konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń to główne wyróżniki najlepszych ofert kredytów i pożyczek krótkoterminowych. Kredyt krótkoterminowy online jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Co jeszcze przemawia za tego typu pożyczką bankową?

Przeznaczenie kredytów krótkoterminowych

Zastanawiasz się, na co możesz przeznaczyć środki finansowe z kredytu krótkoterminowego? Odpowiedź brzmi: na co tylko zechcesz. Kredyty krótkoterminowe są zazwyczaj zaciągane w celu pokrycia bieżących kosztów utrzymania domu lub firmy, ale pozyskiwane pieniądze bywają także wydawane na zakup wycieczek, sprzętu komputerowego, smartfonów, urządzeń RTV i artykułów gospodarstwa domowego. Szybkie wsparcie finansowe przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki. Co ważne, w przypadku kredytu krótkoterminowego bank nie będzie wymagał od Ciebie deklaracji, na co zostaną przeznaczone środki. Zobowiązanie spłacasz w ratach miesięcznych o ustalonej wysokości, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Bank bierze pod uwagę Twoją sytuację finansową, zarobki, zdolność kredytową i historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Zobacz, jak wygląda w praktyce procedura ubiegania się o kredyt krótkoterminowy.

Jak wygląda procedura ubiegania się o kredyt krótkoterminowy?

Trzy dokumenty są niezbędne, aby ubiegać się o kredyt krótkoterminowy. Przygotuj: dowód osobisty, na którego podstawie bank zweryfikuje Twoją tożsamość i pozyska dane do umowy kredytowej, zaświadczenie o dochodach lub zarobkach, dzięki któremu potwierdzisz stałe zatrudnienie oraz regularnie otrzymywane wynagrodzenie w określonej kwocie, a bank oceni Twoje możliwości finansowe i zdolność kredytową. Ponadto potrzebny będzie wypełniony wniosek o kredyt. W przypadku wnioskowania o kredyt krótkoterminowy w oddziale banku wniosek wypełnia zazwyczaj doradca, a klient otrzymuje do podpisu gotowy dokument. Jeśli ubiegasz się o kredyt krótkoterminowy w banku, który prowadzi Twoje konto osobiste lub firmowe, potwierdzenie tożsamości oraz oświadczenie o dochodach mogą nie być wymagane, a wniosek z łatwością złożysz online, wypełniając odpowiedni formularz na stronie internetowej banku. Kredyt krótkoterminowy online to szybka i prosta droga do otrzymania wsparcia finansowego w postaci środków do wydania na dowolny cel.

Dokumenty dotyczące historii kredytowej

Wszystkie dane na temat Twoich kredytów, zarówno bieżących, jak i spłaconych – są gromadzone w BIK-u. Historia kredytowa jest źródłem kluczowych dla banku informacji: ile zobowiązań masz na koncie i czy spłaty są lub były regulowane w terminie. Pamiętaj, że dotyczy to również zakupów na raty, debetów i limitów w koncie oraz kart kredytowych. W Twojej historii kredytowej zostaną ponadto odnotowane poręczone przez Ciebie kredyty i pożyczki. Dokumenty dotyczące historii kredytowej mają bezpośredni wpływ na to, jaką decyzję w sprawie Twojego kredytu krótkoterminowego podejmie bank. Nie musisz się martwić, jeśli wszystkie zobowiązania zawsze spłacasz na czas – masz wówczas dobrą historię kredytową.

Dokumenty potwierdzające źródło dochodu

Do wniosku o kredyt krótkoterminowy musisz zwykle dołączyć dokumenty potwierdzające Twoje źródło dochodu – na przykład umowę o pracę lub zlecenie, zaświadczenie o dochodach, zeznanie podatkowe za poprzedni rok kalendarzowy lub oświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu. Dochód musi przy tym pochodzić, oczywiście, z legalnego źródła. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt krótkoterminowy w banku, który prowadzi Twoje konto osobiste lub firmowe, te dokumenty mogą nie być wymagane.

Informacje na temat posiadanych zobowiązań

Bank określa Twoją zdolność kredytową na podstawie wielu czynników. Należą do nich nie tylko historia spłat i punktacja kredytowa, ale także dostępne aktywa oraz liczba posiadanych stałych zobowiązań. Do stałych zobowiązań finansowych należy zaliczyć wszystkie zadłużenia, do których spłaty zobowiązany jest kredytobiorca – najczęściej w cyklu miesięcznym. Są to między innymi raty kredytów i pożyczek aktualnie spłacanych w banku lub parabanku, limity na karcie kredytowej, limity kredytowe w koncie czy raty kredytów ratalnych. W raporcie BIK-u znajdziesz podsumowanie swojej historii kredytowej oraz wszelkich zobowiązań finansowych.

Procedura weryfikacji zdolności kredytowej

Na czym polega procedura weryfikacji zdolności kredytowej? Gdy składasz wniosek o kredyt krótkoterminowy, bank analizuje Twoją sytuację rodzinną (osoby na utrzymaniu), historię kredytową oraz wysokość dochodów. Zdolność kredytowa jest mierzona na podstawie oceny kredytowej określanej w skali numerycznej w oparciu o raport kredytowy (ang. scoring). Raport kredytowy pozwala bankowi określić, jakie jest Twoje obciążenie finansowe po wzięciu pod uwagę informacji dotyczących limitów kredytowych, ewentualnych zaległości, bankructw i pozycji windykacyjnych oraz aktualnego salda każdego konta bankowego. W przypadku kredytu krótkoterminowego nie bez znaczenia pozostaje również wysokość kwoty, o jaką wnioskujesz. Im jest niższa, tym łatwiej będzie Ci spłacić zadłużenie w ciągu roku.

Procedura złożenia wniosku

Jeśli nie wątpisz w swoją zdolność kredytową i otrzymujesz stałe dochody ze stabilnego źródła, a chcesz złożyć wniosek o kredyt krótkoterminowy, masz do wyboru trzy opcje. Po pierwsze możesz się zgłosić do wybranego banku i umówić z doradcą na spotkanie, podczas którego wspólnie wypełnicie wniosek i przygotujecie niezbędne dokumenty. Po drugie możesz się zdecydować na wzięcie kredytu krótkoterminowego online w banku, który prowadzi Twoje konto. W ten sposób ograniczysz ilość formalności do minimum, oszczędzając czas. Bank, który zna Twoją historię kredytową, prawdopodobnie nie będzie wymagał od Ciebie dodatkowych zaświadczeń, a cała procedura pójdzie szybciej i sprawniej. Po trzecie możesz złożyć wniosek kredytowy telefonicznie podczas rozmowy z konsultantem.

Czas oczekiwania na decyzję

Oczekiwanie na decyzję banku to ostatni etap procedury ubiegania się o kredyt krótkoterminowy. Zastanawiasz się, ile czeka się na decyzję w sprawie kredytu krótkoterminowego w banku? Wszystko zależy od danego kredytodawcy, jednak z reguły czas oczekiwania wynosi od kilku godzin do dwóch–trzech dni roboczych. Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek, możesz przejść do zawarcia umowy kredytowej. Jeżeli chcesz wziąć kredyt krótkoterminowy online, upewnij się, że kredytobiorca umożliwia nie tylko złożenie wniosku przez internet, ale również zawarcie umowy online.

Sposoby spłaty kredytu krótkoterminowego

Zastanawiasz się, jak spłacać kredyt krótkoterminowy? Spłatę Twojego zobowiązania w ratach odsetkowo-kapitałowych w zgodzie ze ściśle określonym harmonogramem i z uwzględnieniem wysokości ewentualnych odsetek karnych za zwłokę reguluje umowa kredytowa, którą podpisujesz z bankiem przed wypłatą środków. Najczęściej pierwszą ratę zobowiązania musisz wpłacić po miesiącu od otrzymania pieniędzy. Sposobów na zrealizowanie spłaty kredytu krótkoterminowego jest kilka; należą do nich przede wszystkim:

  • przelew na rachunek banku,
  • polecenie zapłaty raty kapitałowo-odsetkowej,
  • zlecenie stałe, jeśli raty mają stałą wysokość,
  • przekaz pocztowy,
  • wpłata w kasie banku.

Choć kredyt krótkoterminowy jest udzielany maksymalnie na rok, możesz się zdecydować na krótszy okres spłaty lub uregulować całe zobowiązanie szybciej – nawet po miesiącu od uzyskania kredytu. Oferty banków są dość zróżnicowane, więc z łatwością znajdziesz rozwiązanie pasujące do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Co zrobić, gdy nie można spłacić kredytu krótkoterminowego?

W przypadku wystąpienia trudności ze spłatą rat kredytu krótkoterminowego warto przede wszystkim przeanalizować swoją sytuację i ułożyć plan działania. Jeśli przeorganizowanie domowego budżetu nie przyniesie efektów, a w firmie pojawi się brak płynności finansowej spowodowany na przykład brakiem wpłat należności za wykonane usługi, warto przejść do etapu negocjacji. Z reguły banki są doskonale przygotowane na takie sytuacje, jednak z innymi wierzycielami może być różnie.

Umów się na spotkanie z bankowym doradcą i postaraj się szczerze porozmawiać o swoich problemach. Zwykle możesz liczyć na wakacje kredytowe lub rozłożenie spłaty zobowiązania na dłuższy, niżej oprocentowany okres. Zrób to jednak, zanim zaczniesz się spóźniać ze spłatą – w ten sposób zwiększysz swoją wiarygodność w oczach banku. Tego rodzaju negocjacje mogą zakończyć się restrukturyzacją zadłużenia, czyli zmianą warunków spłaty lub zamianą jednego zobowiązania na inne. W grę wchodzą takie rozwiązania jak kredyt konsolidacyjny lub kredyt refinansowy, co może się również wiązać z przeniesieniem zobowiązania do innego banku, aby uzyskać jeszcze lepsze warunki kredytowania. W ostateczności możesz ogłosić upadłość konsumencką, co w praktyce oznacza ogłoszenie bankructwa i umożliwia częściowe zajęcie majątku przez komornika.

Podsumowanie – co warto wiedzieć o kredycie krótkoterminowym?

Kredyty krótkoterminowe są doskonałym sposobem na szybkie podreperowanie domowego lub firmowego budżetu. Środki finansowe z kredytu krótkoterminowego możesz przeznaczyć na dowolny cel – na przykład na zakup sprzętu RTV i AGD. Wystarczy zaciągnąć zobowiązanie w niewielkiej kwocie, adekwatnej do zarobków i stałych zobowiązań, aby mieć pewność, że spłata zadłużenia w krótkim, nieprzekraczającym dwunastu miesięcy okresie okaże się bezproblemowa. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z procedurą ubiegania się o kredyt krótkoterminowy oraz jego spłatą.

Tak, kredyty krótkoterminowe są dostępne dla osób fizycznych, które są pełnoletnie, legitymują się dowodem osobistym, mają polskie obywatelstwo i stały adres zamieszkania na terenie kraju, a ponadto mają pełną zdolność do czynności prawnych.
Do najważniejszych korzyści płynących z wyboru kredytu krótkoterminowego możemy zaliczyć: krótki okres spłaty zadłużenia, minimum formalności, możliwość wnioskowania przez internet i uproszczone zasady badania zdolności kredytowej, co wiąże się z możliwością szybkiego dostępu do dodatkowych środków finansowych.
Kredyty krótkoterminowe są bardziej opłacalne niż długoterminowe, jeśli zależy Ci na szybkim dostępie do dodatkowych środków finansowych, chcesz pożyczyć niewielką kwotę i szybko spłacić zadłużenie. Warto zadbać przy tym o zawarcie umowy z bankiem na korzystnych warunkach.
Tak, warto zaciągnąć kredyt krótkoterminowy, aby sfinansować bieżące wydatki firmowe. Jednym z najkorzystniejszych rodzajów kredytów krótkoterminowych dla firm jest elastyczny kredyt obrotowy, którego głównym celem jest utrzymanie płynności finansowej firmy. Jego zaletą jest możliwość zmiany ustalonego okresu spłaty zobowiązania. Możesz zdecydować się przy tym na jednorazową wypłatę środków lub pobieranie finansowania w systemie ratalnym.
Decydując się na kredyt krótkoterminowy, zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie (RRSO) oraz wysokość miesięcznej raty, ale również na narzucone przez bank koszty dodatkowe – w tym prowizję oraz ubezpieczenia.
Wszystko zależy od danego kredytodawcy, ale z reguły banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zaufanych klientów borykających się z finansowymi trudnościami. Umożliwiają odroczenie rat, rozłożenie spłaty zobowiązania na dłuższy, niżej oprocentowany okres, a nawet restrukturyzację zadłużenia, co wiąże się ze zmianą warunków spłaty lub zamianą jednego zobowiązania na inne.
Szanse na otrzymanie kredytu krótkoterminowego z negatywną historią kredytową są nikłe. Kredyty krótkoterminowe należą do najdroższych, czyli najwyżej oprocentowanych produktów finansowych na rynku. Banki analizują zatem płynność finansową kredytobiorcy oraz zdolność do szybkiej spłaty zadłużenia, weryfikując historię wpisów do BIK-u i wysokość stałych zobowiązań.