Kredyt oddłużeniowy

Kredyt ratalny, pożyczki internetowe czy inne zaciągnięte produkty finansowe mogą nadwyrężyć domowy budżet. Gdy miesięczne wydatki przekraczają zarobki, powstaje duży problem. Z terminową spłatą swoich zobowiązań można jednak sobie poradzić. Wystarczy wziąć kredyt oddłużeniowy. Co to za produkt? Sprawdź

bnpparibas

Weź Kredyt do 200 tyś. zł

  • okres kredytowania do 10 lat
  • kredyt na dowolny cel
  • do 30 tyś. zł bez wychodzenia z domu
  • RRSO 12,41%
aliorbank

Kwota do 200 tyś. zł

  • okres kredytowania do 10 lat
  • kredyt na dowolny cel
  • do 30 tyś. zł bez wychodzenia z domu
  • RRSO 9,04%
pkobp

Kwota do 200 tyś. zł

  • okres kredytowania do 10 lat
  • dodatkowa gotówka na dowolny cel
  • bez wychodzenia z domu
  • RRSO 12,57%
velobank

Kwota do 200 tyś. zł

  • okres kredytowania do 10 lat
  • bez wychodzenia z domu
  • RRSO 9,4%
bankbps

Atrakcyjne oprocentowanie

  • Minimum formalności
  • Indywidualnie dobrana oferta
  • LOTERII SPŁACAMY TWÓJ KREDYT

Od kredytu do kredytu, czyli czym jest spirala zadłużenia?

Kredyt gotówkowy to wciąż popularne rozwiązanie finansowe dla milionów Polaków. W drugim kwartale 2022 roku średnia wartość kredytu zaciąganego w polskich bankach wyniosła 350 tysięcy złotych. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy nie ma pieniędzy na spłatę zadłużenia i okazuje się, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania przekroczyła przewidywany budżet, a odsetki przerosły oczekiwania. W takich sytuacjach często zaciąga się kolejną pożyczkę, by spłacić stary kredyt gotówkowy.

Wiele osób popadło w kryzys zadłużenia. Nie mogą spłacić długu, więc zaciągają nową pożyczkę. Oznacza to jednak, że muszą płacić więcej odsetek, a ich ogólne zadłużenie wzrasta. W niektórych przypadkach próbują oni zadzwonić do wierzycieli i zawrzeć umowę na spłatę długu. Często jednak kończy się to niepowodzeniem i powoduje, że osoba wpada jeszcze głębiej w pułapkę zadłużenia.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą wpaść w spiralę zadłużenia. Nieprzewidziane wydatki mogą wyniknąć np. z wypadku samochodowego lub nagłych kosztów leczenia szpitalnego. Osoby mogą mieć trudności z uzyskaniem regularnych dochodów, ponieważ pracują w agencji pracy tymczasowej lub są niepełnosprawni fizycznie. Niektórzy wpadają też w spiralę zadłużenia z powodu długów hazardowych – tracą pieniądze, które powinni byli przeznaczyć na czynsz lub inne ważne rachunki.

Czy można wyjść z pętli zadłużenia?

Wpadnięcie w spiralę zadłużenia sprawia, że często trudno jest się z niej wydostać. Kumulujące się stopy procentowe powodują, że coraz trudniej jest spłacić dług. Pewnego dnia można nawet stracić kontrolę nad tym, ile pieniędzy potrzeba na uregulowanie wszystkich zobowiązań. W takim przypadku często pomocny jest kontakt z bankiem lub prawnikiem i podjęcie czynności prawnych w celu uzyskania pomocy w spłacie zadłużenia.

Osoby, które już utknęły w spirali zadłużenia, muszą zachować spokój i nie mogą pogarszać swojej sytuacji. Nie warto próbować zaciągania kolejnej pożyczki w wątpliwych źródłach. To może być kłopotliwe i tylko zwiększy rosnącą spiralę długów. Zamiast tego lepiej porozmawiać ze swoim bankiem lub pożyczkodawcą i sprawdzić, czy istnieje sposób na zmniejszenie lub rozciągnięcie płatności. Rozwiązaniem jest konsolidacja zobowiązań lub kredyt oddłużeniowy pozabankowy.

Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Najprostszym sposobem na dalsze finansowanie zaciągniętych zobowiązań jest wzięcie kredytu oddłużeniowego. To forma pożyczki, którą udzielają firmy pozabankowe. Przyznawany jest on na spłatę wszystkich dotychczasowych zadłużeń finansowych. Jak to wygląda w praktyce? Otóż bierze się jeden kredyt oddłużeniowy, którego sumę przeznacza się na uregulowanie zaległości w spłacie wszelkich zadłużeń. Gdy sytuacja zostanie unormowana, konsument musi zmierzyć się tylko ze spłatą comiesięcznych rat u wierzyciela, który udzielił mu kredytu oddłużeniowego.

Kredyt oddłużeniowy – czy warto?

Warto wziąć kredyt oddłużeniowy, gdy dotychczasowe zobowiązanie finansowe przerosło możliwość spłaty. Jest to nadzieja dla osób, które nie mogą wydostać się z pętli długów. Kredyt oddłużeniowy pozwala powoli wyjść ze spirali spłat i następnie skupić się na uregulowaniu tylko jednej decyzji kredytowej.

Oferty kredytu oddłużeniowego pomagają w spłacie zobowiązań zarówno bankowych, jak i pozabankowych, m.in.:

  • kredytów zaciągniętych z konta bankowego,
  • kredytów odnawialnych,
  • kredytów zaciąganych na karty kredytowe,
  • pożyczek pozabankowych,
  • zakupów na raty,
  • chwilówek.

Szczegóły każdego rodzaju finansowania najlepiej jest zweryfikować, sprawdzając oferty kredytu oddłużeniowego.

Kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń – czy każdy może go wziąć?

Kredyty oddłużeniowe, a dokładnie pożyczki oddłużeniowe, nie znajdują się w ofertach banków, dlatego są często ostatnią deską ratunku dla osób, które mają poważne problemy finansowe, a przy okazji nie mają już zdolności kredytowej. Każdy, kto ma negatywną historię kredytową w biurze informacji kredytowej (BIK), musi liczyć się z odmową banku na złożony wniosek kredytowy.

Kredyty oddłużeniowe z zajęciami komorniczymi są nadzieją dla osób poważnie zadłużonych. Pozwalają na zmianę swojej sytuacji bez względu na płynność finansową. Trzeba jednak liczyć się z tym, że i taka pożyczka udzielona przez stosowne instytucje wiąże się z koniecznością spłaty długu.

Czym kredyt oddłużeniowy różni się od kredytu konsolidacyjnego?

Oczywiście pożyczka oddłużeniowa nie stanowi jedynej szansy na spłatę kredytu bankowego. By spłacić zobowiązania finansowe, można również wnioskować o kredyt konsolidacyjny. Ich oferty są dostępne jedynie w banku, bo to właśnie te instytucje udostępniają taką formę długów. Konsolidacja polega na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jedno nowe, z ratą na tyle niższą, by umożliwiała spłatę zadłużeń. Problemem jest jednak to, że nie otrzyma go osoba, która ma niską zdolność kredytową.

W tabeli poniżej podano najważniejsze różnice między kredytem konsolidacyjnym a kredytem oddłużeniowym.

Jak uzyskać kredyt oddłużeniowy online?

Kredyt pozabankowy oddłużeniowy udzielany jest po złożeniu wniosku i spełnieniu wymagań konkretnej oferty. Z reguły dotyczą one:

  • stałych dochodów gwarantujących spłatę nowego finansowania,
  • dodatkowych zabezpieczeń, np. hipoteki.

Najczęściej przy takiej formie pomocy pozabankowej nie jest jednak wymagane dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Pożyczka oddłużeniowa jest udzielana również osobom z negatywną historią w BIK i niską zdolnością kredytową. Ostatecznie jest to rozwiązanie, które ma pomóc spłacić zaciągnięte zobowiązania osobom w trudnej sytuacji finansowej.

Proces uzyskiwania kredytu oddłużeniowego zależy od wybranej instytucji finansowej. Zazwyczaj trwa krótko, by wnioskodawca mógł jak najszybciej spłacić zadłużenie. Warto skorzystać z porównywarki ofert i rankingów online, by wybrać najkorzystniejszą opcję.

Kredyty i pożyczki oddłużeniowe stanowią szansę na wyjście z pułapki długów i rozpoczęcia spokojniejszego życia.