Szukasz Konta Osobistego ? Odbierz Bonus

Prezentujemy ranking najlepszych ofert bankowych na rynku. Chcesz założyć swoje pierwsze konto, a może szukasz idealnej oferty dla swojego konta głównego – w rankingu przygotowanym dla Kokos.pl znajdziesz coś dla siebie !

Ranking kont osobistych Kokos.pl został przygotowany we współpracy z Programem Cashback Bluepartner Smart. Dzięki temu oferujemy Bonusy za spełnienie określonych warunków promocji oraz założenie i aktywowanie konta. Sprawdź szczegóły zakładając konto z Bonusem.

aliorbank
Załóż Konto Jakże Osobiste
 • 0 zł za konto jeśli masz mniej niż 26 lat lub zapewnisz wpływ min. 1500 zł/mies.
 • 0 zł za 2 aktywne korzyści z aż 11 do wyboru
 • do 400 zł premii za założenie konta z kartą i spełnienie warunków
 • 50 zł dla dziecka za otwarcie Konta dla młodych i spełnienie warunków
pkobp

Otwórz PKO Konto za Zero + Konto Oszczędnościowe

 • 0 zł za prowadzenie konta osobistego
 • 7,5% w skali roku przez 49 dni dla nowych środków
 • Wypłaty i wpłaty w bankomatach i wpłatomatach PKO Banku Polskiego za 0 zł
 • Wypłaty BLIKIEM we wszystkich bankomatach w Polsce za 0 zł

Konto osobiste to podstawowy produkt bankowy dla każdej osoby prywatnej, niezbędny w wielu sytuacjach życiowych. Może on służyć między innymi do otrzymywania wynagrodzenia, a także do opłacania rachunków, rat kredytu czy pożyczki lub płatności kartą w sklepie. Obecnie każdy bank oferuje klientom nawet po kilka kont osobistych do wyboru, dlatego warto zastanowić się, jaka oferta będzie najkorzystniejsza lub wykorzystać w tym celu gotowy ranking kont osobistych. 

Co nazywamy kontem osobistym?

Konto osobiste to inaczej ROR – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli rachunek bieżący przeznaczony dla osób fizycznych. Jako produkt bankowy służy on przede wszystkim gromadzeniu środków wpływających na rachunek w ramach wynagrodzenia za pracę, w ramach renty czy emerytury lub innych źródeł dochodu (stypendium, zasiłek, dodatkowe świadczenia społeczne). Z drugiej strony, środki wpływające na konto osobiste można później wygodnie wykorzystać, nie tylko wypłacając je z bankomatu, lecz również poprzez szybki przelew służący opłaceniu rachunków lub dokonaniu zakupu przez Internet. Dołączona (z reguły) do rachunku karta debetowa umożliwia natomiast dokonywanie transakcji bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych czy punktach usługowych.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Duży wybór ofert bankowych sprawia, że konto osobiste może zostać dopasowane idealnie do potrzeb i oczekiwań konsumenta. Przy jego wyborze warto zwracać uwagę na następujące czynniki:

 • opłaty i prowizje – bank może pobierać opłatę za prowadzenie konta, wydanie i korzystanie z karty debetowej, wypłaty gotówki z bankomatów, a nawet za przelewy. Zawsze należy sprawdzać, czy otwarcie i prowadzenie rachunku obarczone są jakimikolwiek opłatami, a jeśli tak, to czy istnieje sposób, aby zostać z tych opłat zwolnionym. W drugim przypadku konieczne będzie spełnienie określonych warunków, na przykład zapewnienie minimalnej wysokości wpływów na konto czy aktywne korzystanie z karty przypisanej do rachunku;
 • wygodny dostęp do środków zgromadzonych na koncie – chodzi przede wszystkim o możliwość korzystania z funkcjonalnej bankowości elektronicznej i aplikacji na telefon oraz dostępność bankomatów i oddziałów banku w danej miejscowości. Warto upewnić się, że niedaleko miejsca zamieszkania można wypłacić środki z karty bez prowizji. Istotne okażą się także oferowane przez bank metody płatności – Google Pay, Apple Pay, BLIK i tym podobne;
 • usługi dodatkowe – w tym między innymi programy lojalnościowe, atrakcyjne pakiety ubezpieczeń, konta walutowe, lokaty i rachunki oszczędnościowe z korzystnym oprocentowaniem, z których można skorzystać decydując się na konto osobiste w danym banku;
 • promocje bankowe – jeśli klient nie szuka konta na stałe, może dodatkowo zarobić na otwieraniu konta w różnych bankach, korzystając z organizowanych bardzo często promocji, w ramach których każdy nowy klient ma szansę zdobyć bonusy gotówkowe, vouchery na zakupy, zniżki czy nagrody rzeczowe. Warunkiem przyznania takiej nagrody jest najczęściej otwarcie konta i aktywne korzystanie z niego przez określony czas, a także zapewnianie wpływów czy dokonywanie płatności kartą

Jak założyć konto osobiste?

Po wybraniu interesującej oferty konta osobistego w konkretnym banku, klient ma z reguły kilka możliwości zawarcia umowy o prowadzenie rachunku. Może zrobić to:

 • przez Internet, za pośrednictwem strony internetowej banku,
 • za pośrednictwem aplikacji mobilnej,
 • u doradcy telefonicznego,
 • stacjonarnie w jednym z oddziałów banku.

Otarcie konta polega na wypełnieniu formularza, w którym klient podaje swoje dane osobowe. Do faktycznego zawarcia umowy dochodzi natomiast poprzez jej podpisanie (dokumenty może dostarczyć kurier) lub weryfikację na podstawie okazania dokumentu tożsamości w oddziale banku. Wybierając jedną z metod otwarcia konta bez wychodzenia z domu, klient musi zwykle zeskanować lub wykonać zdjęcie swojego dowodu osobistego. Później, w celu odblokowania niektórych funkcji konta, niezbędna okazuje się także wizyta w najbliższej placówce, podczas której pracownik banku weryfikuje tożsamość właściciela rachunku.

Dlaczego warto założyć konto osobiste?

W dzisiejszych czasach konto osobiste to już właściwie konieczność, a nie możliwość. Środki finansowe otrzymywane w ramach wynagrodzenia czy innych świadczeń rzadko kiedy przekazywane są już w formie gotówkowej. Poza tym, konto bankowe to wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu nie musimy pamiętać o noszeniu przy sobie gotówki, a zakupów dokonujemy przy pomocy karty lub online, płacąc przelewem, kartą czy BLIKiem. Współczesne konta osobiste są z reguły powiązane z aplikacją, która dodatkowo ułatwia zarządzanie finansami. Coraz nowocześniejsze rozwiązania i formy płatności sprawiają radość przede wszystkim osobom, które po prostu lubią korzystać z nowinek technicznych. Konto osobiste dostępne jest także w wariancie dla dzieci i nastolatków, dlatego specjalny rachunek może okazać się pomocny w nauce stawiania pierwszych kroków w świecie finansów. Co więcej, powiązane z kontami osobistymi rachunki oszczędnościowe, lokaty i inne tego typu produkty bankowe umożliwiają i zachęcają do aktywnego oszczędzania środków.

Edukacja finansowa

Giełda długów — czym jest i jak działa?

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Czytaj więcej »
Edukacja finansowa

Na kogo przechodzą długi po śmierci?

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Czytaj więcej »