Jak wybrać właściwą lokatę? Porównanie produktów

jak-wybrac-wlasciwa-lokate-porownanie-produktow

Spis Treści

Lokata to skuteczny sposób na bezpieczne oszczędzanie. Jak wybrać tę, która har-monijnie połączy atrakcyjny zysk z dodatkowymi profitami? Podpowiadany.

Pandemia COVID-19 udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. Jak wskazują wyniki badania Prudential Family Index – co trzeci mieszkaniec naszego kraju, który odkłada nadwyżki finansowe, zamierza przeznaczać na oszczędności więcej niż dotychczas. To jednak nie wszystko. Zamiar odkładania na czarną godzinę lub inny dowolny cel deklaruje aż 90 proc. badanych! Podjęcie decyzji o rozpoczęciu oszczędzania to pierwszy i najważniejszy moment na drodze do finansowego bezpieczeństwa. Aby gromadzenie kapitału było bezpieczne, przyjemne i bezwysiłkowe, warto wiedzieć także, jak oszczędzać a… jak tego nie robić.

Jak (nie) oszczędzać?

Jednym z najpopularniejszych błędów popełnianych przez osoby rozpoczynające przygodę z oszczędzaniem jest gromadzenie nadwyżek finansowych w przysłowiowej skarpecie. Musisz wiedzieć jednak, że pieniądze odkładane do skarbonki nie tylko nie przyniosą zysków, ale także… stracą swoją wartość. Wszystko za sprawą inflacji, czyli powszechnego wzrostu cen w gospodarce. Jeśli masz w skarbonce 1000 zł i wyjmiesz je dopiero za kilka lat, kupisz za nie zdecydowanie mniej, niż mógłbyś kupić teraz. To najprostsza i jednocześnie najbardziej obrazowa praktyczna definicja tego zjawiska. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto znaleźć narzędzia, które uchronią Twoje pieniądze przed skutkami inflacji, zapewniając bezpieczne i pewne zyski. Jednym z nich jest lokata.

Czym jest lokata?

Lokata oszczędnościowa to trwający przez określony umową okres depozyt. Deponując środki na lokacie, dostarczasz instytucji finansowej kapitału potrzebnego na udzielanie kredytów. W nagrodę ta wypłaci Ci odsetki, czyli zysk z lokaty. Najpopularniejsze lokaty to te zawierane na 3, 6, 9 i 12 miesięcy. Na rynku znajdziesz jednak także takie, które trwają zaledwie kilka dni, a nawet… kilka godzin. Cechą charakterystyczną tradycyjnych lokat jest fakt, że przez cały okres trwania umowy zdeponowane środki są zamrożone, a co za tym idzie – niedostępne dla oszczędzającego. Jeśli zerwiesz umowę wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Taka konstrukcja jest skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.

Lokaty oszczędnościowe – jak wybrać najlepszą?

Dobra lokata oszczędnościowa powinna harmonijnie łączyć atrakcyjne oprocentowanie z dodatkowymi świadczeniami istotnymi dla użytkowników. Zanim wybierzesz tę jedyną, dokładnie porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając szczególną uwagę na:

  • oprocentowanie lokaty. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe zyski. Wysokość odsetek powinna być więc jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lokaty oszczędnościowej. Analizując tę kwestię, zwróć jednak uwagę, czy wskazana przez instytucję finansową wartość obowiązuje dla wszystkich środków, czy jedynie dla określonych kwot. Sprawdź także przez jaki okres. Aby wyliczyć, ile w praktyce zarobisz, wykorzystaj kalkulator lokaty. Takie narzędzia są dostępne na stronach internetowych większości oferujących lokaty banków i kas oszczędnościowo-kredytowych;
  • okres trwania lokaty. Ten parametr jest szczególnie ważny z powodu specyficznej konstrukcji lokaty i konieczności zamrożenia kapitału;
  • minimalne i maksymalne kwoty depozytu. Większość instytucji finansowych określa minimalne i maksymalne kwoty, jakie może umieścić na lokacie. Zwróć na nie uwagę, jeśli planujesz zdeponować niewielką lub bardzo dużą kwotę;
  • dodatkowe udogodnienia. Standardowa konstrukcja lokaty przewiduje, że w przypadku wcześniejszego zerwania umowy oszczędzający traci wszystkie wypracowane zyski. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków. Zakładając lokatę na nowe środki w Kasie Stefczyka, zachowasz pewność, że w przypadku wcześniejszego zerwania dostaniesz pełny wpłacony kapitał plus 10% odsetek należnych na dzień zerwania umowy.

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.