Jak wyjść z długów?

jak-wyjsc-z-dlugow

Spis Treści

Liczne problemy sprawiły, że masz wiele pożyczek? Pytanie o to, jak wyjść z długów, towarzyszy Ci każdego dnia? Zastanawiasz się, kto pomaga wyjść z długów, gdy komornik wchodzi na konto? Spłata wielu zobowiązań nie jest prostym zadaniem. Jednak nie oznacza to, że długów nie można pokonać. Sprawdź zatem, jak wyjść z zadłużenia!

Co się dzieje, gdy nie spłaca się pożyczek?

Branie pożyczek i kredytów to popularny sposób na to, żeby w szybki sposób pozyskać dodatkową gotówkę. Można ją przeznaczyć np. na realizację swoich planów oraz marzeń, inwestycje czy spłatę innych zobowiązań. Jednak czasami można przeoczyć moment, kiedy wysokość rat zaczyna znacznie przewyższać comiesięczne zarobki. Spirala nakręca się – aby pokryć zadłużenie, zaciąga się kolejne zobowiązanie, przez które dług się powiększa. W pewnym momencie można po prostu przestać spłacać zobowiązania, ponieważ zaczyna brakować pieniędzy na podstawowe potrzeby.

Niestety pożyczkodawcy nie czekają. Już nawet po kilku dniach zwłoki zaczynają naliczać odsetki od nieterminowej spłaty. Następnie mogą:

 • przekazać dług do windykacji w celu zmotywowania Cię do oddania należności,
 • wpisać Cię do bazy dłużników, np. BIG, co może spowodować problemy z uzyskaniem kolejnych pożyczek w przyszłości,
 • wszcząć postępowanie sądowe i zdecydować się na egzekucję komorniczą.

W takiej sytuacji masz kilka opcji. To np. zgromadzenie dodatkowych środków na spłatę zobowiązań, zdecydowanie się na kredyt konsolidacyjny czy skorzystanie z usług firmy oddłużeniowej. Ostatecznie możesz ogłosić upadłość konsumencką. Poniżej dokładnie omawiamy każdą z tych możliwości.

Jak wyjść z zadłużenia?

Na początek warto sobie uświadomić, że proces wychodzenia z długów będzie długi i pełen wyrzeczeń. Może to rodzić frustrację i liczne ograniczenia, jednak warto być cierpliwym. Odzyskanie tzw. wolności finansowej niesie wiele korzyści. Wśród nich można wymienić przede wszystkim spokój i poczucie bezpieczeństwa – gdy pokonasz długi, nikt nie będzie Cię więcej nękać o zwrot należności, a wszystko, co zarobisz, trafi na Twoje konto.

Kolejny krok to stworzenie planu działania. Jego kształt zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz i jakie masz możliwości.

Jak wyjść z długów, nie mając pieniędzy?

Wpadłeś w długi, bo straciłeś pracę lub Twoja firma upadła? Nie zarabiasz, więc nie możesz spłacać pożyczek? Oto, co możesz zrobić.

 1. Zacznij aktywnie szukać pracy – nie ignoruj żadnego ogłoszenia. Korzystaj z każdej okazji do tego, żeby zarobić. W ten sposób nie tylko zyskasz dodatkowe pieniądze, ale także poznasz ludzi z różnych branż. Jeśli jesteś rzetelnym i sumiennym pracownikiem, jest duża szansa, że ktoś Cię zapamięta i poleci innemu pracodawcy. Świetną okazją do znalezienia zatrudnienia są także np. targi pracy. Można tam spotkać przedstawicieli różnych firm, porozmawiać z potencjalnymi pracodawcami na temat tego, jak podnieść kwalifikacje, i odbyć wiele rozmów próbnych. To cenne doświadczenie!
 2. Oszczędzaj – zrezygnuj z usług, które nie są Ci niezbędne do przeżycia i wykonywania pracy. Korzystaj z promocji. Gotuj w domu i używaj do tego sezonowych produktów. Kupuj używane rzeczy lub wymieniaj się z innymi. Zapisz się do grup na portalach społecznościowych, w których ludzie oddają niepotrzebne przedmioty za darmo. Znajdź jadłodzielnie, czyli miejsca, gdzie zostawia się nadmiar jedzenia dla innych. Możliwości jest bardzo dużo!
 3. Skontaktuj się z firmami pożyczkowymi, ZANIM upłynie termin płatności – wiele z nich chętnie udziela wsparcia osobom, które starają się zapobiec zadłużeniu. W wyjątkowych okolicznościach podmioty te mogą zgodzić się np. na refinansowanie pożyczki, czyli udzielenie pieniędzy na spłatę poprzedniego zobowiązania. W ten sposób można uzyskać więcej czasu na zgromadzenie potrzebnych środków, ale… powiększa się dług. Trzeba być tego świadomym. Druga możliwość to prośba o wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu rata się zmniejszy.

Zacznij także prowadzić budżet domowy, czyli spisywać wszystkie swoje wydatki. W ten sposób szybko zauważysz, na jakie cele „ucieka” najwięcej pieniędzy i na czym można zaoszczędzić.

Jak wyjść z długów chwilówek?

W przypadku pożyczek typu chwilówki najczęstszym problemem jest ich krótki okres spłaty. Wystarczy zapomnieć o tym, że upływa tzw. okres karencji, aby odsetki zaczęły rosnąć i osiągnęły bardzo wysoką kwotę. Wiele osób także ma zbyt wiele tego typu zobowiązań. Przez to łatwo utracić kontrolę nad tym, które zadłużenia zostały spłacone i jak długo trzeba jeszcze płacić raty.

Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad finansami, sporządź listę wszystkich pożyczek. Poszukaj wszystkich umów, zarówno w wersji papierowej, jak i na e-mailu. Możesz także sprawdzić bazę BIK, jednak pamiętaj, że nie każda firma umieszcza w niej informacje o zobowiązaniach zaciągniętych przez klientów. Na tej podstawie możesz stworzyć harmonogram określający, które zadłużenia spłacisz najpierw, a które później, i zacząć realizować ten plan punkt po punkcie. To rozsądne rozwiązanie, jednak skorzystanie z niego sprawi, że Twoje długi nadal będą rosły. Inna opcja to skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego.

Czym jest konsolidacja?

Konsolidacja to podjęcie działań, które prowadzą do osiągnięcia wewnętrznej spójności jakiejś struktury. W przypadku zadłużenia oznacza to wzięcie jednej, dużej pożyczki na jednolitych warunkach, przeznaczonej na pokrycie wszystkich długów. Dzięki takiemu kredytowi nie trzeba się zastanawiać, które zobowiązanie jest większe, które mniejsze oraz jakie są terminy ich uregulowania – spłacasz je wszystkie za jednym razem, regulując jedną, „zbiorczą” ratę.

Kredyty konsolidacyjne mają wiele zalet.

 • W ramach umowy można pożyczyć nawet kilkaset tysięcy złotych i rozłożyć płatność na długi okres – dzięki temu rata nie jest wysoka i nie obciąża nadmiernie budżetu domowego.
 • Pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na spłatę zobowiązań – zatem nie ma ryzyka, że wykorzystasz gotówkę na codzienne sprawy i popadniesz w większe długi.
 • Ta forma finansowania pozwala odzyskać kontrolę nad budżetem domowym – płacisz jedną ratę, przez co łatwiej się zorientować, ile środków pozostaje do wykorzystania na dany miesiąc.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem konsolidacyjnym, powinieneś odwiedzić placówki bankowe i bezpośrednio sprawdzić oferty poszczególnych instytucji. Tego typu umów nie można zawrzeć online.

Jak wyjść z długów komorniczych?

Osoby zadłużone, które przez dłuższy czas nie regulowały swoich zobowiązań, mogą se mierzyć z egzekucją komorniczą. Jest ona prowadzona w oparciu o środki przymusu. Komornik najczęściej zajmuje część wynagrodzenia przekraczającą wartość minimalnej pensji. Może też przejąć nawet wszystkie dochody, jakie pozyskujesz w ramach umowy o dzieło czy zlecenia (jeśli nie są one Twoim jedynym źródłem utrzymania). Może także przejąć oszczędności i rzeczy materialne, np. samochód czy nieruchomość.

Zastanawiasz się, co zrobić, aby funkcjonariusz publiczny „odblokował” Twoje konto? Możesz np.:

 • porozmawiać z wierzycielem i zaproponować spłatę zadłużenia w dogodnych ratach – pamiętaj, aby sporządzić umowę z nim na papierze. Dzięki temu w przypadku problemów będziesz mieć potwierdzenie ustaleń;
 • skorzystać z pożyczki z komornikiem – jest ona udzielana wyłącznie na spłatę długów objętych egzekucją komorniczą. Jednak jest to dość drogi produkt. Ponadto często wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci nieruchomości. Jeśli nie wywiążesz się ze zobowiązań, możesz stracić mieszkanie czy dom.

Komornik może przywrócić Ci dostęp do konta, także jeśli zaczniesz regularnie spłacać swoje zobowiązanie według ustalonego harmonogramu.

Kto pomaga wyjść z długów?

Jak wyjść z długów, gdy wszystkie sposoby powyżej zawiodą? Pozostają dwa rozwiązania:

 • ogłoszenie upadłości konsumenckiej – syndyk może spieniężyć wszystko, co masz i przeznaczyć uzyskaną kwotę na spłatę zobowiązań, umorzyć część Twoich długów oraz sporządzić plan uregulowania pozostałych. Zaletą tego rozwiązania jest to, że komornik nie będzie mógł więcej ubiegać się o zwrot należności od Ciebie. Zyskasz zatem spokój, a jednocześnie krok po kroku wyzwolisz się z długów;
 • skorzystanie z usług firmy oddłużeniowej – najczęściej zajmie się Tobą zespół ekspertów, którzy współpracują z kancelarią prawną. Mogą oni porozmawiać z wierzycielami w Twoim imieniu, wynegocjować umorzenie części zadłużenia, doprowadzić do zakończenia egzekucji komorniczej i zwolnienia konta bankowego z zajęcia, a także pomóc rozłożyć płatność na wygodne raty.

Warto także poprosić o wsparcie bliskich. Walka o bezpieczeństwo finansowe może być wyczerpująca psychicznie. Dlatego dobrze mieć kogoś, kto zapewni wsparcie emocjonalne, kiedy trudności w spłacie długów staną się zbyt stresujące.

Kwestia tego, jak wyjść z długów, może być przytłaczająca. Jednak pamiętaj, że ignorowanie problemu nie poprawi Twojej sytuacji finansowej. Tylko podjęcie odpowiednich kroków może przybliżyć Cię do odzyskania spokoju i wolności od zobowiązań finansowych.

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.