Kiedy bank może odmówić kredytu hipotetycznego?

kiedy-bank-może-odmowic-kredytu-hipotetycznego

Spis Treści

Decyzja o przeprowadzce podjęta. Setki nieruchomości obejrzane, a spośród nich wybrane to jedno, jedyne wymarzone mieszkanie. Większość osób czuje podniecenie na myśl o nowym mieszkaniu. Nawet te osoby, które nie lubią przeprowadzek, pakowania i rozpakowania, potwierdzą, że zakup nieruchomości to naprawdę niezapomniane przeżycie. Kiedy już mieszkanie zostało wybrane, kolej pomyśleć o finansach. Dość często problem ten jest rozwiązywany w jeden sposób – za pomocą kredytu. Chociaż decyzję o nim odkłada się na sam koniec, warto pamiętać, że do podjęcia tej ważnej finansowej deklaracji warto jednak przygotować się wcześniej. Możliwe jest bowiem, że bank zmniejszy kwotę pożyczki lub… odmówi udzielenia kredytu hipotecznego. Taka odmowa może mieć wiele przyczyn, a banki nie zawsze argumentują swoje decyzje.

​Umowa o pracę

Nie masz umowy o pracę na czas nieokreślony? Dla banku może to być spory problem. Jeśli masz umowę na czas określony, zlecenie lub dzieło, bank może odmówić Ci udzielenia kredytu. W wielu instytucjach ustalone są także takie “granice wstecz”, dotyczące zatrudnienia. Jeśli ich nie spełniasz, możesz spróbować dostarczyć świadectwo pracy, promesę zatrudnienia, aneks do umowy.

Podobnie niestabilnym zatrudnieniem, według banków, jest prowadzenie działalności gospodarczej. Bardzo często zwracana jest uwaga na dochody netto oraz okres działalności (od 12 do nawet 24 miesięcy). Dodatkowo, jeśli Twoja firma zarejestrowana jest poza granicami kraju – również możesz napotkać trudności w uzyskaniu kredytu.

Dość często spotyka się także z pośrednictwem w zatrudnieniu. Taki rodzaj pracy, która polega na oddelegowaniu przez agencję pracy tymczasowej pracownika do wykonania określonych zadań, może powodować, że będziesz dla banku niewiarygodny. Banki uznają taką formę zatrudnienia jako niestabilną i z pewnością to będzie powód odmowy kredytu hipotecznego.

Liczy się dochód

Twoja pensja jest powyżej średniej krajowej, a mimo to dostałeś odmowę kredytu? Być może cała tajemnica tkwi w tym, że masz już zaciągnięte jakieś zobowiązania. Spłacasz raty za samochód, zabudowę kuchni lub egzotyczne wakacje? Tak, to może być właśnie powód odmowy, ponieważ dla banku możesz okazać się mało atrakcyjnym klientem. Co ciekawe – lepiej patrzy się na tych, którzy mają dochód nawet minimalny, ale nie mają żadnych aktualnych zobowiązań.

Co zamiast kredytu hipotecznego?

Co w takim razie możesz zrobić, aby otrzymać pieniądze, kiedy bank odmówił Ci kredytu hipotecznego? Przede wszystkim nie załamuj się i pamiętaj, że na bankach świat się nie kończy. Warto przez następne lata postarać się zmienić swoją sytuację finansową i formę umowy. Jedynym rozwiązaniem, które pozwala nam ominąć zbędne formalności to firmy, które udzielają pożyczek. W tego typu firmach finansowych o wiele łatwiej i przede wszystkim szybciej otrzymasz pieniądze do ręki na niezbędne wydatki związane ze starym czy wynajmowanym mieszkaniem. Godny polecenia jest serwis Kokos, tutaj nie spotkasz skomplikowanych procedur – wystarczy, że wypełnisz krótki wniosek i zaakceptujesz warunki wybranej pożyczki. Decyzja o przyznaniu środków podejmowana jest w ciągu kilku minut, a pieniądze od razu trafiają na Twoje konto.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.