Kiedy dojdzie przelew? Zobacz jak działają sesje ELIXIR w bankach

kiedy-dojdzie-przelew-zobacz-jak-dzialaja-sesje-elixir-w-bankach

Spis Treści


Informacja na temat godzin wychodzenia i przychodzenia pieniędzy na konta bankowe są ważne nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla osób indywidualnych. W umiejętnym zarządzaniu środkami pomiędzy kilkoma kontami pomoże nam wiedza o sesjach ELIXIR. Sprawdźmy, czym właściwie są sesje ELIXIR. I kiedy dojdzie przelew wysłany właśnie tym systemem.

Czym jest system ELIXIR?

ELIXIR to system rozliczeń międzybankowych opartych na teletransmisji danych. Poprzez Elektroniczną Izbę Rozliczeniową wymieniane są informacje na temat płatności pomiędzy poszczególnym instytucjami bankowymi. Gwarantem poprawności realizowanych zleceń płatniczych w ramach systemu ELIXIR jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, która przesyła w ramach teletransmisji informacje.

Jak działa system ELIXIR?

Banki wysyłają informacje o wykonanych zleceniach bankowych do systemu ELIXIR. Sesje systemu rozliczeniowego są przewidziane na dni od poniedziałku do piątku z wyłączeniem tych wolnych od pracy. System pobiera informacje na temat zleceń z poszczególnych instytucji w określonych godzinach. Sporą niedogodnością dla wielu klientów banków korzystających z przelewów standardowych jest czas oczekiwania na pieniądze. Jeśli przelejemy je o niewłaściwej godzinie, mogą one trafić na konto docelowe dopiero kolejnego dnia lub nawet za kilka dni. A oczywistym faktem jest, że każdemu – czy to osobie prywatnej, czy przedsiębiorcy – zależy na jak najszybszym ich transferze. Dlatego dobrze jest zapoznać się z sesjami ELIXIR, co ułatwi nam zminimalizowanie czasu, w którym nasze pieniądze bezczynnie będą czekać na ruch.

Sesje ELIXIR – czyli ile trzeba czekać na przelew?

W czasie każdego dnia rozliczeniowego (jakim są wszystkie dni robocze) banki przesyłają informacje w systemie transmisji w trzech sesjach. Dokładne godziny tych transmisji ustalone są Krajową Izbę Rozliczeniową.

  • Sesja poranna trwa od godziny 10:30 do 11:00.
  • Sesja popołudniowa rozpoczyna się wraz z godziną 14:30 i kończy o 15:00.
  • Sesja wieczorna trwa w godzinach od 17:00 do 17:30.

Jeśli zależy nam zatem na transferze pieniędzy jeszcze tego samego dnia, to powinniśmy wybrać takie godziny dokonania przelewu, aby zamknąć się z nim do następnej sesji. Dzięki temu środki na konto docelowe mogą dotrzeć już nawet w ciągu zaledwie 2 godzin.

Na oficjalnej stronie Krajowej Izby Rozliczeniowej możemy zapoznać się dokładnym harmonogramem sesji ELIXIR. Każdy bank zobowiązany jest do rozliczania sesji zgodnie z zamieszczonym na witrynie Krajowej Izby Rozliczeniowej harmonogramem. Oprócz tego wszystkie instytucje bankowe posiadają swoje własne (wewnętrzne) godziny przyjmowania i wysyłania przelewów.

Jak ustalić, o której godzinie wysłać przelew?

Jest to nieco zagmatwane, gdyż musimy tutaj korzystać jednocześnie z kilku informacji, które znajdziemy najczęściej na więcej niż jedna stronie internetowej. Po pierwsze musimy ustalić godzinę sesji wychodzącej z banku, z którego wysyłamy pieniądze. Kolejno niezbędne jest dla nas ustalanie, na którą z sesji Krajowej Izby Rozliczeniowej nasz przelew się „załapie”.

Potem należy zweryfikować, w jakich godzinach bank, w którym mają zostać przyjęte pieniądze ma sesje przelewów przychodzących. Jeśli zamyka się ona po sesji rozliczeniowej Krajowej Izby Rozliczeniowej to oznacza to (z dużym prawdopodobieństwem), że to wtedy trafią do nas nasze pieniądze.

Kiedy dojdzie przelew?

Najszybsze przelewy to oczywiście te, które realizowane są na kontach tego samego banku. I – co ważne – nie jest już istotne, czy oba z nich należą do tego samego właściciela, czy też nie. Przelewy wewnątrz bankowe realizowane są bezzwłocznie lub po upływie kilku do maksymalnie kilkunastu minut. W wielu bankach przelewy wewnętrzne realizowane są przez całą dobę. Jednak w niektórych transfer pieniędzy jest przeprowadzany jedynie w określonych godzinach.

Z przelewami pomiędzy rachunkami w innych bankach jest nieco inaczej. Od strony technicznej sytuację opisywaliśmy już powyżej. Powodem, dla którego przelewy do innych banków nie dochodzą błyskawicznie (jak w przypadku transferów wewnętrznych) jest to, że wychodzą one z danego banku nie pojedynczo, a w zbiorczych sesjach.

Wyjątkiem dla tej reguły są przelewy natychmiastowe. Dzięki którym pieniądze przechodzą z dowolnego konta na inne w kilka minut. Jest to jednak stosunkowo nowa usługa, którą niektóre banki oferują za darmo w ramach „trialu”. Za kolejne błyskawiczne przelewy należy wnosić dodatkową opłatę.

Opracowano na podstawie: https://zaradnyfinansowo.pl/sesje-elixir-kiedy-dojdzie-przelew-i-jakie-sa-godziny-ksiegowania/

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.