Konsolidacja pożyczek

konsolidacja-pozyczek

Spis Treści

Według Biura Informacji Kredytowej prawie połowa dorosłych Polaków spłaca kredyty, a około 1 mln nie radzi sobie z tym na czas. Jednocześnie około 2 mln mieszkańców naszego kraju ma problemy z terminową spłatą rachunków i innych zobowiązań. Oznacza to w praktyce, że znaczna część spośród nas jest zagrożona spiralą zadłużenia. W takiej sytuacji, gdy chcemy odciążyć swój portfel, dobrym rozwiązaniem bywa konsolidacja pożyczek.

Kredyt konsolidacyjny

Wśród usług bankowych kredyt konsolidacyjny jest oddzielnym produktem. W sytuacji, gdy co miesiąc spłacamy kilka rat o stosunkowo dużej wysokości, niekiedy stają się one zbyt dużym obciążeniem dla naszego portfela. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu kilka zobowiązań możemy połączyć w jedno i dopasować comiesięczną ratę do naszych aktualnych możliwości finansowych. Konsolidacja pożyczek na takich zasadach jest możliwa w wielu bankach. Skorzystanie z niej wiąże się oczywiście z dłuższym okresem spłaty i wyższymi odsetkami, jednak stanowi zdecydowanie lepsze rozwiązanie wobec nieterminowych płatności, gdzie tym bardziej jesteśmy narażeni na odsetki rosnące w sposób niekontrolowany.

Konsolidacja pożyczek poza bankiem

Konsolidacja pożyczek jest także dostępna w sektorze pozabankowym. Stanowi ona szansę dla wielu osób, które z różnych powodów nie mogą otrzymać tradycyjnego kredytu konsolidacyjnego. Algorytmy oceniające zdolność kredytową potencjalnych klientów w bankach są niestety bezlitosne, więc tego problemu nie da się przeskoczyć. Osobnym problemem bywa, że w przypadku nie spłacenia kilku rat kredytu w terminie, w bazie Biura Informacji Kredytowej pojawiają się stosowne wpisy, które praktycznie uniemożliwiają korzystanie z tego typu usług finansowych w każdym banku. Z pomocą przychodzą wówczas instytucje pozabankowe, które również oferują konsolidację pożyczek. Zazwyczaj usługa jest w ostatecznym rozrachunku droższa niż w tradycyjnym banku, jednak w kryzysowej sytuacji może uratować nasze osobiste finanse.

Konsolidacja pożyczek na rynku pozabankowym otwieranie niekiedy przed klientami dodatkowe możliwości. Otrzymanie takiej pożyczki może się bowiem wiązać z otrzymaniem dodatkowej gotówki. Należy pamiętać, że zobowiązania w bankach często nie są jedynymi długami posiadanymi przez klientów. Dodatkowa gotówka może także stanowić pewną poduszkę finansową bądź służyć zrealizowaniu ważnej inwestycji, na przykład w edukację, która wkrótce przyczyni się do wyższych zarobków. Pożyczka konsolidacyjna nie jest tania, jednak zdarza się, że może uratować nasze finanse.

Jak uniknąć zadłużenia?

Jednak zanim konsolidacja pożyczek stanie się konieczna, warto nie dopuścić do sytuacji, w której pojawi się spirala zadłużenia. Niekiedy przeceniamy nasze zdolności finansowe i źle szacujemy spożytkowany przepływ gotówki. Jeśli nie radzimy sobie ze zobowiązaniami finansowymi, a jednocześnie nie mamy szans na otrzymanie kredytu w banku, warto rozważyć wzięcie szybkiej pożyczki w sektorze pozabankowym. Jej spłata może zostać rozłożona na dogodne raty, dzięki czemu unikniemy nawarstwiających się zobowiązań. Pożyczka w wysokości kilku tysięcy złotych, która poprawi naszą kondycję finansową i pomoże wyjść na prostą, to znacznie lepsze rozwiązanie niż popadanie w spiralę zadłużenia i późniejsze szukanie nie zawsze korzystnych konsolidacji pożyczek.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.