Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

mieszkanie-na-kredyt-czy-wynajem-co-bardziej-sie-oplaca

Spis Treści

W pewnym wieku wiele osób szuka dla siebie miejsca do życia. Najczęściej będzie to na początku mieszkanie w bloku w mieście. Taka lokalizacja pozwala łatwo dojeżdżać do pracy i daje dostęp do wszelkich uroków życia w dużym ośrodku miejskim. Pozostaje jeszcze pytanie o to, co bardziej się opłaca – wynajmowanie, czy zakup własnego mieszkania na kredyt. Obie te możliwości mają swoje plusy i minusy i swoich zwolenników. Co wybrać?

Najważniejsze zalety wynajętego mieszkania

Największą chyba zaletą wynajmowania mieszkania jest swoboda. Mieszkanie wynajęte nie jest inwestycją na długi czas ani żadnym poważnym zobowiązaniem. W razie potrzeby umowa może bardzo łatwo zostać wypowiedziana, dzięki czemu najemcy nie są w żaden sposób przywiązani do konkretnego lokum. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach dla młodych ludzi, od których coraz częściej wymaga się mobilności. Na rynku pracy ogromną zaletą jest możliwość przeprowadzenia się w razie potrzeby do innego miasta albo nawet kraju. Dlatego też mieszkania są wynajmowane często tylko na jakiś czas. Kolejną zaletą jest oczywiście oszczędność. Wielu osób po prostu w pewnym okresie życia nie stać na kredyt. Jak wiadomo, banki wymagają nie tylko odpowiednich dochodów, ale bardzo często również wkładu własnego, co dla wielu młodych osób może okazać się niemożliwe.

Dowiedz się więcej na temat zakupu mieszkania: https://www.budrem.pl/aktualnosci/artykul&id=192

Wady wynajmowania mieszkania

Wadą wynajmowana mieszkania jest mniejsza stabilność i brak pewności, że będzie mogło się wynajmować je zawsze. W którymś momencie może okazać się, że właściciel zdecyduje się na przykład sprzedać lokal, co dla wynajmujących będzie oznaczało najczęściej konieczność przeprowadzenia się. Dużym minusem życia w wynajętym mieszkaniu jest to, że nigdy nie stanie się ono własnością najemcy. Niezależnie od tego, jak długo będzie trwał okres najmu, nic to nie zmieni z punktu widzenia statusu prawnego mieszkania.

Kto najbardziej skorzysta na wynajęciu?

Na wynajęciu mieszkania skorzystają w pierwszej kolejności osoby, które nie dysponują odpowiednimi środkami, żeby kupić własny lokal. Jest to też świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie wiążą z danym miejscem swojej przyszłości. Wydaje się więc naturalnym wyborem dla studentów i młodych osób pracujących, które dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie na rynku pracy.

Główne zalety własnego lokum na kredyt?

Zaletą kupna własnego mieszkania na kredyt jest przede wszystkim to, że po spłaceniu zobowiązań kupujący staje się faktycznym właścicielem lokalu. Niezależnie od tego, jak długi jest okres kredytowania, w końcu przychodzi taki dzień, że ostatnia rata zostaje spłacona i zobowiązania finansowe właściciela mieszkania stają się dużo mniejsze. W wielu przypadkach brak konieczności spłacania raty kredytu wiąże się z nagłym zwiększeniem ilości gotówki, którą się miesięcznie dysponuje, a co za tym idzie podniesieniem komfortu życia.

Wady kupowania mieszkania na kredyt

Kupowanie mieszkania na kredyt ma oczywiście również swoje wady. Jedną z nich jest niepewność co do przyszłości. Wiele osób na co dzień o tym nie myśli, ale w życiu zdarzyć mogą się różne rzeczy. Może to być na przykład choroba, a nawet śmierć współmałżonka. Może się też zdarzyć, że z jakiegoś powodu traci się dobrze płatną pracę i w krótkim czasie zarobki znacznie się zmniejszają. W przypadku wynajmowania mieszkania wystarczy wtedy przeprowadzić się do tańszego lokalu, co oczywiście nie jest wygodne, ale zapewnia stosunkowo duże bezpieczeństwo. W przypadku, w którym kupuje się mieszkanie na kredyt, nie jest już tak łatwo. Zobowiązania finansowe wobec banku pozostają niezależnie od sytuacji równie wysokie, a banki bywają nieubłagane. W najgorszym razie można nawet stracić mieszkanie, na które pracowało się bardzo długo.

Kiedy zakup mieszkania na kredyt się opłaca?

Zakup mieszkania na kredyt opłaci się osobom, które o swojej przyszłości myślą perspektywicznie. Oczywiście takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Jednak nawet w trudnej sytuacji można sobie poradzić. Jeżeli z jakiegoś powodu zdarza się na przykład, że właściciel mieszkania nie może, albo nie chce w nim mieszkać, to może je po prostu wynająć. Wtedy kredyt będzie spłacał się sam. Może to być szczególnie opłacalne, kiedy na kredyt kupione zostało mieszkanie nowe. Mieszkania deweloperskie najczęściej nie będzie wymagało remontu przez długi czas. Wtedy sytuacja staje się podobna, jak w przypadku osób, które decydują się na wynajęcie, z tym że taka osoba prędzej czy później i tak stanie się pełnoprawnym właścicielem lokum.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.