Na co zwrócić uwagę biorąc pożyczkę na samochód?

na-co-zwrocic-uwage-biorac-pożyczke-na-samochod

Spis Treści

Posiadanie własnego samochodu bez wątpienia ułatwia codzienne funkcjonowanie. Niestety niezależnie od rodzaju, wielkości i marki dla niektórych zakup auta może być ogromnym wydatkiem. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wzięciem pożyczki na samochód. Decydując się na nią należy jednak zwrócić uwagę na kilka niuansów.

Poszukiwania czas zacząć

Odpowiedź na pytanie „gdzie szukać?” wydaje się być prosta – w sprawdzonych miejscach. Opcji jest mnóstwo od tradycyjnych banków po firmy pozabankowe. W banku pracownicy prawdopodobnie zaproponują nam kredyt na samochód. Niestety jego zaciągnięcie nie jest proste. Nawet z dodatkową gotówką nie każdy może pozwolić sobie na zakup prawie nowego auta. Okazuje się jednak, że z tego typu kredytu możemy skorzystać tylko wtedy, gdy w dniu całkowitej spłaty kredytu auto nie będzie miało więcej niż dwadzieścia lat. W skrócie można więc powiedzieć, że im starsze auto zechcemy kupić, tym więcej zapłacimy za kredyt. Dlatego też dużo rozsądniej jest korzystać z pożyczek pozabankowych. Najbardziej przydatne będą wtedy, gdy zdecydujemy się na auto do 5000 złotych lub jeśli już uzbieraliśmy część kwoty i potrzebujemy jedynie uzupełnienia.

Przed wzięciem pożyczki

Niektórzy martwią się, że bank nie przyzna im pożyczki. Aby mieć pewność, że otrzymamy niezbędne nam pieniądze warto wcześniej sprawdzić zasady przydzielania kredytu. Te mogą być nieco różne, w zależności od miejsca. Co ważne, firmy pozabankowe w ogóle nie będą wymagać od nas takich informacji jak forma zatrudnienia, wysokość wkładu własnego czy dokładne parametry samochodu, odnoszące się w szczególności do roku produkcji i obecnego stanu technicznego pojazdu. Jak więc widać, jest to dużo prostsze i z pewnością szybsze rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.

Tego nie można pominąć

Niezależnie od tego czy decydujemy się na kredyt czy pożyczkę na samochód, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe koszty, w tym oczywiście wysokość oprocentowania. W dużej mierze to właśnie od tego zależy, czy będziemy w stanie regularnie spłacać zaciągnięty dług. Przed podpisaniem umowy warto zastanowić się, czy miesięczna rata nie obciąży zbytnio domowego budżetu.

Kolejna kwestia to umowa. Powinniśmy zapoznać się dokładnie z każdym jej zapisem, a jeśli czegoś nie rozumiemy bądź coś budzi nasze wątpliwości, musimy skonsultować się z pracownikiem danej placówki lub porozmawiać z kimś, kto posiada wystarczającą wiedzę na ten temat. Najważniejsze punkty każdej umowy dotyczą okresu spłaty, wysokości miesięcznych rat ale także sposobu przekazania pieniędzy oraz oczywiście ewentualnych kar za brak systematycznych opłat.

Pożyczka na samochód nie różni się zbytnio od pożyczek przeznaczonych na inne cele. Jak w przypadku zawierania każdej innej umowy powinniśmy być szczególnie wyczuleni na jej zapisy. Musimy się także przygotować na uiszczanie odpowiednich opłat, by przypadkiem nie wpaść w trudne do spłacenia długi. Unikajmy zadłużenia w obcych walutach – chociaż początkowo oferta może wydawać się kusząca, ostatecznie wynik takiej decyzji może być brzemienny w skutkach.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.