Naprawa auta po wypadku – jak uzyskać dopłatę do zaniżonego odszkodowania?

naprawa-auta-po-wypadku-jak-uzyskac-doplate-do-zanizonego-odszkodowania

Spis Treści

Jazda samochodem wiąże się z ryzykiem wypadku lub kolizji, których nie jesteśmy sprawcami. W takiej sytuacji staramy się o uzyskanie odszkodowania w związku z naprawą pojazdu. Jest ono wypłacane z polisy OC sprawcy. Jednak nie zawsze uda nam się otrzymać satysfakcjonującą i pokrywającą koszty naprawy kwotę. Jak postępować w takich przypadkach?

Polisa OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu

Liczba wypadków i kolizji drogowych niestety wzrasta z roku na rok. Wiąże się to z tym, że samochody osobowe są obecnie najczęściej używanym środkiem transportu, w związku z czym ruch na drogach jest coraz większy. Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest posiadanie aktualnej polisy OC. Dlatego też, jeśli zostaliśmy poszkodowani w kolizji nie z naszej winy, zawsze mamy możliwość uzyskania odszkodowania z polisy sprawcy. Jest ono przyznawane na pokrycie kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego.

Zaniżanie kwot odszkodowań przez ubezpieczycieli

Wysokość odszkodowania opiera się na wycenie kosztów naprawy. W rzeczywistości wyceny tej dokonują rzeczoznawcy ubezpieczyciela i niestety w wielu przypadkach wyceny te okazują się zaniżone. Dzieje się tak dlatego, że z reguły to ubezpieczyciel ma prawo wskazania warsztatu, w którym pojazd ma zostać naprawiony. I jak się okazuje, są to najczęściej serwisy nieautoryzowane, stosujący do naprawy nieoryginalne części.
W przypadku formy gotówkowej, gdzie poszkodowany otrzymuję oszacowaną kwotę i na własną rękę naprawia auto, kwoty te też są zwykle zbyt niskie i nie pozwalają na profesjonalne przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku.

Zwykle za taki stan rzeczy odpowiada kilka czynników m.in.:

 • zastosowanie części zamiennych, które nie są oryginalne ( tzw. zamienniki )
  • Ich cena jest znacznie niższa niż podzespołów pochodzących od firm polecanych przez producentów auta. Za niższą ceny idzie oczywiście dość często niższa jakość. Firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek uwzględnić w kalkulacji odszkodowania części oryginalne, jeżeli przed kolizją takie były zamontowane w pojeździe.
 • tzw. rabaty na części zamienne
  • Ubezpieczyciele stosują taki trik, aby obniżyć wysokość odszkodowania nawet o 20%. Problem polega na tym, że takich rabatów kierowca nigdzie nie znajdzie.
 • zaniżanie kosztów robocizny
  • Zwykle poprzez zbyt niską stawkę roboczogodziny lub zbyt krótki czas naprawy.
 • naprawa uszkodzonych części zamiast ich wymiany
  • Zakłady ubezpieczeń dość często uznają, że uszkodzony element można naprawić, zamiast montażu nowego. Nie zawsze jest to jednak możliwe – np. kiedy element blacharski jest mocno zagnieciony.

Jeżeli chcesz wstępnie ocenić czy otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy sprawdź jak to zrobić tutaj – https://www.take-care.com.pl/zanizone-odszkodowanie-oc.html. Przygotuj kosztorys naprawy pojazdu jaki dostarczył Ci zakład ubezpieczeń i porównaj go z naszym wskazówkami.

Jak uzyskać dodatkowe odszkodowanie?

Jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie – nie poddawaj się. Trzeba wiedzieć, że decyzja ubezpieczyciela nie jest ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy i możesz je renegocjować poprzez skierowanie odwołania od decyzji zakładu ubezpieczeń. Istnieje pewna szansa, że ubezpieczyciel uzna Twoje racje i wypłaci dodatkowe środki na naprawę pojazdu. Jeżeli podtrzyma jednak swoje stanowisko i nie uzna reklamacji, pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową.
Część kierowców rezygnuje z dochodzenia odszkodowania na tym etapie i dokłada brakującą kwotę z własnej kieszeni. Nie warto tego robić, ponieważ istnieje jeszcze jeden sposób na wyższe odszkodowanie – skorzystanie z dopłaty do odszkodowania. Na rynku działają firmy, które odkupują odszkodowania z wypadków drogowych. Jeśli kwota przyznana z polisy sprawcy Cię rozczarowała, skontaktuj się np. z Take Care Polska, aby ponownie przeliczyć wartość odszkodowania i uzyskać dopłatę. Współpraca z taką firmą to minimum formalności po stronie poszkodowanego, a daje szanse na dokładną analizę tego, co rzeczywiście wymaga naprawy, a w konsekwencji uzyskanie wyższego odszkodowania. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacjach, w których skutki uszkodzenia pojazdu stają się widoczne w dłuższej perspektywie czasowej. Dopłaty do odszkodowań to w uproszczeniu przeniesienie praw do zaniżonej części odszkodowania na taką firmę w zamian za ustaloną kwotę dodatkowego odszkodowania.

Dopłata do odszkodowania – to możliwe!

Warto wiedzieć, że firmy zajmujące się dopłatami do odszkodowań nie wymagają uiszczenia opłaty wstępnej od klienta. Stąd też rozpoczęcie z nimi współpracy nic nas nie kosztuje. Przy korzystaniu z tego typu usługi nie ma też znaczenia fakt, czy kwota z ubezpieczenia została nam już przyznana i nawet wypłacona (jednak nie wcześniej niż 3 lata wstecz), czy jeszcze jesteśmy w trakcie ubiegania się o nią. Na pomoc firmy odszkodowawczej możesz liczyć nawet jeśli auto zostało już sprzedane.
Istotne jest jedynie to, że zostaliśmy poszkodowani w wypadku komunikacyjnym. Doświadczona firma odszkodowawcza szybko oszacuje, czy koszty naprawy zostały zaniżone. Dokonywana jest ocena niezależnego rzeczoznawcy, której kosztów także nie musi ponosić poszkodowany w wypadku. Jeśli rzeczoznawca stwierdzi zaniżenie kosztów naprawy, firma odszkodowawcza wynegocjuje faktycznie przysługującą kwotę odszkodowania związaną z naprawą pojazdu oraz niedogodnościami, jakich doświadczyliśmy.
Jeśli więc kwota uzyskana z polisy OC sprawcy kolizji Cię nie satysfakcjonuje, skontaktuj się z wybraną firmą odszkodowawczą. Nie poniesiesz w związku z tym żadnych kosztów, a możesz tylko zyskać – dopłatę do odszkodowania.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.