Ocieplenie domu – czy warto wziąć kredyt na termomodernizację?

ocieplenie-domu-czy-warto-wziac-kredyt-na-termomodernizacje

Spis Treści

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne mające na celu podniesienie efektywności ocieplenia budynku, jest uważane za zachowanie proekologiczne, dlatego wspólnoty mieszkaniowe czy prywatni właściciele domów mogą ubiegać się o kredyt na termomodernizację z dofinansowaniem państwa. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i czy warto zaciągnąć takie zobowiązanie?

  1. Jaki kredyt na termomodernizację warto wybrać?
  2. Co zrobić, aby Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał premię termomodernizacyjną?

Samodzielne zdobycie środków na poprawę efektywności energetycznej budynku jest niemałym wyzwaniem, ponieważ inwestycje termomodernizacyjne są zwykle bardzo kosztowne. Aby ułatwić właścicielom nieruchomości ich sfinansowanie, banki komercyjne udzielają kredytów celowych, dofinansowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jaki kredyt na termomodernizację warto wybrać?

Myśląc o termomodernizacji swojej nieruchomości, jej właściciele borykają się często z problemem zdobycia środków, którymi można sfinansować potrzebne materiały oraz pracę fachowców. Wielu z nich udaje się do banku komercyjnego i zaciąga klasyczny kredyt gotówkowy lub pożyczkę hipoteczną. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ produkty te są często znacznie droższe niż kredyty celowe, przeznaczone stricte na termomodernizacje budynków. Taki preferencyjny kredyt można uzyskać w wielu bankach komercyjnych, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Zobowiązania te finansuje Skarb Państwa w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów. BGK udziela tzw. premii termomodernizacyjnej, której wysokość zależy od zakresu przeprowadzanych prac – może to być, np. 16%, jeśli inwestor zdecyduje się jedynie na ocieplenie budynku, lub 21%, jeśli dodatkowo zamontuje na nim panele fotowoltaiczne. Program zakłada, że taki kredyt powinien pokryć co najmniej połowę całej inwestycji – w przeciwnym wypadku zobowiązanie nie zostanie udzielone. Takie warunki mają zapobiegać potencjalnym wyłudzeniom finansowania. Kredyt na termomodernizację domu to atrakcyjne, ale nie jedyne rozwiązanie – alternatywą są kredyty proekologiczne; więcej na ich temat można dowiedzieć się w biurze odpowiedniego dla miejsca zamieszkania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co zrobić, aby Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał premię termomodernizacyjną?

Chcąc podjąć się realizacji termomodernizacji budynków mieszkalnych, inwestorzy muszą najpierw złożyć wniosek we właściwym banku o przyznanie finansowania. Wniosek ten niewiele różni się od wniosków składanych w celu uzyskania innych rodzajów kredytu. Listę niezbędnych dokumentów można uzyskać w stosownym banku, a do samego wniosku dobrze jest dołączyć raport z przeprowadzonego audytu energetycznego oraz kosztorys inwestycji. Audyt energetyczny nie musi, choć powinien być wykonany przez profesjonalnego audytora – wówczas niemal do zera spada prawdopodobieństwo, że wniosek zostanie zakwestionowany przez bank komercyjny lub BGK.

Chociaż uzyskanie kredytu termomodernizacyjnego wymaga nieco wysiłku, jego zaciągnięcie może okazać się bardzo opłacalne i tańsze, niż finansowanie remontu środkami z kredytu gotówkowego. Poszukując kredytu na ten cel, warto sprawdzić ranking kredytów na http://kredytnakazdycel.pl/. Takie rozwiązanie jest dostępne m.in. dla właścicieli i zarządców lokalnych sieci ciepłowniczych, budynków jednorodzinnych, budynków zbiorowego zamieszkania lub nieruchomości użyteczności publicznej, które stanowią własność jednostek samorządu terytorialnego.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.