Pięć rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas brania pożyczki

piec-rzeczy-na-ktore-nalezy-zwrocic-uwage-podczas-brania-pozyczki

Spis Treści

Dla wielu Polaków korzystanie z pożyczek bankowych i pozabankowych bywa koniecznością. Inni dzięki nim realizują swoje marzenia i cele, na które w normalnych warunkach nie mogliby sobie pozwolić. Jeszcze inni finansują w ten sposób swój rozwój osobisty. Niezależnie od powodów, dla których pożyczamy pieniądze, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Oto 5 kluczowych aspektów.

Koszty pożyczki 

Osoby, które korzystają z pożyczek sporadycznie i nie do końca wiedzą, jak interpretować koszty, mogą spotkać niemiłe niespodzianki – zwłaszcza w przypadku produktów bankowych. Oprocentowanie jest tylko jednym z czynników, które decyduje o ostatecznych kosztach pożyczki. Pozostałe to między innymi prowizja czy ubezpieczenie. W sektorze pozabankowym zwykle sprawa jest bardziej czytelna – koszty wynikają przede wszystkim z prowizji. Zanim podejmiemy decyzję powinniśmy poznać dokładane koszty pożyczki, dowiedzieć się, co się na nie składa i zwrócić uwagę na wysokość ewentualnych rat.

Warunki spłaty 

Mniejsze kwoty bardzo często pożyczamy właśnie w sektorze pozabankowym, ponieważ ubieganie się o pożyczkę w ten sposób wiąże się z mniejszą liczbą formalności. Tego typu pożyczki są znacznie łatwiej dostępne. Jeśli chodzi o warunki spłaty mamy do dyspozycji oferty obejmujące spłatę jednorazową (najczęściej po miesiącu) lub rozłożenie pożyczki na przynajmniej kilka rat. Zwykle to pierwsze rozwiązanie jest nieco tańsze, jednak warto pamiętać, że wiąże się ze sporym ryzykiem. Chociaż w ciągu miesiąca możemy spodziewać się pokaźnych wpływów na rachunek bankowy, również dobrze mogą nas zaskoczyć nieprzewidziane wydatki. Innymi słowy pożyczki ze spłatą ratalną to rozwiązanie bardziej elastyczne i obarczone znacznie niższym ryzykiem.

Bezpieczeństwo 

Pożyczki często zaciągamy przez internet. To doskonała metoda ze względu na wygodę i szybkość. Obecnie na polskim rynku trudno znaleźć nieuczciwe firmy pożyczkowe, ale warto zachować ostrożność. Korzystając z połączenia szyfrowanego, które jest standardem u firm oferujących usługi finansowe zyskujemy pewność, że nikt nie wykradnie naszych wrażliwych danych osobowych. Unikać należy natomiast podmiotów, które nie są zarejestrowane w Polsce.

Wiarygodność i doświadczenie instytucji pożyczkowej 

Poza kosztami pożyczki, warunkami spłaty i bezpieczeństwem, warto zwrócić uwagę także na wiarygodność pożyczkodawcy. Firmy, które działają na rodzimym rynku od wielu lat zostały docenione przez klientów nieprzypadkowo. Warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych pożyczkobiorców. To najlepsze świadectwo uczciwości instytucji finansowych.

Szybkość decyzji 

Nie da się ukryć, że gdy pożyczamy pieniądze najczęściej zależy nam na ich szybkim uzyskaniu. Właśnie na tym polega między innymi sukces firm pożyczkowych działających przez internet. Minimum formalności i szybki proces decyzyjny to bardzo pożądane cechy pożyczkodawcy. Jeśli do zyskania pożyczki wystarczy wypełnienie krótkiego formularza, przelew weryfikujący naszą tożsamość i krótkie oczekiwanie na decyzję, wszystko jest w porządku. W końcu nasze pilne potrzeby, plany i marzenia nie powinny czekać zbyt długo.

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.