Pożyczka a podatek dochodowy – o czym należy pamiętać

pozyczka-a-podatek-dochodowy-o-czym-nalezy-pamietac

Spis Treści

Jak powszechnie wiadomo, zaciągnięcie pożyczki wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oprócz pożyczonej kwoty zawsze musimy spłacić także odsetki. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy są to jedyne opłaty, czy powinni spodziewać się także nad podatków. W niektórych przypadkach faktycznie tak jest, są jednak i takie sytuacje, które zwalniają z opłaty podatkowej.

Kiedy pożyczamy od osoby prywatnej

Aby dowiedzieć się więcej w tej materii, na początku należy zadać sobie ważne pytanie – od kogo chcemy pożyczyć pieniądze. Jeśli podpisujemy tak zwaną umowę pożyczki z osobą prywatną może być ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W praktyce oznacza to, że osoba która pobiera pieniądze jest zobowiązana zapłacić państwu 2% od pożyczanej kwoty. Należy jednak zaznaczyć, że opodatkowane są jedynie kwoty powyżej 5000 zł pobrane u jednej osoby w okresie trzech lat. Gdy pułap ten zostanie przekroczony, pożyczkobiorca ma 14 dni na uiszczenie stosowanej opłaty. Oczywiście bardzo często zdarza się, że pożyczając pieniądze od osoby prywatnej nie sporządzamy żadnych umów, a to duży błąd. Powinniśmy to zrobić jeśli pożyczamy sumy większe niż 500 zł. Dlaczego to takie ważne? Jeśli Urząd Skarbowy dowie się o pożyczce, może nałożyć na nią podatek sięgający nawet 20%. Pożyczanie od osoby prywatnej (nie będącej naszym krewnym) jest zazwyczaj obarczone sporym ryzykiem i najlepiej całą transakcję udokumentować i dokładnie sprawdzić warunki umowy, szczególnie informacje o spłacie.

Co z podatkiem dochodowym?

Pożyczając pieniądze tak naprawdę nie uzyskujemy żadnego dochodu, a więc nie musimy płacić podatku. Opodatkowaniu podlega z kolei pożyczkodawca. Udzielając pożyczki na jakieś oprocentowanie, liczy na zysk, powinien więc odprowadzić od niego podatek. Ostatnia kwestia jest niezwykle istotna. Nie ponosi on opłat od całości pożyczonej kwoty, a jedynie od odsetek, które stają się przychodem. W tym przypadku konieczna jest opłata w wysokości 19%, zwana popularnie podatkiem Belki – w nawiązaniu do osób prywatnych lub tradycyjny podatek dochodowy – w przypadku przedsiębiorstw.

Zalety pożyczek pozabankowych

Okazuje się, że pobierając pieniądze z firm pozabankowych nie musimy pamiętać o żadnych podatkach. Będziemy więc zwolnieni od wspominanego już podatku od czynności cywilnoprawnych, choć oczywiście nadal będziemy zobowiązani do spłacania pełnej kwoty pożyczki plus naliczanych odsetek. Jak widać pożyczki pozabankowe są dużo bardziej opłacalne niż na przykład pożyczka od osoby prywatnej. Dodatkowo będziemy mieli tu do czynienia z jasnością zasad i pewnością, że będziemy musieli oddać dokładnie taką kwotę (nie mniej i nie więcej), o jakiej zostaliśmy poinformowani podczas zawierania umowy.

Istnieją sposoby na to, by pożyczać pieniądze bez opłacania podatku. Są to jednak nieliczne sytuacje, a ich wybór powinien zależeć od naszych indywidualnych potrzeb. Jedno jest pewne – każda transakcja powinna zostać udokumentowana, tak byśmy w razie nieprzewidzianych sytuacji mogli sprawdzić zapisy umowy i się do nich odwołać.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.