Pożyczka bez weryfikacji w BIKu – na jakich zasadach jest przyznawana i czy jest bezpieczna?

pozyczka-bez-weryfikacji-w-biku-na-jakich-zasadach-jest-przyznawana-i-czy-jest-bezpieczna

Spis Treści

Wiele osób przeżywających problemy finansowe obawia się weryfikacji w BIK przed zaciągnięciem pożyczki w banku lub innej instytucji finansowej. Czy słusznie? Jak działa baza BIK i do czego służy? Na czym polegają pożyczki bez BIK i z jakimi konsekwencjami wiąże się ich zaciąganie? Czy istnieje korzystniejsza alternatywa?

Czym jest BIK i do czego służy?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja stworzona przez sojusz działających na polskim rynku banków. Do bazy BIK trafiają z zasady wszystkie informacje dotyczące konsumentów związane z usługami finansowymi, z których korzystają. Każda pożyczka, kredyt, limit debetowy na rachunku czy karta kredytowa podobnie jak zakupy ratalne są przypisywane do indywidualnego konta klienta.

Terminowe spłaty zobowiązań (w praktyce nie przekraczające 30 dni zwłoki) wiążą się z pozytywnym wpisem, który przyczynia się do poprawy indywidualnego rankingu punktowego konsumenta. Każda zwłoka go obniża. Na tej podstawie banki, a także wiele instytucji pozabankowych udzielających pożyczek ocenia wiarygodność i zdolność kredytową konsumenta. Każdy klient może poprosić BIK o stworzenie indywidualnego raportu na swój temat.

Pożyczki bez weryfikacji w BIK

W internecie znajdziemy wiele ofert dotyczących pożyczek bez weryfikacji w bazie BIK. Na tej zasadzie działają także pożyczkodawcy prywatni, jak również lombardy. Różnica pomiędzy tradycyjnymi pożyczkami a wspomnianymi polega na tym, że w tym drugim przypadku potencjalny pożyczkodawca w trakcie weryfikacji zdolności finansowych klienta nie korzysta z bazy BIK, a z reguły także typowych baz dłużników, takich jak Krajowy Rejestr Długów i Biuro Informacji Gospodarczej.

Czy w przypadku problemów finansowych, nagłych wydatków lub okazji w postaci wyjątkowej promocji cenowej dotyczącej choćby wakacji, warto korzystać z tego typu pożyczek? Niekoniecznie. Pożyczka bez BIK to usługa stworzona z myślą o osobach poważnie zadłużonych, które nie mają szans na otrzymanie pożyczki w banku lub instytucji pożyczkowej ze względu na negatywną historię w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Z punktu widzenia pożyczkodawcy udzielenie klientowi takiego wsparcia wiąże się w naturalny sposób z wyższym ryzykiem. Premię za ryzyko stanowi zaś wyższy zysk w postaci horrendalnych odsetek i prowizji. Z kolei w umowie pożyczki mogą znaleźć się także niekorzystne i niejasne zapisy – często pułapka dla osób, które w akcie desperacji sięgają po takie rozwiązanie, w skutek czego w rzeczywistości wpędzają się w spiralę zadłużenia. 

Czy warto korzystać z tego rodzaju ofert

Jeśli nawet posiadamy niespłacone zobowiązania, nie oznacza to, że nasza sytuacja jest na tyle zła, by nie mieć szans na przejście pozytywnie weryfikacji zdolności kredytowej w banku lub pozabankowej instytucji pożyczkowej. Warto działać szybko, bo czas działa na naszą niekorzyść. Pożyczki pozabankowe różnią się od tradycyjnych faktem, że do ich otrzymania nie musimy przechodzić złożonej weryfikacji i dostarczać wielu dokumentów świadczących o dochodach i sytuacji zawodowej. W razie wątpliwości przed ubieganiem się o pożyczkę warto zwrócić się do BIK o indywidualny raport.

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.