Pożyczka na wesele – czy to dobra decyzja?

pozyczka-na-wesele-czy-to-dobra-decyzja

Spis Treści

Wesele to ważna chwila w życiu każdej pary. Mnóstwo przygotowań, pozytywnych emocji oraz oczywiście… wydatków. Te ostatnie spędzają sen z powiek przyszłym małżonkom. Bardzo często przez brak wystarczających środków nie są oni w stanie przygotować takiego wesela o jakim od zawsze marzyli. Niektórzy więc rezygnują z kilku atrakcji, inni z kolei szukają dodatkowych rozwiązań, na przykład pożyczek. Nie zawsze jednak jest to dobry pomysł.

Argumenty za

Narzeczeni zazwyczaj mają ogromną nadzieję, że wesele się im zwróci. Bardzo często tak właśnie jest. Goście zamiast prezentów przynoszą młodym pieniądze, dzięki czemu mogą oni liczyć nawet na to, że wyjdą „na plus”. Żeby nie pozostawić niczego losowi, państwo młodzi niekiedy proszą o pieniądze wprost, układając zabawny wierszyk na zaproszeniu. Jakiś czas temu takie rozwiązanie mogłoby wydawać się niesmaczne, dzisiaj jest zupełnie normalne. Gdy okaże się, ze wesele faktycznie spłaciło się samo, pieniądze z kopert można przeznaczyć na oddanie pożyczki. Wiele osób uważa, że wesele to taki sam powód do wzięcia pożyczki, jak nowy samochód, remont czy wycieczka i jeśli mamy taką potrzebę, powinniśmy po prostu pożyczyć pieniądze. O ile mamy pewność, że jesteśmy wypłacalni śmiało możemy tak podejść do tego zagadnienia. Ostatnia już kwestia to możliwość dostosowania kwoty pożyczki i jej rat do własnych wymagań. Korzystając z usług firm pozabankowych będziemy mogli oddać pieniądze zaraz po weselu i szybko zapomnieć o długu. Co więcej, dzięki specjalnym kalkulatorom, już podczas wnioskowania o pożyczkę dowiemy się jaką dokładnie kwotę będziemy musieli spłacić. To powinno być bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji.

Argumenty przeciw

Nie każdy z nas jest wypłacalny. W tej kwestii należy być ze sobą całkowicie szczerym. Chociaż wesele faktycznie może się zwrócić, nie mamy pewności, że tak będzie. Co w sytuacji, gdy zwrot będzie dużo mniejszy od spodziewanego, a nas przytłoczą długi? Niezbyt przyjemny scenariusz na początek nowej drogi życia. Kolejna kwestia odnosi się do wydatków już po weselu. Ślub to ważny moment, ale trwa tylko przez jeden dzień, później wracamy do rzeczywistości, w której z pewnością może przydać się własne mieszkanie. Młode małżeństwa często decydują się na kredyt. Jeśli jednak wcześniej zadłużyli się, by móc wyprawić wesele mogą mieć problem ze spłatą dwóch należności, a co za tym idzie na jakiś czas muszą odłożyć plany dotyczące własnych czterech kątów. To również nie brzmi zbyt zachęcająco.

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, czy warto brać pożyczkę na wesele, czy też nie. To kwestia indywidualna, zależna od potrzeb i możliwości przyszłych małżonków. Jeśli już zdecydują się na wzięcie kredytu, powinni dokładnie przeanalizować różne oferty i sprawdzić która będzie dla nich najodpowiedniejsza. Warto także upewnić się, że pożyczona kwota nie jest zbyt wysoka i po weselu nie będzie żadnych problemów z jej spłatą. Najlepiej więc dobierać pieniądze do uzbieranej wcześniej sumy, a nie finansować całe przyjęcie z pożyczki.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.