Pożyczki od osób prywatnych – czy są bezpieczne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

pozyczki-od-osob-prywatnych-czy-sa-bezpieczne-i-na-co-zwrocic-uwage-przy-ich-wyborze

Spis Treści

Pożyczki od osób prywatnych są interesującym rozwiązaniem, dzięki któremu można zaciągnąć zobowiązanie finansowe od członków rodziny, znajomych, ale także prywatnych inwestorów. Zawieranie takiej formy zobowiązań finansowych określają zapisy Kodeksu Cywilnego.

Czy pożyczki od osób prywatnych są bezpieczne?

Wiele zależy głównie od danego pożyczkodawcy. Finansowanie nie niesie ze sobą ryzyka, o ile zostanie przygotowana dokładna umowa, w której zostaną zawarte wszystkie najważniejsze informacje. Oczywiście bezpieczniejszą opcją są pożyczki prywatne udzielane od członków rodziny, aniżeli od osób obcych. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na uzyskanie pieniędzy pomimo wielu długów, komornika czy niskich dochodów. Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć często takie oferty pożyczkowe, aczkolwiek należy być bardzo ostrożnym, gdyż można paść ofiarą oszustwa. Trzeba mieć na uwadze to, iż prywatni pożyczkodawcy nie są nadzorowani przez takie instytucje jak KNF. Najlepiej skorzystać z oferty zaufanego pożyczkodawcy, dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i przeliczyć wysokość RRSO. Należy także unikać podejrzanych propozycji.

Na co zwrócić uwagę decydując się na pożyczkę od osoby prywatnej?

Warto wiedzieć, jakie elementy oferty są najważniejsze i trzeba się z nimi dokładnie zapoznać. Oczywiście pożyczkodawca poda osobie zainteresowanej jego ofertą, jedynie jej zalety, jednakże nie można zapomnieć również o wszystkich pozostałych kwestiach, także tych przez niego pominiętych. Należy koniecznie przyjrzeć się:

  • Kwocie pożyczki i terminem spłaty– istotne jest to, aby móc na czas spłacić zaciągnięte zobowiązanie.
  • Dodatkowym kosztom pożyczki– czyli wysokość prowizji oraz odsetek.
  • Wysokości oprocentowania.
  • Klauzurze konsekwencji nieterminowej spłaty– ważne jest to, po jakim okresie braku spłaty naliczane są odsetki karne czy kierowana jest sprawa do sądu.
  • Rodzaju zabezpieczenia umowy– trzeba unikać pożyczek prywatnych od osób żądających zastawu domu, samochodu itp.

Zabezpieczenie prywatnej pożyczki

Na wypadek niewypłacalności dłużnika wymagane jest zabezpieczenie, może nim być:

  • Weksel-dokument ten podpisany przez pożyczkobiorcę oznacza, iż zobowiązuje się on do spłaty zaciągniętej pożyczki, może on być wykorzystany w sądzie przez pożyczkodawcę.
  • Poręczenie– kolejny sposób zabezpieczenia do którego niezbędna jest osoba zgadzająca się na zostanie poręczycielem. W przypadku braku spłaty zobowiązania od pożyczkobiorcy, to właśnie poręczyciel staje się zobowiązany do jego spłaty.
  • Hipoteka– stosowana jako zabezpieczenie zwłaszcza w przypadku wysokich kwot zobowiązania. Niezbędny jest przy niej wpis do księgi wieczystej.
  • Zastaw– niezbędna jest do niego dodatkowa umowa i opłata za wpis do rejestru. Zastawem mogą być nieruchomości czy inne zbywalne prawa majątkowe. Do przejęcia rzeczy w razie niewypłacalności dłużnika potrzebny będzie wyrok uznający roszczenie oraz klauzura wykonalności.
  • Przewłaszczenie– dla wierzyciela wygodna forma zabezpieczenia. W sytuacji kiedy dłużnik nie spłaca zobowiązania, pożyczkodawca przejmuje jego ustalony wcześniej podatek ruchomy. Potrzebna jest do niego jedynie sporządzona umowa pisemna.

W jaki sposób szukać pożyczki prywatnej?

Wiele tego rodzaju pożyczek można znaleźć w Internecie i na różnych ogłoszeniach oraz forach kredytowych dla zadłużonych. Ponadto, pożyczkę prywatną często zawiera się z osobami znajomymi, rodziną, przyjaciółmi. Jeśli chodzi o pożyczkę prywatną od osób obcych, należy korzystać z zaufanych stron internetowych. Dobrze jest również zdobyć jak najwięcej informacji o wybranym pożyczkodawcy.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.