Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką

roznice-pomiedzy-kredytem-a-pozyczka

Spis Treści

W życiu niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki. Kwoty mogą być różne i wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to właśnie określone sumy stanowią główną różnicę między pożyczką a kredytem. Nie do końca jednak tak jest.

Bardziej sformalizowany

Okazuje się, że kredyt zawsze ma formę bankową. Nie może więc udzielić go żadna inna instytucja i kwestia ta jest opisana w ustawie o Prawie bankowym. Każdy kto starał się o kredyt wie, że aby pobrać pieniądze konieczne będzie podpisanie tak zwanej umowy kredytowej. Są w niej zawarte wszystkie najważniejsze informacje dotyczące harmonogramu spłat oraz wysokości kolejnych rat. Są to czynniki zależne od tego na jak długi czas postanowiliśmy zaciągnąć kredyt. Należy również wspomnieć o opłatach związanych z tą formą pożyczania pieniędzy. Najprościej rzecz ujmując kredyty są… drogie. Wiążą się z nimi mnóstwo dodatkowych opłat, w tym także prowizji i odsetek. Kolejną ważną cechą jest forma uzyskania pieniędzy. Przykładowo, gdy decydujemy się na kredyt na zakup mieszkania, pieniądze będą przelane bezpośrednio na konto dewelopera. Podobnie jest w przypadku działki. Oczywiście jest możliwość wzięcia kredytu gotówkowego, jednak niewiele osób się na niego decyduje ponieważ opłaty w tym wypadku są zbyt wysokie. W związku z powyższym, kredytobiorca raczej nie zobaczy fizycznej gotówki, a więc formalnie na żadnym etapie nie będzie właścicielem pieniędzy. Będą one w jego imieniu przelewane na wskazane wcześniej konto. Na koniec warto wspomnieć najważniejszą cechę kredytu. Zawsze udziela się go na jakiś konkretny cel. Nie możemy więc po podpisaniu umowy zmienić zdania i pieniędzy zamiast na remont mieszkania przeznaczyć na nowy samochód. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, bank ma prawo (i z pewnością z niego skorzysta) zażądać zwrotu całej pożyczonej kwoty.

Nie tylko bankowa

Pożyczka jest udzielana na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym, a co za tym idzie może jej udzielić każdy, nawet osoba prywatna. W przeciwieństwie do kredytu, pożyczka nie zawsze wymaga od nas podpisywania umowy. Musimy to zrobić, gdy pożyczana kwota będzie przekraczała 500 zł. Co więcej pożyczka może być nieodpłatna. Wszystko zależy od ustaleń między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Kwotę, której potrzebujemy będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel i w każdej chwili, bez narażania się na karę, będziemy mogli go zmieniać. Mamy też możliwość wyboru formy wypłaty – przelewem lub gotówką.

Różnic miedzy pożyczką a kredytem jest sporo. Mogłoby się wydawać, że pożyczka zawsze jest rozsądniejszym wyborem, gdyż w porównaniu z kredytem wypada naprawdę dobrze. Wszystko jednak jest uzależnione od tego, na jaki cel chcemy przeznaczyć dodatkową gotówkę. Nikt nie słyszał raczej o pożyczce na nowe mieszkanie, czy kredycie na zakup lodówki. Zarówno jeden jak i drugi wybór to ważna decyzja, często wiążąca się z dodatkowymi opłatami i konieczną regularnego spłacania rat. Warto o tym pamiętać.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.